Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Македония и НАТО подписаха присъединителен протокол

| обновено на 06.02.19 в 13:21
3
Никола Димитров и Йенс Столтенберг при подписването на протокола
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Протоколът за присъединяване на Република Македония към НАТО беше одобрен от постоянните представители на страните от Алианса. 

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг подчерта, че това дава началото на процеса на ратификация и изрази надежда той да премине плавно, така че Македония скоро да бъде пълноправен член като през това време извърши необходимите реформи:
"От днес ваши представители ще седят заедно с нас на тази маса като поканени на срещите на НАТО. Фактът, че ставате 30-ата страна-членка ще ви даде дългосрочна стабилност, сигурност и суверенитет. Вие ще помагате за очертаването на политиките на НАТО и ще вземате решения заедно с нас. В същото време ще напредвате в реформите за членство в ЕС. Ние споделяме общи ценности и ангажименти за свобода, демокрация и човешки права".

От своя страна министърът на външните работи на Македония Никола Димитров благодари на премиера Бойко Борисов, че го е окуражил да подпише договора за приятелство с България, който е очертал пътя в тази насока и заяви:
"Това пътуване ни направи по-зрели и от гледна точка на развитието на последните събития, и с това, което постигнахме със съседите си, Показахме, че можем да поемем нашите отговорности да се изправим пред проблемите и да ги решим. В рамките на няколко дни ще решим и последните оставащи проблеми с всеки от нашите съседи. Границите ни са подсигурени и можем да играем роля, която е изключително успокояваща за региона, в който все още има точки на несигурност".

Държавните и правителствени ръководители на страните членки на НАТО ще се съберат в Лондон за 70-годишнината на Алианса през декември.

„В петък, най-вероятно, ще започне ратификацията на този протокол от парламентите на всички 29 страни-членки на НАТО“, уточни в интервю за предаването ни "Нещо повече" анализаторът Костадин Филипов.
„Първа ще започне Гърция сякаш, за да покаже, че вържи ключа за всички политически събития на Балканите, както и че е страната с най-голям престиж в нашия балкански регион“, добави журналистът.

„Заедно със старта на ратификацията на протокола за членство на Македония в НАТО ще влезе вече в действие и официално, съвсем и формално, новото название на държавата - Република Северна Македония, с което процеса на промяна на името на Република Македония ще приключи окончателно“, обясни още той за Македония, която официално от днес е формален член на Северноатлантическия пакт. 
„Днес в речта си при подписването на протоколите в Брюксел в централата на НАТО, македонският външен министър Никола Димитров, който има изключително голяма заслуга за това нещата да дойдат до този успешен край, благодари на трима политици - двамата премиера на Гърция и Македония, Алексис Ципрас и Зоран Заев, както и на българския премиер Бойко Борисов“, изтъкна още той. 

Според Филипов „няма нещо драстично да се промени“ за НАТО с присъединяването на Македония, но то ще даде на страната „по-голяма сигурност и стабилност“, както и ще отвари „пътя за започване на преговори за членство в ЕС“, но и очертае „по-големи икономически и бизнес перспективи“ пред Скопие. 

В ефира на „Хоризонт“, той изтъкна липсата на реакция от страна на Сърбия, която „сега остава единствената опора на руското присъствие в района на Западните Балкани“:
„Около Сърбия вече се създаде една огърлица от държави на НАТО - последната беше Македония, но, разбира се, остава и Косово, но там има сериозно американско присъствие“, а и такова на НАТО, „така че може да я броим и нея като член на Алианса“, каза още журналистът.


Подробности, както и коментар на визитата на гръцкия премиер в Анкара -  можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Професор Мишел Стравшински

Проф. Мишел Стравшински: Много специалисти се връщат в Израел заради засилващия се антисемитизъм

Професор Мишел Стравшински е възпитаник на Масачузетския технологичен институт. Повече от 10 години е работил, а накрая оглавявал изследователския отдел на Банката на Израел. Преподава в Еврейския университет в Йерусалим и Университета в Тел Авив. Публикува статии във водещи списания по целия свят. Сред най-известните му трудове са..

публикувано на 25.07.25 в 12:40

Полицията в Благоевград откри 13-годишно момиче избягало от дома си

Само в рамките на 15 минути полицията в Благоевград откри 13-годишно момиче, избягало от дома си. По непотвърдена информация детето направило опит да сложи край на живота си. Сигналът за изчезналото дете е подаден снощи от майката на момичето. Полицейските служители незабавно предприели оперативно-издирвателни действия и уведомили всички..

публикувано на 25.07.25 в 12:40

Инна Церовска: Приятно ми е, че ни нареждат в топ 10 в Европа на Шекспировите фестивали

В последните години започнаха да наричат тези театрални събития в Паталеница фестивал. И съм приятно изненада, че оценката на изследователите, които изследват гражданските Шекспирови фестивали в Европа, ни сложиха в десетката, сподели в интервю пред БНР Инна Церовска, създател на школата и артдиректор. "След като правиш нещо с огромна любов..

публикувано на 25.07.25 в 12:32

Напълно загасен е пожарът в цеха за пластмаса в Средец

Напълно загасен е пожарът в цеха за производство на найлон и пакетиране на пластмасови отпадъци в Средец. Директорът на Регионалната служба за пожарна безопасност и защита на населението ст. комисар Николай Николаев заяви, че на места огънят ще продължава да тлее до края на деня.  В града остава частичното бедствено положение.  Черният дим..

публикувано на 25.07.25 в 12:22
Американската зенитно-ракетна система MIM-104 Patriot, архив.

Партньорите ще осигурят на Украйна финансиране за три системи "Пейтриът"

Украйна e получила потвърждение от партньорите си, че ще осигурят финансиране за три зенитно-ракетни системи "Пейтриът" и продължава да търси съдействие от тях за придобиване на още седем, заяви украинският президент Володимир Зеленски.  Два от комплексите ще бъдат осигурени от Германия и един от Норвегия.  Продължават разговорите с представители..

публикувано на 25.07.25 в 12:04
Драгомир Цанев

Има ли риск 5 млрд. лева от Социалния фонд за климата да не достигнат до най-уязвимите?

Над 5 милиарда лева ще бъдат изразходвани в периода 2026-2032 година по линията на Социалния фонд за климата. Представители на неправителствения сектор обаче изразяват притеснения дали тези средства ще достигнат до най-уязвимите. Драгомир Цанев, изпълнителен директор на фондация "Център за енергийна ефективност ЕнЕфект", обясни пред БНР, че..

публикувано на 25.07.25 в 11:55

Гърция получава допълнително еврофинансиране за засилване на охраната на морската граница

Гърция получава голямо финансиране за засилване на охраната на морската граница заради натиска от нелегални мигранти към гръцките острови. Програмата е за 450 млн. евро и е финансирана от Европейския съюз, съобщиха министърът на миграцията Танос Плеврис и министърът на търговския флот Василис Кикилиас.  Изпълнението на тази програма..

публикувано на 25.07.25 в 11:26