Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Арх. Любомир Георгиев: Важно е да се чуе мнението на всички при подготовката на общ устройствен план на София


На голям обществен форум по-късно днес ще бъдат обсъждани възможностите за изменение на Общия устройствен план на Столична община.

В предаването „Преди всички“ арх.Любомир Георгиев – директор на общинското предприятие „Софпроект“, обясни, че сега се прави опит за включването на повече хора в дискусията:

„Тази тема за Общия устройствен план вече предизвиква интерес. Надявам се залата да не ни се окаже достатъчно голяма, но сме предвидили и възможност за повече хора. Защото аз поне принципно смятам, че трябва да се консултираме максимално с всички заинтересовани страни, когато започване един такъв процес като Общия устройствен план.“

Той посочи, че в миналото плановете са били по-скоро недостъпни като информация за широката публика:

„Ще звучи малко грубо ако кажа, че това е било практика при приемането на предишния. Това се случва преди 15 години. Тогава са направени опити за включване на повече хора, но било то комуникационно не са направени добре, било то не са обяснени нещата адекватно или достатъчно разбираемо. Повечето хора не знаят какво е общ устройствен план и тази нужда от комуникация на разбираем и лесен език, на свеждане на нещата до основни принципи, мисля, че я въвеждаме вече. На това мнение е и главният архитект, който, разбира се, също застава на тази позиция, пък и кметът на града, така че начинът, по който ще сме започнали да правим Общия устройствен план – с дискусия, първо, какво му куца на сегашния, какви са ми силните и какви са му слабите страни, говорейки на един език, който е разбираем на почти всички.“

Любомир Георгиев посочи и какви са някои проблемите на сегашния план:

„Това, което се вижда в сегашния Общ устройствен план, е, че има доста добронамерени намерения за развитието на града, но те са в една, да ги наречем, по-скоро академична сфера оставени, т. е. не е бил решен въпросът, не е било мислено достатъчно по въпроса как да се реализират тези решения. Съответно в момента има доста предвиждания на плана като определени територии за развитие, които не са обезпечени по никакъв начин с инфраструктура. Общината не може да си го позволи това нещо и съответно се завъртаме в един кръг, в който всички сме си обещали да се развиваме в определена посока, но не можем да го изпълним в този момент. Това например е нещо, което куца в плана. Така че това, което можем да си позволим е нещо, което куца в плана и моето мнение е, че трябва да го мислим при актуализацията, говорейки за следващо изменение.“

Според архитекта е важно мнението на хората да бъде чуто:

„В момента от почти една година вече работим с един квартал  - „Манастирски ливади-изток“, заедно с главния архитект, районния кмет и инициативен комитет от жители в квартала. Точно по този начин общуваме с тях и говорим какво в квартала може да се промени и в момента сме започнали чернова на план за действие, който да реализира инфраструктура и ключови елементи от средата в този квартал. Общуването с граждани, които не са специалисти е много ценно, защото от тях няма да разберем как да се случи нещо, но ще разберем какви са практиките, приоритетите на тези хора, от какво се вълнуват най-много. Това е важно, за да може ние както специалисти, да можем да подредим инструментите, да използваме инструментите на планирането, на финансирането и т.н. , за да може да удовлетворим тези желания. Както и комуникацията в включване на заинтересовани страни,, но това, държа да подчертая, не значи само граждани, значи и малкия бизнес, значи инвеститори, значи неправителствени организации, значи районната администрация. Допитването, дискусията днес е важна, защото ще чуем от различни гледни точки какво работи и какво не работи.“

Любомир Георгиев обясни какво ще се случи от тук нататък

„На базата на мненията, които сме получили от фокус-групи, плюс тези, които ще получим днес, както и това, което ще получим по имейл, защото няма да спре само днес, на базата не тези получени мнения ще определим няколко сфери, в които ние в следващите няколко месеца от „Софпроект“ да организираме проучвания, по-задълбочени, на икономическо-правно, устройствено, административно ниво, за да разберем наистина тези проблеми, които са идентифицирани или които са изказани, доколко наистина са проблеми, колко им е широка проблематиката, как могат да бъдат решени. Това ще е подготовка за правенето на задание за Общия устройствен план.“


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Европрокуратурата разследва директорка на гимназия в София, заловена с подкуп

Офисът на Европейската прокуратура в София разследва заподозряна за корупция директорка на гимназия, заловена и арестувана след получаване на подкуп. Тя е поискала 20 000 лева от изпълнител, нает по проект за реновиране на училището с обществени средства. Проектът е финансиран по процедурата "Училищна STEM среда", която се подкрепя с..

публикувано на 21.02.25 в 16:29

Предизвикалите пожари в Кипър ще плащат гасенето им и възстановяването на околната среда

Предизвикалите пожари в Кипър ще заплащат разходите за гасенето на огъня и възстановяването на околната среда. Санкцията е част от новото законодателство за предотвратяване на огнени бедствия, което парламентът одобри. Над 90% от пожарите в страната са резултат от човешка дейност, обяви Противопожарната служба в представения отчет за 2024 г. С приетия..

публикувано на 21.02.25 в 16:25

Ковачев и други от ЕП отбелязаха годишнината от анексирането на Крим с писма до политически затворници

Българският евродепутат от Европейската народна партия Андрей Ковачев е сред инициаторите на писма в подкрепа на над 150 политически затворници на анексирания от Русия полуостров Крим, съобщиха от българската делегация в ЕНП.  Така членове на Европейския парламент, обединени в неформалната група "Приятели на европейска Украйна", отбелязаха третата..

публикувано на 21.02.25 в 16:20

Призив за трети бойкот на големите търговски вериги у нас на 27 февруари

Организаторите на бойкота срещу големите търговски хранителни вериги насрочиха трета протестна акция, която ще се проведе на 27 февруари. Заедно с нея ще бъде обявен и бойкот на банките заради високите банкови такси, обясни Мая Манолова: "Бойкот на банковите такси с искане за налагане от страна на парламента на таван на банковите такси. За..

публикувано на 21.02.25 в 16:17

Инж. Венцислав Начев: Истината е в баланса на използването на традиционните методи и ИИ

Със сигурност би имало нужда от стратегия за ИИ в образованието, но още няма достатъчно опит и по метода "опит -  грешка" ще се види, кое е добра практика и кое не, каза инж. Венцислав Начев, преподавател по програмиране, роботика и електротехника в Национална професионална гимназия по компютърни технологии и системи в Правец, в интервю пред..

публикувано на 21.02.25 в 16:00

Общини от Кюстендилско се включват в кампанията #НеДишайСмърт

Общини от Кюстендилско се включват в кампанията срещу употребата на вейпове под надслов #НеДишайСмърт. Тя насочена срещу нарастващата употреба на вейп устройства с неустановено и често опасно съдържание от деца и младежи.  По общини се организират срещи с представители на полицията и прокуратурата, педагози и психолози, за да се обмислят..

публикувано на 21.02.25 в 15:52

КФН: Активите на частните пенсионни фондове достигнаха 26,5 млрд. лева

Активите на частните пенсионни фондове достигнаха 26,5 млрд. лева – това сочат данните на Комисията за финансов надзор към 31 декември 2024 г. За една година те бележат ръст от близо 16% или над 3 млрд. лева. С най-голям дял от близо 87 процента са средствата в най-масовите, универсални фондове, в които задължително се осигуряват всички..

публикувано на 21.02.25 в 15:49