Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво знаем за Световната банка в исторически, икономически и политически план

Снимка: nineoclock.ro

От днес Кристалина Георгиева е президент на Световната банка до пролетта, когато ще бъде избран новият титуляр. Това ни дава повод да поговорим за значението на Световната банка в икономически и политически план.
 

Банката има ключова роля за подпомагането на редица държави в света и е изключително важна за преминаването на България от планова икономика към това, което имаме в момента. Тя е създадена в далечната 1944 година, когато е поставено началото на световната финансова система. Началото е поставено на конференцията в Бретън Уудс, Ню Хемпшир, където се събират делегати от 44 държави, поканени от президента Франклин Рузвелт.   

Това е първата голяма финансова конференция след лондонската през 1933 година. В ски курорта е взето решението за създаването и Международния валутен фонд, разказа пред "Хоризонт" доц. Лена Русинова - член на Управителния съвет на БНБ и преподавател в УНСС. Самата Русинова дълго време е била част от Световната банка.

Първият заем е отпуснат на Франция три години след създаването на Световната банка. Той е в размер на 250 милиона щатски долара и освен с редица финансови изисквания, идва и с политическо - всички членове на френското правителство, свързани с комунистическата партия, трябва да бъдат отстранени. Повечето експерти коментират, че още оттогава Световната банка е използвана и за политически цели.

Първият президент на Световната банка е Юдижий Мейър, преди това ръководител на Федералния резерв и издател на "Вашингтън Поуст". Ръководителят на групата винаги е американски гражданин, докато другата глобална институция -  МВФ, се ръководи от европеец. Сега начело на фонда е Кристин Лагард, а от днес временно изпълняващ длъжността президент на Световната банка е Кристалина Георгиева.

През октомври 2018 година Световната банка представи индекс на Човешкия капитал. В него се измерват перспективите на всеки да достигне потенциала си, който е можел да постигне, ако държавата е инвестирала в добро здравеопазване и образование.

„Основните задачи на групата на Световната банка е преодоляване на бедността в световен мащаб. Една от ключовите цели до 2030 година е да се преодолее крайната бедност, като се сведе до не повече от 30% броят на хората, които живеят с по-малко от 2 долара на ден“, обясни Русинова.

България в момента получава единствено консултантска помощ от Световната банка, но банката, заедно с МВФ, изиграват съществена роля за стабилизирането на страната ни през 90-те.

Сега погледът на банката е насочен основно към развиващите се страни, а решенията за цялата група ще взема Кристалина Георгиева. В Давос, когато вече е известно, че Джим Йон Ким се оттегля от поста, тя заяви:

„Напрежението в търговията допринася за несигурността, което вреди на световната икономика. Надяваме се, че тази несигурност ще бъде решена. Когато големите страни кихнат, малките хващат пневмония. Затова е важно да виждаме ясно, че търговията облагодетелства всички и че тя от полза всъщност и за бедните хора в богатите страни“.

Престоят на Джим Йон Ким в Световната банка е доста спорен. Изборът му през 2012 година бе приет като "скандален", защото надделя не опитът, а гражданството му. Мнозина са категорични, че е време Световната банка да поеме по нов път и да се отърси от политическите влияния. Въпросът е дали ще успее - кандидатите за поста ще се изслушват от финансовия министър на Съединените щати Стивън Мнучин и дъщерята на президента Доналд Тръмп - Иванка.

Индра Нуйи и Рей Уошбърн са сред фаворитите за поста. И двамата са богати и известни в бизнес средите, с опит в ръководенето на глобални компании. Заместник - финансовият министър Дейвид Малпас също може да се бори за поста на президент на банката, чийто функиции бавно залязват според множество ексепрти.

Като главен изпълнителен директор на Световната банка Георгиева насочи усилията си не само към преодоляване на крайната бедност, но и в борбата с климатичните промени. Именно към това се променя и експертният профил на институцията. Затова  съществува въпросът ще успее ли Георгиева като временен ръководител на банката да не стане обект на политическо влияние, а да помогне за решаването на наболели проблеми.

Доц. Лена Русинова е категорична, че високият пост на Кристалина Георгиева е изключителен успех за България. Описва я като „Ииключително енергичен човек, който е безкомпромисен в работата си“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Италианският финансов министър заяви, че споразумението със САЩ предотвратява търговска война

Италианският министър на финансите Джанкарло Джорджети представи пред парламента картината от споразумението между САЩ и Европа относно митата. Джорджети приветства споразумението, което "възвестява края на период на несигурност и предотвратява търговска война". Той подчерта, че по-подробна прогноза ще бъде възможна едва след като всички..

публикувано на 31.07.25 в 12:19

Продължава потушаването на пожара в Пирин

Продължава гасенето на огъня в Пирин. Пожарът в района на Струмяни остава най-сериозният в България. Хората от село Плоски, община Сандански, днес се връщат по домовете си след два дни евакуация. Битката с огъня обаче продължава, а валежите от дъжд бяха малко и за кратко. Около 400 жители на санданското село Плоски бяха евакуирани  през..

публикувано на 31.07.25 в 12:10

Пандемия от виртуален аутизъм: Как да предпазим децата си?

Дългото стоене пред екрани на различни устройства причинава сериозни проблеми с очите и виртуален аутизъм при децата. Това обясни пред БНР д оц. Невяна Велева, офталмолог към детското очно отделение в УМБАЛ "Александровска", преподавател в Медицинския университет. "Проблемите с късогледството при децата вървят към пандемичен ръст. Не само в..

публикувано на 31.07.25 в 11:45

НС прие промените в Закона за публичното предлагане на ценни книжа

Парламентът прие на второ четене промените в Закона за публичното предлагане на ценни книжа, внесен от Министерския съвет. Това стана с гласовете на ГЕРБ-СДС, "ДПС - Ново начало", "БСП - Обединена левица", ИТН и депутатите, напуснали групата на АПС. С промените, в българското законодателство се въвеждат мерки за прилагане на регламента за..

публикувано на 31.07.25 в 11:26
Костадин Костадинов

Костадинов обвини АПС и МЕЧ за невнесен вот на недоверие

Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов обяви, че заради МЕЧ и АПС не може да внесе вот на недоверие към кабинета - по темата за безводието в страната. "Всяка година вече стотици хиляди българи знаят, че ще имат воден режим. Не знаят само колко дълъг ще бъде и колко тежък ще бъде, а за съжаление този вот обаче няма как да бъде внесен. Не..

публикувано на 31.07.25 в 11:26
Протест на жители на Трън и района, който бе опустошен от пожари през последните дни, 30 юли 2025 г.

Протест в София отново настоя за летателна техника срещу пожарите

Екоактивисти протестираха на площад "Независимост" в София под мотото "За незабавна летателна техника срещу пожарите и правото на природа". Те се обявиха и срещу подготвяните законодателни промени, които имат за цел да облекчат процедурите за изграждане на стратегически обекти. "Тук сме по две причини. Чудесно е, че имаме механизъм за..

публикувано на 31.07.25 в 11:13

Президентът насрочи дата за нови избори за Общински съвет в Пазарджик

С указ на президента Румен Радев, извънредните избори за общински съветници в Пазарджик ще се проведат на 12 октомври.  До новите избори се стигна, след като Върховният административен съд окончателно определи, че изборът на състава на ОбС от 5-и октомври 2023 г. е недействителен. Мотивите са груби нарушения при преброяването и отчитането на..

публикувано на 31.07.25 в 11:01