Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Владислав Апостолов: Тръмп отключи масова психоза в Холивуд

Кевин Харт
Снимка: ЕПА/БГНЕС



Холивуд вкусва политкоректната отрова, която сам забърка. По този начин киножурналистът Владислав Апостолов коментира в интервю за предаването „Хоризонт за вас“ липсата на водещ на наградите „Оскар“ и попкултурната омраза към президентът Доналд Тръмп.

Церемонията по връчване на вероятно най-значимите отличия в съвременното кино към момента няма водещ след оттеглянето на комика Кевин Харт.  

„Първоначално организаторите се спряха на цветнокожия комик Кевин Харт. Преди години имаше кампания, че „Оскарите са прекалено бели“ и прожекторът трябваше да се насочи към представители на малцинствата. Идеята беше да се угоди на тези гласове в публичното пространство. Но една друга малцинствена прослойка се обиди, защото откри, че преди 10 години Харт е публикувал в „Туитър“ шеги, че не би искал сина му да стане хомосексуалист. Преди 10 години, когато и Обама, и Хилъри Клинтън бяха против гей-браковете. От днешна гледна точка това е свирепо престъпление и той няма как да бъде водещ“, описа своето виждане за ситуацията Апостолов.  

По думите му, щом дори комик като Харт, който в последните години се е съсредоточил в семейния хумор, може да е политически некоректен, то няма изцяло чиста личност, която да отговаря на днешните критерии.

На всеки кандидат някоя заинтересована група може да открие някоя проблематична реплика от 90-те, смята журналистът.

Според него, политкоректната цензура е видима и в самите филми.

„Имаме опит да се привлече публиката след сгромолясващите се рейтинги на наградите „Оскар“ през последните години чрез мюзикъли като „Роди се звезда“ и „Бохемска рапсодия“. Те са харесвани, успешни са. Идеята е номинациите им  да привлекат публиката. От друга страна имаме филми като „Черна пантера“, който е безумен комиксов продукт, в никакъв случай не е някакво сериозно смислено кино. Той обаче е правен и разказва изцяло за чернокожи. Сега е един от най-високо оценените от критиците филми за всички времена. Имаше припокриване – хората го харесаха заради ефектите, а критиците – защото е политически коректен и може да се промотира в ерата на „новия Хитлер“, „лошият оранжев човек“ Тръмп“, смята Апостолов.

Според него целият американски шоубизнес се с съсредоточил в омраза към президента, което води и до изкривяване в сюжетите на филмите.

“Омразата към Тръмп е комплекс от фактори. Прогресивните елити и активистите на мултикултурната утопия мислеха, че след двата мандата на Обама в Западния свят е дошъл нов ред. Никога повече възрастен бях хетеросексуален мъж не трябваше да застава начело на държавата. Хилъри Клинтън трябваше да изпълни повелята за трети мандат. Никой не беше подготвен (за Тръмп). Те забравиха за сегментите от обществото, които бяха ощетени от икономическата и външна политика на Обама“, смята киножурналистът. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Бакалова

Кан: Путин, наркобаронът Емилия и Мария Бакалова като Ивана Тръмп

В Кан продължава 77-ият филмов фестивал, който беше открит на 14 май. Филм за Путин с изкуствен интелект се радва на голям успех. Утре ще бъде представен и филм с българско участие. Тъй като руският президент Владимир Путин не може да се снима в биографичен филм, полският режисьор Патрик Вега се обръща към изкуствения интелект. Продуцентите..

публикувано на 19.05.24 в 09:11

Георги Арнаудов със световна премиера във виенския Музикферайн

На 10 май публиката в зала "Брамс" на концертния комплекс Музикферайн аплодира с възторг брилянтните изпълнения на „Паганини ансамбъл“. Формацията е основана от виртуозния цигулар с международно признание Марио Хосен, а в ансамбъла заедно с него се изявяват утвърдените инструменталисти Марта Потулска – виола, Лиляна Кехайова – виолончело и..

публикувано на 17.05.24 в 17:38

Почит към великия бас Борис Христов

На 18 май отбелязваме 110-годишнината от рождението на великия български певец Борис Христов.  Признавам си, че той е любимият ми певец. Прекланям се пред неговото изкуство, пред неговия глас, артистичност, култура. За съжаление, не съм го виждала в спектакъл, но неговото присъствие в записите, в които съм го слушала, дава ясна представа за..

публикувано на 17.05.24 в 16:25
Валери Йорданов, сценарист и кинорежисьор

Валери Йорданов, гост в "Магията на театъра" с любов към писането, за бруталността в живота и за творческия плам

"В момента работя над третия си сценарий за филм, с който ще кандидатствам и се надявам да успея да го заснема, историята е доста различна и доста брутална, като всичко, което ни заобикаля, разказа в "Нощен Хоризонт" Валери Йорданов, сценарист и кинорежисьор, гост  в поредицата на БНР -  "Магията на театъра" . " Темата е свързана с нашето..

публикувано на 17.05.24 в 11:11
Васко Василев

Васко Василев ще изнесе концерт на Айфеловата кула по повод 24 май

Световноизвестният ни цигулар Васко Василев и солисти от оркестъра на Кралската опера "Ковънт гардън" ще изнесат класически акустичен концерт на 26 май в зала "Густав Ефел" на Айфеловата кула. Музиканти от 5 националности – французойка, японка, австрийка, англичанин и българин ще се срещнат на сцената, за да отбележат заедно един от..

публикувано на 16.05.24 в 18:57
Гергей Мадараш

Гергей Мадараш дирижира концерта "Контрасти" на Радиосимфониците

Този петък, 17 май, в зала „България“ пред Симфоничния оркестър на БНР ще застане диригентът Гергей Мадараш – гост от Унгария, който в момента е музикален директор на Кралската филхармония в Лиеж, Белгия.  Програмата на концерта неслучайно е наречена „Контрасти“ – на първо място, това е заглавието на пиесата, с която ще бъде отбелязана..

публикувано на 15.05.24 в 18:33