Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Йорг Реквате: Германия и Франция са мотор, но само той не е достатъчен за напредъка на ЕС

Източноевропейците трябва да повярват в проекта ЕС, смята германският историк

Снимка: ЕПА/БГНЕС


Франция и Германия отново заедно на руля, за да преведат Европейския съюз през бурните води на един все по-сложен свят. Така най-общо медиите в Германия и Франция обобщиха препотвърденото с договор приятелство между двете страни. А то беше повече от символично. В тронната зала в Аахен, където е коронясан основателят на Свещената Римска империя Карл Велики, френският президент Еманюел Макрон и германският канцлер Ангела Меркел подписаха нов договор за приятелство. „Тясното сътрудничество между Берлин и Париж е в основата на ЕС“, се казва в преамбюла му.

„Германия и Франция може и да са двигателят на ЕС, но само двигател не е достатъчен, за да придвижи съюза напред.“ Така историкът проф. Йорг Реквате от университета в Касел коментира препотвърдения договор за приятелство между Берлин и Париж.

„Не мразя французите. И как бих могъл - на тях дължа не малка част от образованието си! И изобщо - омразата към дадена нация е странна работа. Ще я намерите само в най-ниските културни слоеве. Там тя избуява. Но има и слоеве в обществото, където тази омраза напълно липсва и където човек се извисява над нациите.“ Това пише Йохан Волфганг фон Гьоте до близкия си довереник Екерман през 1830 г. Тези размисли добре илюстрират историята на отношенията между Германия и Франция, белязани от жестокостите на не една война. За силата, с която историята може да се превъзмогне, говори Елисейският договор от 1963 г., сложил край на вековна вражда между двете съседни страни. И поставил основата на европейската интеграция.  Германия и Франция се обръщат срещу тенденцията на растящ национализъм и залагат на международното сътрудничество. Това е причината Макрон и Меркел да разширят Елисейския договор от 1963 година", обяснява историкът проф. Реквате необходимостта от подновяване на договора за приятелство между Франция и Германия. За професора по история на Западна Европа и ЕС подписването на договора в Аахен е сигнал към Европа: „Защото днешният свят не светът от 1963-та“.

А може би този договор е германският отговор на смелата визия на Еманюел Макрон за Европа, която той разви в прословутата си реч в Сорбоната през есента на 2017 г.?

Проф. Реквате смята, че Аахенският договор е по-скоро намек за това какво мисли Германия по предложенията на Макрон:
 
"Детайлите в предложенията на Еманюел Макрон за укрепване на ЕС издават един типично френски подход, а именно засилване на централизираното управление. В това няма нищо изненадващо - френската традиция повелява повече правомощия за централната власт. Тази традиция обаче се сблъсква с традицията в Германия, която е изградена на федеративен принцип. Така че подписаният договор в Аахен всъщност намеква за отговора на Берлин, който е съгласен, че интеграцията в ЕС трябва да се засили, но не чрез изземване на правомощия и прехвърлянето им към централната власт. Германия смята, че конкретните проблеми трябва да се решават на местно ниво. Това проличава особено ясно от клаузите в договора от Аахен, които се отнасят до укрепването на местната власт в пограничните райони. На местната власт от двете страни на границата се прехвърля отговорността за осъществяването на локални проекти, например в инфраструктурата или пък в образованието."
 
Според проф. Реквате френско-германското партньорство е необходимо, но не е достатъчно:

"Необходимо е, защото ЕС едва ли може да реши каквото и да било без тези две държави, или по-точно срещу тези две държави. Нека обаче не забравяме, че Германия и Франция са много различни и имат различен подход към много теми. Стана дума за централизираната власт във Франция и федералния принцип в Германия. Различия във вижданията има и в икономическата политика. Именно заради това консултациите между Париж и Берлин са така необходими. Когато тези толкова различни държави стигнат до едно мнение, може да се предполага, че и в рамките на ЕС компромисът е възможен. Така че Германия и Франция може и да са двигателят на ЕС, но само двигател не е достатъчен, за да придвижи ЕС напред."

- В Източна Европа се забелязва известен страх от заформящия се европейски авангард. Споделяте ли тези опасения, проф. Реквате?
 
"Може би трябва да се върнем малко назад в историята, за да обясним причината за тези страхове, при това не само в Източна Европа. Този отново избуяващ национализъм се дължи на историческото наследство на Варшавския договор. След падането на Берлинската стена бившите комунистически държави изпитват остра нужда да вземат съдбата си в свои ръце и да не са повече под чуждо попечителство. Според мен това е обяснението, защо след първоначалната еуфория от членството в ЕС в Източна Европа се възроди идеята за самостоятелност и силна национална държава, която да се противопостави на брюкселската администрация. А бюрокрацията на Брюксел се оприличава на до болка познатия чужд диктат от Москва от годините на комунизма".
 
Проф. Реквата каза още, че това усещане на източноевропейците е напълно сравнимо с онова, което доведе британците до Брекзит. През всичките години на своето членство в ЕС Великобритания винаги е възприемала Брюксел като чужда сила, която диктува политиката на Лондон. На острова винаги е важала максимата: „Взимаме, каквото можем и не се оставяме да ни водят за носа.“ На това усещане се дължат всички изключения от правилата на ЕС, които Обединеното кралство е успяло да договори за себе си, вместо да се опитва да работи за общата кауза - силен ЕС.
 
"Според мен източноевропейците трябва да повярват в проекта Европейски съюз и да работят за това чрез силен ЕС да изградят силни държави. В един силен ЕС те ще могат да задават дневния ред, като същевременно трябва да  бъдат възприемани като сериозен и надежден партньор. Просто европейското обединение и националните интереси не са взаимоизключващи се величини, а напротив - те се допълват", смята германският историк.
 

Цялото интервю на Весела Владкова чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стотици трактори блокираха Уестминстър в Лондон

Стотици трактори блокираха Уестминстър, след като фермери от цяла Великобритания се отправиха към Лондон, за да протестират срещу промените в данъка върху наследството. През октомври правителството обяви, че за първи път ще наложи 20% данък наследството върху селскостопански активи на стойност над 1 милион паунда. Промяната предизвика ожесточена..

публикувано на 10.02.25 в 22:07

Втори депутат от Лейбъристката партия на Великобритания е отстранен заради обидни коментари

Втори депутат на управляващата в Обединеното кралство Лейбъристка партия беше отстранен от парламентарната група в рамките на два дни заради членство в чат-група в WhatsApp, разменяла си обидни и подигравателни съобщения за свои съпартийци и пенсионери. Преди да бъде остранен, депутатът от Бърнли Оливър Райън беше извикан днес на среща с..

публикувано на 10.02.25 в 21:58

Иран чества 46 години от Ислямската революция

В Иран отбелязват 46 години от революцията, довела на власт режима на аятоласите, на фона на предупреждения, че американският президент Доналд Тръмп иска да унищожи страната. През цялата сутрин голям брой иранци изпълниха публични пространства в големи и по-малки градове. През януари и началото на февруари 1979 година неспиращите протести срещу..

публикувано на 10.02.25 в 21:48

Тръмп даде още разяснения по идеята си за Газа

Палестинците няма да имат право да се върнат в Ивицата Газа според плана на Доналд Тръмп за възстановяване на опустошената от израелски бомбардировки територия. Тръмп повтори идеята си Съединените щати да притежават Ивицата Газа Това става ясно от публикувани днес откъси от интервю на американския президент за "Fox News", цитирани от агенция..

публикувано на 10.02.25 в 21:38

ДПС-Доган не е съгласно с назначението на Людмила Петкова начело на АДФИ

Парламентарната група на "ДПС-Демокрация, права и свободи" и ДПС на Ахмед Доган обявиха "категорично несъгласие с назначението на Людмила Петкова за директор на Агенцията за държавна финансова инспекция". Бившата финансова министърка Людмила Петкова оглави АДФИ За новото назначение на бившия служебен вицепремиер и министър на финансите стана ясно..

публикувано на 10.02.25 в 20:42
Израелският министър на отбраната Израел Кац определи съобщението на „Хамас“, че отлага освобождаването на поредната група заложници като пълно нарушение на споразумението за прекратяване на огъня.

"Хамас" съобщи, че отлага за неопределено време освобождаването на заложници

Палестинската групировка "Хамас" обяви, че отлага за неопределено време планираното за събота освобождаване на още израелски заложници. Израелският министър на отбраната Израел Кац отвърна с обвинение, че с изявлението си "Хамас" нарушава споразумението за прекратяване на огъня, което влезе в сила на 19 януари, и разпореди пълна бойна готовност на..

публикувано на 10.02.25 в 20:25
Президентът на Кипър Никос Христодулидис

Подготвя се международна среща по Кипърския въпрос

Подготовката и провеждането на разширена международна среща по Кипърския въпрос през март в Женева бе в центъра на разговорите на заместник-генералния секретар на ООН Розмари ди Карло с лидерите на двете кипърски общности днес в Никозия. Регионалната ѝ дипломатическа обиколка продължава в сряда и четвъртък в Атина и Анкара. Дискусиите днес..

публикувано на 10.02.25 в 20:22