Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георгиос Плиос: Демонстрациите против споразумението за Македония ще привличат все по-малко хора

Снимка: БТА


Гръцки фермери заплашват да блокират граничния пункт Кулата-Промахон заради очакванията парламентът в Атина да  ратифицира споразумението за името на Македония. Пред БНР проф. Георгиос Плиос от Атинския университет смята, че все по-малко хора ще започнат да ходят на митингите:  

„Всичко това според мен е очаквано. Разбира се, ще има демонстрации, но оценявам, че тези демонстрации  ще привличат по-малко и по-малко хора, колкото времето минава, по-малко хора ще се събират там. И това е естествено, разбирам, че много хора виждат, че това споразумение в края на краищата е в полза на гърция и на целия регион тука.“

Проф. Плиос коментира как това се съчетава с факта, че между 60 и 70% от гърците са против документа:

„Те са против това споразумение и то защото продължение на редица години, поне 30 години,  се култивира тук в Гърция един такъв дух, който е всяка употреба на термина „Македония“ от съседната страна поради много причини и в настоящата обстановка Политически сили като „Нова демокрация“ и други партии поддържат такова становище. Така че това улеснява хората, на които не им харесва нашите съседи да употребяват термина „Македония“. Но мисля, че в края на краищата всичко ще върви добре и споразумението ще се ратифицира и след това мисля, че това ще бъде едно поражение и за националистическите гледища и в Гърция, но и в съседната страна, защото проблемът не е само в Гърция, а е и при тях.“

Георгиос Плиос коментира и това, че „Нова демокрация“ в крайна сметка се отказаха да искат вот на недоверие на правителството:

„Мисля, че стратегията на „Нова демокрация“ е да се съпротивлява на правителството на СИРИЗА, така че от една страна на ускори изборите, а от друга страна да спечели всички тези хора, които са против това споразумение. Една популистка стратегия според мен. От друга пък страна „Нова демокрация“ или по-точно една голяма част от „Нова демокрация“, те са съгласни да се реши този спор и да се подпише това споразумение, но да не го направят те, така че да не загубят поддръжката на хората, които са против. От друга пък страна те не искат сега да искат вот на недоверие, защото няма да имат такова право да искат пак вот на недоверие в следващите 6 месеца, а това ще улесни правителството.“

Проф. Плиос смята, че СИРИЗА има голяма изгода от Преспанското споразумение:

„Политическата изгода на СИРИЗА не е малка в сегашната обстановка. Представете си сега, че бившият ПАСОК вече почти не съществува, „Потами“ – партия, която също идва от ПАСОК, тя също се разпусна. Така че СИРИЗА сега се явява като най-голямата политическа сила от центъра и наляво. От друга страна не забравяйте че Гърция не следва някаква политика в рамките на някакъв меморандум, т. Те искат да увеличат малко пенсиите и заплатите и да решат този спор, който ако не се реши в следващите месеци, това което ще остане е само името „Македония“ и нищо друго, без „Северна“, без нищо. Което може би ще усложни външните отношения на Гърция в региона.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промени в НВО-тата след 7. и 10. клас от догодина. И нови ваканции

От следващата учебна година изпитите по математика от Националното външно оценяване след 7. и 10. клас ще включват интегрални задачи. За решаването на този вид задачи, учениците ще използват базовите си знания и умения по природни науки.  Целта е задачите да станат по-практични, без да се заучават закони, съобщи пред журналисти министърът на..

публикувано на 23.07.25 в 14:04
Мястото на трагичния жп инцидент с десетки жертви през февруари 2023 г. в Гърция.

Гърция: Съдебна процедура срещу бивш министър на транспорта заради тежката жп катастрофа от 2023 г.

Гръцкият парламент гласува снощи за започване на съдебна процедура срещу бившия министър на транспорта Костас Караманлис заради железопътната катастрофа в прохода Темпе през 2023 г., предаде АНА-МПА, цитирана от БТА. Гласуването бе по предложение за разследване на Караманлис от съдебен съвет във връзка с дейността на гръцкия железопътен..

публикувано на 23.07.25 в 14:01
Асен Василев

Асен Василев: Законопроекти на управляващите водят до обедняване на гражданите

От "Продължаваме промяната" определиха като "скандални" законопроектите, внесени от управляващите. Председателят на партията Асен Василев критикува отлагането на решението за увеличение на доходите на младите лекари и медицинските специалисти за след депутатската ваканция и планирано за 1 януари догодина с между 100 и 200 лв. ръст, както и..

публикувано на 23.07.25 в 13:47

Мъжът, блъснал умишлено дете в Русенско, остава за постоянно в ареста

Мъжът, опитал да убие с автомобила си 16-годишно момче от русенското село Басарбово, остава за постоянно в ареста след решение на Окръжния съд в Русе.  Според прокуратурата става дума за битов скандал, който ескалирал до опит за убийство. Това обяви на брифинг зам.-окръжният прокурор на Русе Мирослав Маринов по повод инцидента, станал в..

публикувано на 23.07.25 в 13:43

Засилено полицейско присъствие и солени глоби за каращите в аварийните ленти на магистралите

"Полицията ще провежда операции срещу хората, които карат по аварийните ленти на магистралите. Санкцията, която е предвидена, е много висока".  Тол камерите следят за шофиране в аварийните ленти на магистралите Това съобщи пред БНР главен инспектор Лъчезар Близнаков от "Пътна полиция". МВР засилва присъствието си по основните пътища у..

публикувано на 23.07.25 в 13:33
Николай Хаджигенов

Николай Хаджигенов: През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически

През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически ! Това мнение изказа пред БНР адвокат Николай Хаджигенов от "Ние идваме", част от т.нар. "Отровното трио", което беше сред организаторите на протестите през лятото на 2020 г. "На протеста през 2020 г. нито един политик не се качи на трибуната да говори. Всички политици бяха там - от..

публикувано на 23.07.25 в 13:31

За какво може да потърсим помощ в Европейския потребителски център?

Малко след празници и в летните месеци започват да се получават повече жалби, свързани с пътуване с въздушен превоз . Това обясни пред БНР  Соня Спасова, директор на Европейския потребителски център за България, който  предоставя безплатни съвети и помощ. Инструмент за проверка на е-търговци предпазва клиенти "На нашия сайт могат да се..

публикувано на 23.07.25 в 13:25