Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Владислав Апостолов: Тръмп отключи масова психоза в Холивуд

Кевин Харт
Снимка: ЕПА/БГНЕС



Холивуд вкусва политкоректната отрова, която сам забърка. По този начин киножурналистът Владислав Апостолов коментира в интервю за предаването „Хоризонт за вас“ липсата на водещ на наградите „Оскар“ и попкултурната омраза към президентът Доналд Тръмп.

Церемонията по връчване на вероятно най-значимите отличия в съвременното кино към момента няма водещ след оттеглянето на комика Кевин Харт.  

„Първоначално организаторите се спряха на цветнокожия комик Кевин Харт. Преди години имаше кампания, че „Оскарите са прекалено бели“ и прожекторът трябваше да се насочи към представители на малцинствата. Идеята беше да се угоди на тези гласове в публичното пространство. Но една друга малцинствена прослойка се обиди, защото откри, че преди 10 години Харт е публикувал в „Туитър“ шеги, че не би искал сина му да стане хомосексуалист. Преди 10 години, когато и Обама, и Хилъри Клинтън бяха против гей-браковете. От днешна гледна точка това е свирепо престъпление и той няма как да бъде водещ“, описа своето виждане за ситуацията Апостолов.  

По думите му, щом дори комик като Харт, който в последните години се е съсредоточил в семейния хумор, може да е политически некоректен, то няма изцяло чиста личност, която да отговаря на днешните критерии.

На всеки кандидат някоя заинтересована група може да открие някоя проблематична реплика от 90-те, смята журналистът.

Според него, политкоректната цензура е видима и в самите филми.

„Имаме опит да се привлече публиката след сгромолясващите се рейтинги на наградите „Оскар“ през последните години чрез мюзикъли като „Роди се звезда“ и „Бохемска рапсодия“. Те са харесвани, успешни са. Идеята е номинациите им  да привлекат публиката. От друга страна имаме филми като „Черна пантера“, който е безумен комиксов продукт, в никакъв случай не е някакво сериозно смислено кино. Той обаче е правен и разказва изцяло за чернокожи. Сега е един от най-високо оценените от критиците филми за всички времена. Имаше припокриване – хората го харесаха заради ефектите, а критиците – защото е политически коректен и може да се промотира в ерата на „новия Хитлер“, „лошият оранжев човек“ Тръмп“, смята Апостолов.

Според него целият американски шоубизнес се с съсредоточил в омраза към президента, което води и до изкривяване в сюжетите на филмите.

“Омразата към Тръмп е комплекс от фактори. Прогресивните елити и активистите на мултикултурната утопия мислеха, че след двата мандата на Обама в Западния свят е дошъл нов ред. Никога повече възрастен бях хетеросексуален мъж не трябваше да застава начело на държавата. Хилъри Клинтън трябваше да изпълни повелята за трети мандат. Никой не беше подготвен (за Тръмп). Те забравиха за сегментите от обществото, които бяха ощетени от икономическата и външна политика на Обама“, смята киножурналистът. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фестивален оркестър Allegra

Фестивал и академия "Алегра" обогатява летния културен пейзаж на столицата

Започна 11-ото издание на Международния фестивал и академия "Алегра", което ще продължи до 19 юли. В края на миналата седмица в София пристигнаха елитни преподаватели от различни европейски държави и млади музиканти от различни краища на света, за да се включат в няколко майсторски класа. В четвъртък започват и концертите - те ще се провеждат в..

публикувано на 09.07.25 в 13:45
Ирина Ботева и Максимилиян Бояджиев

Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев: Любовта към българските народни танци се възвърна трайно

След като години наред българското народно творчество сякаш беше натикано и затворено в шкаф, сега любовта към фолклора се възражда и все повече българи търсят корените си в съхранените в хорàта ни и в народната музика традиции.  Около това мнение се обединиха в студиото на "Нощен Хоризонт" Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев – хореографи,..

публикувано на 08.07.25 в 14:35

В Двореца - новият камерен фестивал в Балчик

Нов музикален фестивал, наречен "В Двореца", се появи на културната карта на България, за да радва жителите и гостите на град Балчик.   От 30 юни до 3 юли дворецът на румънската кралица Мария се превръща в сцена за камерна музика и в Каменната зала се събират меломани от различни страни. А четирите вечери на първото издание предлагат достатъчно..

публикувано на 08.07.25 в 12:14

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В петото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от премиерата на операта “Танхойзер“, с която беше открит Вагнеровият фестивал в Софийската национална опера - Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало следят премиерните..

обновено на 07.07.25 в 17:34
 Андрей Янев и изложбата

Художникът Андрей Янев: Провокацията да отправяш към себе си въпроси ме държи в будно състояние

Художникът Андрей Янев е гост в "Нощен Хоризонт".  Повод е изложбата "Съветът" , която е част първа от поредица изложби, с които той отбелязва 60 години от рождението си .  "Като се замисля как се чувствам на моите 60 години , нямам никаква разлика в мисленето и действията си като неопитен тийнейджър. Радвам се на това, че съм изпълнен с идеи..

публикувано на 07.07.25 в 09:33
Иван Пеев - художник, откриване на изложба в Смолян

Иван Пеев с ретроспективна изложба графика в Смолян

Десетки жители на Смолян се събраха в Художествената галерия в града за откриването на ретроспективната изложба с графика на художника Иван Пеев.  Той е роден на 10 април 1955 г. в смолянското село Соколовци.  Завършил е Художествена гимназия в София, където изучава рисуване, живопис, скулптура, шрифт и история на изкуството.  През 1980 г...

публикувано на 06.07.25 в 05:35

Дафина Коен: В изложбите храната е главно действащо лице

"В една нощ - 60 години", така се нарича честването на юбилея на един от музеите, с най-много експонати в света "Музей Израел" в Ерусалим. Археология, фолклор, изобразително изкуство са само част от направленията на дейност. Зад интересните постоянни и временни експозиции, стои труда на много хора. Този път на всеки посетител му се дава..

публикувано на 06.07.25 в 05:20