Съединените щати и Русия са на прага на нова надпревара в ядреното въоръжаване. Администрацията на президента Доналд Тръмп даде на Москва срок до началото на февруари да унищожи арсенала си - три дивизиона, от системи с крилати ракети 9М729, способни да носят ядрени бойни глави.
Според Вашингтон с притежаването на тези ракети с наземно базиране Москва нарушава Договора за ликвидиране на ракетите със среден обсег - между 500 и 5500 километра. Документът е подписан от президентите Роналд Рейгън и Михаил Горбачов през 1987 година.
Русия показа през седмицата мистериозната ракета и обяви, че обсегът й е 480 километра, т.е. извън забранените граници. Съединените щати обаче не приеха това като доказателство и предупредиха, че времето изтича и че ще бъдат принудени да денонсират договора.
Опитите на европейските държави, които биха се оказали под кръстосан ядрен прицел при отмяна на забраната за такива ракети, да посредничат за избягване на такова развитие на събитията засега се оказват напразни.
За увеличаване на страховете в Европа допринесе и статия на вестник "Ню Йорк таймс", според която Тръмп многократно е заявявал в тесен съветнически кръг, че има намерение да изтегли Съединените щати от НАТО.
В интервю за "Събота 150" бившият американски посланик у нас Джеймс Пардю, който в последствие - до 2008 година, беше и заместник-помощник генерален секретар на НАТО, коментира състоянието на трансатлантическите отношения 70 години след създаването на алианса:
"Администрацията на Тръмп наистина обтегна отношенията ни, но по-добре да оставим това настрана. Северноатлантическият съюз днес е по-важен от всякога, особено за Съединените щати. Защото светът е много по-сложен. Съединените щати имат и други, дори важни съюзници, но нищо не е по-важно за сигурността ни от нашите отношения с демократичните държави в Европа. И това е символизирано по най-добрия начин от членството в НАТО.
Пардю отбеляза, че в НАТО не за първи път има различия:
"Имали сме разногласия и преди. Имаме и сега заради президент, който понякога се изявява странно. Но мисля, че американците, сериозните специалисти по външна политика и национална сигурност в Съединените щати разбират напълно колко е важна НАТО за нашата сигурност и колко е важно големите демокрации - Европа, Канада и Съединените щати, да работят заедно общите си интереси.
- НАТО вероятно ще трябва да се промени по някакъв начин. Но смятате ли наистина, че вместо това да се случи, алиансът ще бъде унищожен от Тръмп чрез прекратяване на членството на Съединените щати?
"Аз съм бивш американски дипломат и офицер от армията. Затова ми е много неудобно да съм критичен към американския президент пред неамериканска аудитория. Но трябва да съм. Защото, както несъмнено знаете като българин, винаги много прямо съм изразявал това, в което вярвам. А в случая вярвам, че този президент нанесе огромна вреда на важните ни международни отношения. В Съединените щати също се изказах много остро срещу това, което той прави. Съобщено беше, че е казвал в тесен кръг нещо за изтегляне от НАТО и аз публикувах в едно американско издание призив Конгресът да вземе мерки, за да предотврати такова нещо. Той често пресилва нещата. Смята, по някакъв начин, че може да окаже натиск на други правителства да направят каквото той иска. В случая - да плащат повече. Но погрешното му отношение спрямо НАТО и обидното държане към европейските съюзници е обидно и за толкова много американци, включително за мен. Защото е контрапродуктивно."
Джеймс Пардю не смята, че е възможно Тръмп да изтегли Съединените щати от НАТО. Така би предизвикал незабавно огромен пожар. Защото това би било заплаха за националната сигурност на САЩ.
- Държавният секретар Майк Помпео обяснява поведението на президента като един вид лидерство в необратимо променящия се свят. Но струва ли си цената за това да е накърняването на доверието сред съюзниците дори само със споменаване на възможност Америка да напусне алианса?
"Не знам дали той разбира напълно какви вреди нанася. Не изглежда да му е ясно, че когато обиждаш президента на дадена държава, обиждаш и самата държава. И че това има политически последствия за въпросния лидер. Но мисля, че европейските граждани, също както американците, разбират, че това напрежение в отношенията може и да продължи известно време, но в интерес на всички ни да продължим да си сътрудничим и да запазим алианса. И това ще стане.
Трябва да кажа, че според мен администрацията на Тръмп вече изпуска пара и че вече, макар и малко, може да се види краят на всичко това. Или на изборите през 2020-а, или по-скоро - чрез парламентарни процедури в Конгреса. И се надявам европейците да имат търпение и да разбират, че огромното мнозинство от американците вярват, че трябва да са свързани с европейските демокрации."
- Смятате ли, че начинът, по-който администрацията на Тръмп се опитва да реши проблема със спазването на Договора за ракетите със среден обсег от страна на Русия, е правилният?
"Русия предприе някои агресивни действия, нарушавайки едностранно този договор, както и в Украйна. Оказват натиск в Балтийските държави и на други места. Затова Съединените щати трябва да реагират. Не съм ядрен стратег и не съм сигурен дали има по-добра алтернатива от заплаха от изтегляне от договора. Но определяно трябва да се отговори на промените в политиката на Русия. Надявам се да се работи заедно с европейските ни съюзници, защото те несъмнено са засегнати от проблема.
С враждебното си отношение към европейските съюзници на Съединените щати Тръмп помага на Путин. Въпреки това Европа все още е в американския ъгъл на ринга. Но май Турция вече не е, а тя е много важна членка на НАТО.
Поведението на Доналд Тръмп спрямо Русия и отношенията му с Владимир Путин са изумителни. Никой не може да ги разбере напълно, въпреки че са обект на разследване. Смущаващо е за хора като мен - много специалисти по международни отношения и сигурност, които наблюдаваме Русия от години и нямаме никакви илюзии кои са ни приятелите и съюзниците. Русия е наш стратегически противник. И Путин дава ясно да се разбере, че това е така. Затова не знам защо Тръмп се държи като негов приятел, но го прави."
Джеймс Пардю коментира и приемането на Преспанското споразумение:
"Аз съм в пълен възторг. Много съм доволен от резултата от гласуването в гръцкия парламент, който беше последната крачка към решаването на този спор за името. Това беше много тежък за решаване проблем от тези две страни. Но сега се отварят вратите пред Северна Македония за членство в НАТО и в последствие за Европейския съюз. Това е голямо постижение, което накрая консолидира новите страни на Балканите с демокрациите в Централна Европа и в Северноатлантическия съюз. Чудесно постижение! Искам специално да похваля двамата лидери. Изискваше се огромни лидерски способности и смелост от премиера Ципрас и премиера Заев да сключат това споразумение. Изненадващото е, че върху тях имаше определен натиск да го направят, но не като намесите на международната общност в миналото в конфликтите в региона. Затова тези двама лидери заслужават огромно уважение за това, което постигнаха. Аз много се радвам и за България. Защото Заев се обърна към Гърция да решат спора за името, но и България и Македония успяха да подобрят и отношенията помежду си."
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
В дърводобивните и дървопреработвателните фирми и предприятия в Кюстендилско съкращават персонал заради продължаващата с месеци криза в сектора, заради което се очакват протести. Кризата в сектора е от 2022 година. Проблемът не се решава и не се предприемат мерки от страна на държавата. Причината са високите тръжни цени и липсата на пазар на..
С 5 процента е увеличила цената на хляба малка пекарна в Монтана. По думите на нейния собственик, това няма да е последното повишение. "При нас цените на първо време ги вдигаме с 5 процента от днес, защото все още няма яснота суровината на колко ще идва, брашното имам предвид". Това каза Симеон Власев - собственик на малка пекарна за..
Американският мултимилиардер Илън Мъск продължи с атаките си срещу британския премиер Киър Стармър и през нощта, определяйки го като "зъл" и "вреден". Собственик на социалната мрежа X даде прякор на премиера "Squirmy Starmer" или "Гърчещия се Стармър" и предположи, че той ще напусне поста си "скоро", подобно на канадския премиер Джъстин..
Новата директива за мрежова и информационна сигурност: НИС-2, ще бъде сериозно предизвикателство за бизнеса. Това прогнозира пред БНР доц. д-р Николай Крушков от катедрата в УНСС, която се занимава с трансфер на технологии. Макар и правилата на тази директива все още да не са ч аст от българското законодателство, сроковете за приемането им..
Сръбският министър на вътрешните работи Ивица Дачич съобщи, че е бил ликвидиран 48-годишният мъж, който снощи стреля в заведение в Ягодина след скандал. "Представители на Специалната антитерористична единица ликвидираха в Ягодина Саша Милосавлевич (на 48 години), който в понеделник следобед уби едно лице и рани тежко друго лице", обяви Дачич,..
Американският президент Джо Байдън и съпругата му Джил посетиха снощи мястото в град Ню Орлиънс, щата Луизиана, на което атентат с автомобил сутринта на 1 януари причини смъртта на 14 души, а десетки бяха ранени, предаде Ройтерс. След като отдаде почит на жертвите на емблематичната ул. "Бърбън", президентската двойка се срещна с роднини на..
Франция отбелязва десетата годишнина от терористичния атентат срещу сатиричното издание "Шарли ебдо" и свързани атентати в Париж заради публикувани карикатури на пророка Мохамед. "Никакво отстъпление пред тероризма" - това е заявил френският президент Еманюел Макрон на срещата си с френски посланици преди церемониите, които днес следват..
Община Русе дължи отчет за парите от частния паркинг на Дунав мост . Това каза в предаването "Нещо повече" журналистката и политически наблюдател..
За първи път се внася Закон за бюджета, който не отговаря на законодателната рамка , т.е. той е незаконосъобразен и не би трябвало да може да бъде..
Докато политиците се месят и само когато има авария, само тогава говорим за енергетиката, нищо ново не ни очаква . Това каза пред БНР Рамадан Аталай,..