В Софийския университет „Свети Климент Охридски“ ще има лекция, посветена на плана Барбароса за нападението на хитлеристка Германия над Съветския съюз. Поводът е, че през 2019-а отбелязваме кръгла годишнина от началото на Втората световна война. Преди лекцията двама от участниците – доц. Александър Сивилов и доц. Юлиян Недев гостуваха в БНР.
Недев обясни пред БНР, че клубът „Военна история“ продължава да се развива във Фейсбук и да обсъжда теми от световната военна история. Сивилов допълни, че „историята продължава да се използва като идеологическо оръжие, независимо в коя посока, а такъв конфликт като Втората световна война няма как да бъде разглеждан само от едната страна“
Днешната руска и американска историография представят съвсем различни точки за Втората световна война, категоричен е той.
„Това според мен е напълно нормално и така би трябвало да бъде. Въпросът е да не се изкривяват напълно тези събития“.
Сивилов обясни, че двамата с Недев се опитват да представят различни тези към едно и също събитие, за да се получи реален дебат на теми, свързани с военната история.
Недев обясни, че на днешната лекция ще бъдат обхванати подготовката за изпълнение на самия план и ще бъде направен опит за съпоставка между двете армии.
„Ще се опитаме да обясним и защо германците постигат такъв успех в началото и защо не им стигат силите да приключат успешно своята кампания. В никакъв случай не е само заради зимата и дъжда, а по-скоро заради арогантността на тяхното планиране - твърде оптимистично и твърде далечно. Естествено, ще бъде спомената и тоталната неподготвеност на Червената армия да посрещне такъв удар, нейната зашеметяваща некомпетентност в самото начало. Ще има критика и по едната страна, критика и по другата страна. Ще бъдат изтъкнати и причините за успехите на едната и на другата страна, където и когато ги има“.
Обикновено представянията се разделят на две части, обясни Сивилов. В своята част той ще се съсредоточи върху „конкретни моменти и не толкова известни сражения“.
Сивилов коментира, че историческите факти остават все по-назад в споровете за Войната, което според него е "ехото на студената война"
"В Русия тази победа остава основната идея, която обединява хората. Това е нещо, което обединява цялото постсъветско пространство. Поради тази причина в Русия я издигнаха в култ, а всички, които са антируски настроени, се опитват се да докажат, че "каква победа".
Деветгодишно дете и майка му са били ударени от ток от инвалидна рампа на входа на мол в центъра на Плевен. Инцидентът е станал снощи, поясни говорителят на плевенската полиция Марияна Цветкова: "При слизане по стълбите на централен мол на площад "Свобода" деветгодишното дете се е хванало за електрическата рампа и е било ударено от ток...
Все още не е отстранена аварията в електрическата подстанция в град Раковски, причинена от силната буря във вторник вечерта, придружена с градушка и проливен дъжд. Токът в района се пуска на интервали. Освен Раковски, засегнати са общините Калояново, Марица и Брезово, общо 17 населени места, каза зам.- директорът на пловдивската областна..
Депутатите приеха да се отнема в полза на държавата и имущество, придобито от престъпна дейност и притежавано или държано от трети недобросъвестни лица . Промяната в Наказателния кодекс беше приета и на второ четене. Ще се отнема в полза на държавата имущество, придобито от съпруг, лице, с което виновният се намира във фактическо..
Опозицията критикува мерките, които правителството предприема за борба с пожарите и купуването на противопожарна техника. Според лидера на "Възраждане" Костадин Костадинов държавата саботира борбата с пожарит е. Той припомни, че м.г. в бюджета са били предвидени 170 млн. лева за противопожарна техника, а вече година не е предприето нищо..
От парламентарната група на "Величие" алармираха за масово и нерегламентирано избиване на селскостопански животни, определяйки го като злоупотреби, липса на контрол и дълбоко погазване на закона, маскирано като епидемични мерки. Депутатът Мария Илиева заяви, че в Пловдивска област за броени дни са избити хиляди здрави животни, включително..
По повод получени тревожни сигнали от УНИЦЕФ – България и Българския хелзинкски комитет, в които се твърди за тежко насилие на деца в Социално-педагогическия интернат (СПИ) "Христо Ботев" с. Варненци, община Тутракан, омбудсманът Велислава Делчева сезира и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов, председателя на Местната комисия за борба с..
Утре правителството внася в Народното събрание доклад за предприетото до момента от изпълнителната власт по възложените действия от парламента през миналата година за закупуване на специализирана противопожарна техника. Това обяви премиерът Росен Желязков в началото на правителственото заседание. Той припомни, че в решението на..
"Става все по-топло. Сега юли е с 2.7 градуса над нормата". Това обясни пред БНР проф. Георги Рачев, климатолог и преподавател в СУ "Св. Климент..
Максималният размер на държавната помощ за пострадалите от пожарите е 1914 лв. Това заяви пред БНР Анелия Василева - началник отдел "Социални и семейни..
В Русе е в сила забрана да се консумира алкохол извън заведенията. Решението е на Общинския съвет. Глобите ще бъдат налагани от полицията и са по..