Депутатите от ГЕРБ, Обединените патриоти и ДПС в парламентарната правна комисия отхвърлиха президентското вето върху така наречените "скрити арести". Единствено народните представителите от БСП гласуваха в подкрепа на върнатите от държавния глава Румен Радев промени в Наказателния кодекс.
12 -ото президентско вето, което е на крачка да стане поредното в категорията "отхвърлено", беше обсъдено на извънредно заседание на правната комисия. Очаква се до края на седмицата да влезе и в пленарната зала, заради желанието на управляващите промените да влязат в сила възможно най-скоро.
Представителите на ГЕРБ и на Обединените патриоти бяха основните говорители срещу възраженията на държавния глава, с които поправките в НК, които - позволяват - при неотложност и в определени случаи, близките на възрастен заподозрян да не бъдат уведомявани за ареста му до 48 часа, а когато задържаното лице е непълнолетно - арест, без знанието на родителите му - до 24 часа. Според мнозинството, нямат основание президентските притеснения, че промените засягат фундаментални права и отварят вратата за прокурорски произвол. Мнозинството не чу и цитираната от президентския съветник Пламен Узунов критична позиция към промените на държавното обвинение. Веднага след ветото на държавния глава, главният прокурор Сотир Цацаров препоръча то да послужи на депутатите като възможност да презицират закона.
"Ветото следва да бъде възприемано като средство за конструктивност в законодателния процес", призова днес президентският секретар Емилия Друмева. Само шестимата представители на БСП обаче подкрепиха възраженията на Румен Радев срещу скритите арести, макар и само при "неотложна необходимост".
Срещу ветото гласуваха 10 депутата от ГЕРБ, ОП и ДПС, а срещу президентските мотиви активно възразиха и представителите на Министерството на правосъдието, което е вносител на текстовете в НК.
Според мнозинството промените следват стриктно европейска директива, заради несъобразяването с която България е пред наказателна процедура, а и - няма засегнати фундаментални права, защото отложеното съобщаване за задържане може да има само при "неотложна необходимост".
Комисията по правни въпроси в Народното събрание ще обсъди днес онези промени в Наказателния кодекс, на които президентът Румен Радев наложи вето през декември. Текстовете изменят норми в Наказателно-процесуалния кодекс и дават възможност за отлагане..
"Парите за отбрана у нас може да достигнат 2.5 процента от БВП в следващите няколко години. Сега за сектора отиват около 2 процента. Х арченето за модернизация не би повлияло на постигането на дефицит до 3 процента, нужен за еврозоната" . Това обясни..
Очаква се днес, на поредно заседание, да се събере Съветът за съвместно управление към правителството. Не него ще бъдат обсъдени назначенията във вторият ешелон на властта - заместник-министри, областни управители и част от регулаторите, съобщи БНТ...
Споразумението за прекратяване на огъня в Ивицата Газа трябва да бъде отменено, ако "всички заложници", държани в палестинската територия, не бъдат освободени до събота на обяд, заяви американският президент Доналд Тръмп. След думите, че ако..
Хората очакват от държавата и политиците спешна намеса, която да спре ескалацията на цените на основните хранителни стоки, пише в изпратено тази сутрин прессъобщение от "ДПС- Ново начало" на Делян Пеевски. ""ДПС- Ново начало" ангажира с..
България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочи Индексът за възприятие на корупцията за 2024 г., публикуван днес от неправителствената организация "Трансперънси Интернешънъл". България се нарежда на 76-о..
Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет се очаква да изслуша съдия Мирослав Петров по казуса за оказан му натиск от прокуратурата заради делото "Нойзи". Това трябваше да стане на заседание на Колегията миналата седмица, но то беше отложено..
Днес е и Европейският ден на Единния европейски номер за спешни повиквания 112, обявен за такъв през 2009 година със съвместна тристранна декларация на Европейската комисия, Европейския парламент и Съвета. Очаква се да бъде от отбелязан с..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в..