Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Британският парламент се подготвя за гласуване по вот на недоверие към Тереза Мей

Евродепутати: Хаос с евроизборите, ако се стигне до забавяне на Брекзит

Снимка: www.europarl.europa.eu

Британският парламент се подготвя за гласуване по вот на недоверие към премиера Тереза Мей, след като снощи нейният план за Брекзит беше отхвърлен, а лидерът на опозицията Джеръми Корбин поиска гласуване на недоверие.

Европейският парламент реагира остро на вчерашното решение на Камарата на общините в Лондон, с което беше отхвърлено споразумението за излизане на Великобритания от Европейския съюз. Евродепутати предупредиха, че вариантът за Брекзит без договор е най-лошият сценарий, а удължаване на действието на чл. 50 от Лисабонския договор ще доведе до хаос, защото ще съвпадне с изборния процес за нов Европейски парламент.

"Необходимо е да се намери изход от тази задънена улица", каза пред евродепутатите главният преговарящ на Евросъюза с Лондон Мишел Барние:

"Следващите стъпки трябва да бъдат очертани от британското правителство. Нито една хипотеза не може да бъде изключена, включително и хипотезата, която толкова много искахме да избегнем – именно липсата на споразумение. До края на март остават близо 70 дни и като че ли Обединеното кралство е готово да бъде третирано като трета страна. Никога рискът не е бил толкова голям", добави от Страсбург Барние.

Говорителят на Европейската комисия Маргаритис Схинас даде да се разбере, че е възможно политическата декларация по Брекзит да бъде предоговорена, ако британското правителство премисли червените линии, поставени в споразумението по Брекзит. За тази възможност намекна главният преговарящ Мишел Барние пред евродепутатите в Страсбург. А Схинас  предупреди:

"На този етап ЕС не може да направи нищо. Сега чакаме Обединеното кралство да ни съобщи какви стъпки възнамерява да предприеме".

На въпрос за увеличаването на преходния период, той отговори, че първо Обединеното кралство трябва да поиска това, след което 27-те страни-членки трябва да вземат решението единодушно. Той потвърди, че се ускорява работата по възможността „Брекзит без сделка“.

Излизането на Великобритания от Европейския съюз се доближава до варианта без договор, предупреди председателят на Европарламента Антонио Таяни по време на дебата в пленарната зала в Страсбург по Брекзит:

"Вървим към сценарий Брекзит без сделка. Британското правителство ще трябва промени своите червени линии. Ние сме отворени за преговори. Имаме доверие на нашия главен преговарящ Мишел Барние, който досега много умело водеше преговорите с Обединеното кралство. Първите жертви на оттегляне без споразумение ще бъдат британските граждани".

Готови сме за всеки един сценарий, дори и за твърд Брекзит, каза пред евродепутатите заместник-председателят на Европейската комисия Франс Тимерманс:

"Трябва да изчакаме какво ще се случи в Камарата на общините и каква ще бъде позицията на британското правителство и на парламента. От там нататък трябва да имаме готовност за всеки един сценарий, включително твърд Брекзит, който ще има сериозни последици както за Обединеното кралство, така и за Евросъюза. Еврокомисията ще бъде добре подготвена за реакция за всеки възможен изход".

Манфред Вебер, председател на групата на ЕНП, заяви, че няма място за предоговаряне на споразумението с Лондон, а следващият ход е в ръцете на британския парламент:

"Моля ви, кажете ни какво искате да постигнете, дайте ни ориентир и Европа е готова да продължи разговорите по споразумението. Не виждам място за маневри и за предоговаряне".

Според евродепутата Роберто Гуатиери от групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите е време британците да се произнесат на нови избори или на нов референдум:

"Знаем какво не иска британският парламент, но 70 дни преди Брекзит не знаем какво иска британският парламент.  Брекзит е историческа грешка. Чл. 50 гласи, че решението може да бъде отменено. Може би е време хората да се произнесат на едни нови избори или на нов референдум. Ако е необходимо да се удължат сроковете по тези процедури, ние няма да възразяваме, но това трябва да стане с ясна цел. Британското правителство има нужда от стратегическо ясно мислене, както и да набележи пътя си от сложната ситуация".

Лидерът на либералите и координатор по Брекзит в Европарламента Ги Верхофстат предупреди, че удължаване на действието на чл. 50 ще създаде казус с евроизборите през май:

"Смятам, че е време да кажем на британските ни приятели, че за доброто на Великобритания е време партиите в британския парламент да си подадат ръка за сътрудничество, така както ние го правим в Европейския парламент. Ако Обединеното кралство иска да продължи действието на чл. 50, това означава, че ще влезем в изборния период на европейските институции, а това само ще влоши несигурността".

Британският евродепутат Саид Камал, лидер на групата на Европейските консерватори и реформисти, прогнозира, че правителството на Тереза Мей ще оцелее довечера във вота на доверие и ще започне преговори с партиите за предложения, които да намерят подкрепата на парламента:

„Европейският парламент е пред избор: може да не прави нищо, готвейки се за Брекзит без сделка, да играе на хазарт, че някак Брекзит може да бъде спрян или да отговори на страховете в общественото пространство. Не трябва да забравяме, че големият залог са гражданите, а не политиците. Да не забравяме, че решенията през следващите дни и седмици ще се отрази на бизнеса , работните места и икономическия ни растеж“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. д-р Диана Петкова: Очакваме подписване на анекс с НЗОК за домашно кислородолечение

Очакваме да се подпише анекс към Националния рамков договор за домашно кислородолечение. Последният ни разговор беше през май 2024 г., уточнени са и амбулаторните процедури, но още не са институционализирани. Това обясни проф. д-р Диана Петкова, председател на Българското дружество по белодробни болести, в интервю пред БНР. "Разбрах, че от 1..

публикувано на 03.02.25 в 10:44

АЗ ще обменя информация с ГРАО, НАП и други относно обезкуражените лица на пазара на труда

Агенцията по заетостта (АЗ) ще обменя информация с ГД ГРАО, НАП и други институции, за да идентифицира обезкуражените лица на пазара на труда. Информацията ще се въвежда в електронен регистър и ще се предприемат действия за връщането към заетост на икономически неактивните на възраст от 16 до 64 години. Социалното министерство публикува за..

публикувано на 03.02.25 в 10:43

Клиенти на ЕРП Север готвят колективна жалба до енергийното министерство и КЕВР

Общите условия за достъп и пренос на електрическа енергия са в полза на операторите и не защитават в достатъчна степен интересите на потребителите, смятат клиенти на Електроразпределение Север, които подготвят колективна жалба до Министерството на енергетиката. Този разговор - за правата и задълженията на страните, е отдавнашен, но..

публикувано на 03.02.25 в 10:40

Бизнес организации искат промени в Закона за насърчаване на инвестициите

Български бизнес организации искат промени в Закона за насърчаване на инвестициите, който ограничава т.нар. "рискови" капитали от държави, извън Европейския съюз. Законът беше променен в изпълнение на европейска директива, с цел да създаде механизъм за защита на сигурността и обществения ред срещу инвестиции над един млн. евро, идващи от..

публикувано на 03.02.25 в 10:39
Стоян Стоянов е на снимката долу вляво.

"Дейли мейл": Не пускат у дома единия от петимата български измамници, източили над 50 млн. паунда на Острова

Един от петимата български измамници във Великобритания, участвали в източването на повече от 50 милиона паунда социални помощи, настоява да бъде депортиран в България, но британските власти отказват да го изпратят у дома, докато не възстанови откраднатата сума, съобщи "Дейли мейл". 28-годишният Стоян Стоянов беше осъден на четири години..

публикувано на 03.02.25 в 10:36
Аптека в Ларнака, Кипър.

Над 600 лекарства поскъпват в Кипър

От днес кипърските пациенти ще плащат повече за над 600 лекарства. Промяната е резултат от влязлата в сила годишна актуализация на цените на лицензираните за употреба в Кипър медикаменти, която се извършва от здравното министерство. Цените на 181 лекарства, които се предоставят в рамките на здравноосигурителната система, се увеличават, като..

публикувано на 03.02.25 в 10:01

Плащането на пенсиите за месеца започва на 7 февруари

Плащането на пенсиите за месеца чрез пощенските станции започва на 7 февруари и ще продължи до 20, съобщават от Националния осигурителен институт.  Преводите на сумите за февруарските пенсии по сметките на пенсионерите, които получават парите си по банков път, ще бъдат извършени на 7 февруари. Утре ще започне изплащането на обезщетенията за..

публикувано на 03.02.25 в 09:58