Теоретично е възможно централите да заработят и на газ, но в момента производството от въглища е по-евтино, дори и когато в цената бъдат съобразени новите норми за отделяните от ТЕЦ вредни емисии. Това коментира за БНР заместник-председателят на браншовата Камара на енергетиците и преподавател в Техническия университет Валентин Колев
„От техническа гледна точка, те са постижими. Въпросът е на каква цена и на каква цена за обществото“
Трите ТЕЦ-а от комплекса „Марица-изток“ представляват около 45% от мощностния баланс в страната със своята сумарната мощност от над 3200 мегавата, подчерта той. Те са в Южна България и това е допълнителен аргумент да продължат да работят, защото чрез тях се постига баланс на големите мощности в северната и южната част на държавата. Теоретично е възможно централите да заработят и на газ, но в момента производството от въглища е по-евтино, дори и когато в цената бъдат включени вредните емисии, коментира експертът. Към настоящия момент от възобновяеми източници производството ни е около 3 тераватчаса годишно при инвестирани над 8 милиарда лева, подчерта енергетикът:
„Грешката е, че поради неправилна ценова политика на регулатора бяха въведени в експлоатация, особено фотоволтаични централи, в най-неблагоприятния период, когато цената на инсталациите беше много висока. Ако го бяхме направили сега, щяхме да го направим на три пъти по-ниска“.
ТЕЦ "Марица-изток" 2 вече поиска дерогация, за да може не спазва новите екологични изисквания, които МОСВ даде на 21 декември. Природозащитниците от "За Земята – достъп до правосъдие" обаче обжалват решението.
Миглена Антонова от "Грийнпийс България" поясни, че жалбата на еколозите е заради липса на публични данни, които да доказват, че ползите за природата ще са по-малки от разходите, които трябва да бъдат направени за подобряване на техническото състояние на централата.
„Само се споменава, че са направени едни анализи, но те не са били публикувани публично, за да можем ние да направим наистина сметка, каквато евентуално и централата е направила. Смятаме, че това най-малкото е нарушение на правата на гражданите да имат достъп до една публична дискусия за това наистина какво ще е бъдещето на тази централа".
От организацията са против и безсрочната дерогация за ТЕЦ-а. „Смисълът на дерогацията е да е временно изключение от правилата и всъщност да може за този временен период да се предприемат някакви действия за спазване на екологичните изисквания“, подчерта Антонова и допълни, че от ТЕЦ-а са поискали и дерогация за изхвърляните в атмосферата количества живак.
Генади Кондарев от „За земята“ е категоричен, че най-уязвимата група в момента са работниците във въглищната индустрия, защото "Правителството и профсъюзите им създават едно фалшиво усещане за успокоение – че ще бъде намерено решение и нещата ще продължават по старому“. Няма как да се мине без реформи в сектора, категоричен е той.
„Виждаме колко ниска е производителността от гледна точка на това колко работници са заети в производство на един тераватчас енергия в България. Това е енергия, която има огромен екологичен и здравен отпечатък за нашето население и за околните страни. Трябва да започнем да си даваме сметка за това! Натискът на глобалните политики и спешността по отношение на решенията, които трябва да се вземат във връзка с промените в климата, но и във връзка с това постоянно натрупване на замърсяване и на екологичен отпечатък е нещо, което изисква реформи".
Правителството трябва да излезе с ясен план към коя година ще бъдат затворени ТЕЦ-овете, за да може да се правят планове какво ще се случва с работниците в сектора и какво да се прави с микса в енергетиката към тази дата, каза Кондарев, според когото тази дата трябва да бъде около 2030 година.
„Закъснели сме, но по-добре да започнем сега, отколкото след няколко години. Това е един горещ картоф, който няма как правителство след правителство да си го прехвърлят и да се опитват да бъде на плещите на следващите“.
При разработването на енергийните стратегии никой не взема предвид зимните пикове в потреблението, когато въглищните централи се използват почти на максимума от капацитета си, предупреди Кондарев. Той подчерта, че за алтернативи на въглищата трябва да се мисли комплексно.
Повече по темата можете да чуете от звуковия файл.
До дни официалният вестник на Европейския съюз ще публикува новите изисквания към големите горивни инсталации. Завишените екологични норми ще дадат възможност в Европа да бъдат затворени най-мръсните въглищни централи. Новата директива ги..
Служебният премиер Димитър Главчев очаква финалното решение за пълното приемане на България в Шенген на 12 декември. В деня на срещата в Будапеща Главчев посети граничния пункт "Кулата". Илков на среща с вътрешните министри на Австрия,..
Украинският парламент отмени днешното си заседание заради опасения от възможно ново руско ракетно нападение. Съветът НАТО-Украйна ще заседава на равнище посланици на 26 ноември в Брюксел за ескалацията на конфликта с Русия. Срещата е свикана..
Бюджетен дефицит от 3% е панацея заради еврозоната. Въпросът е дали си заслужава да се плати цената от целия народ. Могат да го постигнат, като вдигнат данъци, осигуровки, замразят увеличения на заплати, но реално не знаем каква политика ще водят,..
Отиваме към нови избори, въпросът е как. Това заяви в кулоарите на парламента лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов веднага след като стана ясно, че поредният балотаж между Рая Назарян и Силви Кирилов, отново не е излъчил председател на НС...
Президентът Румен Радев пожела успех на парламента в избора на председател на Народното събрание. Държавният глава очаква Конституционният съд да се произнесе в разумни срокове по жалбата му за промените в основния закон. "Пожелавам успех на..
Община Рила няма отношение към процедурите по превъзлагане на реставрацията на църквата от 12 век "Св. Архангел Михаил", заради които Европейската прокуратура започна разследване за злоупотреба с пари от ЕС. Това каза кметът на..
Новият парламент няма да може да започне работата си по същество, след като и петият опит за избор на председател днес беше неуспешен. Изборът отново беше сведен до кандидатурата на ГЕРБ-СДС Рая Назарян и тази на най-възрастния народен..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..