Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Руси Статков: "Булгартабак" не е единственото дружество, обречено заради приватизационния си договор

До месец собственикът на "Булгартабак" трябва да информира Агенцията за приватизация за случващото се в благоевградската фабрика

| обновено на 15.01.19 в 14:13
Руси Статков
Снимка: БГНЕС

"Булгартабак" не е единственото предприятие, което е обречено заради приватизационния си договор. Това заяви пред БНР Руси Статков - член на Надзорния съвет на агенцията за приватизация и следприватизационен контрол. Статков обаче отказа да назове имената на останалите "обречени" дружества:

„Особено в монополните дружества - там трябва да се търси и наказателна отговорност на тези, които поемат ангажимент пред държавата да бъдат нейни партньори, а с действията и бездействията си разрушават подотрасъла“, каза в интервю за предаването "12+3" той.

По повод казуса с цигарената фабрика в Благоевград, Статков уточни, че все още не е ясно дали предприятието е затворило, както и че все още не е започнала проверката на Агенцията за приватизация:

„Агенцията е поискала чрез писмо миналата седмица от изпълнителния директор до ръководството на предприятието информация какво се случва в предприятието и на тази база ще преценим какви следващи мерки да предприемем“, добави Статков и поясни, че съгласно закона, в рамките на един месец те трябва да дадат отговор.

„В българския закон за приватизация и следприватизационен контрол, който действа и сега, няма уточнение що е икономическа ефективност, що е прозрачност и що е стратегически инвеститор, както и що е предмет на дейност на този закон“, подчерта още Статков и изтъкна, че многократно от Агенцията са предлагали да има изменения в законите, така че да има защита и на националния, и на обществения интерес.

 „Конкретният договор за приватизация беше сключен през 2011 година“, обясни още Руси Статков и добави:

„Имах възможност, като член на Надзорния съвет, тогава в рамките на процедурата да изразя на базата на предложението на синдикатите изискване да се запази в синхрон 10-годишният предмет на дейност със заетостта, т.е. работните места да не са по-малко от тези, които са към момента на приватизация, от тези, както искаха КТ "Подкрепа" и КНСБ. Второ - по отношение на заплащането на тези хора и трето - по отношение развитие на дейността. За съжаление обаче това не беше възприето и тогава министър Трайчо Трайков и самото правителство възприеха 10 задължения, в които предмет на дейност и седалището останаха до 2021 година, т.е. 10-годишен период, а всички останали бяха по-малко: съответно пет, три и две. (...) За целите на специалния ни закон няма понятието що е предмет на дейност и в този смисъл и в други закони не е указано, така че всичко тръгва на тълкуване. А това тълкуване, както се случва - могат да бъдат няколко работници и някаква дейност да се върши там и пак да бъде отчетено за запазен предмет“.

„Агенцията за приватизация, съгласно конкретния договор за приватизация, отчита предходните периоди, т.е. за миналата година и до средата на следващата година, когато ѝ се предоставят, съгласно договора за приватизационна продажба, всички документи, свързани със самия договор. В конкретния случай ние имаме прецедент с предприятието в София, в което преди няколко години се проверяваше доколко дейността, която са вършели хората, които се освобождават, съответства на договора и предмета на дейност и както се установи на базата на проверки - всичко е съгласно договора“, каза още Руси Статков и подчерта, че както при казуса със София преди, така и сега при казуса с Благоевград, агенцията „ще действа с конкретни проверки“, но това ще прецени „на базата на информацията, която ще получи от ръководството на дружеството“.

Подробности можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Киселова: "Съдружници по неволя" сме. Правителството ще работи, докато повечето партии го поддържат

Правителството ще работи докато повечето от парламентарните групи по поддържат, защото партиите са "съдружници по неволя". Така председателят на Парламента Наталия Киселова коментира думите на вицепрезидента Илияна Йотова, че стабилността на кабинета на Росен Желязков зависи от лидера на ДПС-Ново начало Делян Пеевски. "Аз мисля, че при девет..

публикувано на 05.07.25 в 12:32

"Новини с добавена стойност" с г-н Балев: Кръвопреливане без корупция

Освен демографски проблем, България има и проблем с политическата ангажираност на гражданите - когато активността е 6%, няколко джипки на охранителна фирма решават изборите, а това е некрасиво, както е писал един репресиран представител на руската култура. Борис Пастернак писал, че да си знаменитост е некрасиво и по-добре да си в дълбока..

публикувано на 05.07.25 в 12:30

Пазарджик с мерки срещу автогонките

Над 1000 жители на Пазарджик подписаха колективна жалба срещу нерегламентираните автомобилни гонки и шумовия тормоз след полунощ. В отговор, общинската администрация , КАТ и РЗИ сформират мобилни групи. Ще се наблюдават и паркингите на големите търговски обекти, които се превръщат в сборен пункт за любителите на среднощните гонки. Сред тях има и..

публикувано на 05.07.25 в 12:06

Пожар пламна в Регионалното депо на Разград

Пожар е избухнал рано тази сутрин в Регионалното депо в Разград.  Около 5:30 се е запалила клетка от новото депо в землището на разградското село Ясеновец, предаде БТА.  На място са екипи на полицията и пожарната под ръководството на заместник директора на Областната дирекция на МВР в Разград комисар Ганчо Ганев и директора на..

публикувано на 05.07.25 в 11:51

Групата "Палестинско действие" е окончателно забранена на Острова

Групата "Палестинско действие" беше забранена, след като съдия отхвърли нейното искане временно да блокира британското правителство от налагането на забраната ѝ като терористична организация. В петък съдия от Висшия съд отхвърли искане за временно спиране на забраната върху "Палестинско действие". След това групата оспори решението в..

публикувано на 05.07.25 в 11:48
Протести в Сърбия

Сърджан Цвиич: По-добре ще ни е, ако имаме премиер, който не слуша безпрекословно президента и коалиция

"Помпай!"  Това е един от лайтмотивите на студентските протести в Сърбия, които продължават вече повече от 8 месеца.  "Помпай до края, докато не се пукне балонът."  Миналата събота - на Видовден - в Белград се проведе огромен протестен митинг, който се оказа втори по големина от началото на кризата през ноември миналата..

публикувано на 05.07.25 в 11:47
Владимир Путин и Александър Лукашенко

Александър Класковски: Възможно е американците да искат да получат чрез Лукашенко информация от кухнята на Кремъл

Миналата седмица беларуският лидер Александър Лукашенко освободи от затвора най-големия си личен враг - опозиционера Сергей Тихановски, заедно с още 13 политзатворници. Изненадващото за наблюдателите на процесите в Беларус решение беше взето след среща в Минск между Лукашенко и специалния представител на Белия дом Кийт Келог. Тази седмица..

публикувано на 05.07.25 в 11:45