Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кирил Ананиев: Лечебни заведения с финансови затруднения могат да бъдат определени като "защитени болници"

Борисов: Болници в мое управление няма да закрия

| обновено на 07.02.19 в 18:00
Министър-председателят Бойко Борисов се срещна с представители на Сдружението на общинските болници
Снимка: Пресцентър на МС

Лечебни заведения с финансови затруднения могат да бъдат определени като "защитени болници", което ще даде възможност за специален механизъм за финансирането им. Това заяви министър Кирил Ананиев пред парламентарната комисия по здравеопазване.

Цената на една от клиничните пътеки в неврологията, по която общинските болници работят най-често, ще бъде увеличена, съобщи министърът: 

"Единият проблем беше с намалението на цената на една от основните клинични пътеки, по която те работят – 56. Имаше голямо недоволство. Мога в момента да ви информирам, че току-що завърши срещата с Българския лекарски съюз и ние подписахме анекс, с който възстановихме цената на тази пътека. Тя беше намалена от 500 на 300 лева. Върнахме я на 500 лева. Разсъждаваме върху идеята дали не трябва да се определят някои от болниците в нашата страна като защитени болници, което ще даде възможност за един друг механизъм за финансиране на тези болници".

Общинските болници, които имат нужда от пари, ще ги получат от правителството. Това стана ясно и от думите на премиера Бойко Борисов на среща с представители на Сдружението на общинските болници. Премиерът Борисов разпореди на здравното министерство да започне анализи на финансовото състояние на всяка една от общинските болници в страната. Министър-председателят подчерта, че по време на неговото управление няма да бъдат закривани лечебни заведения. 

“Болници в мое управление няма да закрия, парите за здраве се увеличават всяка година, затова искам решение. Не приемам сестри и лекари с години трудов стаж, които всеки ден ни лекуват и помагат, да се чувстват без подкрепа, изоставени и забравени“.

Утре до обед ще бъдат представени конкретни мерки на премиера как да бъде оказана помощ на общинските болници в затруднение. Това обяви министърът на здравеопазването Кирил Ананиев в кулоарите на парламента. По повод протеста на медиците от Карловската болница и твърденията им за лимит на средствата за хемодиализа и раждания, той коментира: 

"Няма намаление на лимитите за хемодиализа и ражданията. Те имат един общ, даже не бих го казал лимит, а размер на разход, който им е определен за дадения месец. В рамките на този размер на разходите те са длъжни да извършват своята дейност. Как ще откажем раждане срещу това, че няма осигурен ресурс? Това е абсурд, както и за хемодиализата. А по отношение на Карловската болница и излизането на сестрите, аз ви казах, че тези мерки, които сега ще ги разработиме, мисля, че ще бъдат достатъчно основание утре те да се откажат от своя протест", каза министър Ананиев. 

Междувременно лекарите и медицинските сестри от Карловската болница обявиха, че обмислят протести и са готови да подадат оставки. По повод твърденията на карловските медици за лимит на средствата за хемодиализа и раждания, министърът на здравеопазването Кирил Ананиев коментира: 

"Няма намаление на лимитите за хемодиализа и ражданията. Те имат един общ, даже не бих го казал лимит, а размер на разход, който им е определен за дадения месец. В рамките на този размер на разходите те са длъжни да извършват своята дейност. Как ще откажем раждане срещу това, че няма осигурен ресурс? Това е абсурд, както и за хемодиализата. А по отношение на Карловската болница и излизането на сестрите, аз ви казах, че тези мерки, които сега ще ги разработиме, мисля, че ще бъдат достатъчно основание утре те да се откажат от своя протест".

Утре медиците от болницата в Козлодуй ще решат какви ще са действията им от тук нататък, след като миналата седмица отказаха да подпишат новите си трудови договори в знак на протест срещу ниското заплащане и проблемите в общинското здравеопазване. Силвия Оприцова – старша акушерка в Козлодуйската болница, коментира:

"На национално ниво, със съгласието на премиера, на правителството, на Народното събрание, трябва генерална промяна в мисълта за здравеопазването. Така, както е построена системата, не работи. Тя не работи не само за нас като медицински специалисти с нашето заплащане. Тя не работи и за пациентите и най-основният проблем е това, че всички болници са търговски дружества. Хем частни, понеже сме ЕОД, хем сме уж общински на хартия, не сме и на министерството. Ничии не сме".

Повод за срещата са финансовите проблеми на общинските болници и недостатъчните възнаграждения за труда на медицинските специалисти. В разговора участваха също вицепремиерът Томислав Дончев, министърът на здравеопазването Кирил Ананиев и управителят на Здравната каса Дечо Дечев. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Илиев

СГС изпрати във ВКС делото за плагиатство срещу Петър Илиев

Софийският градски съд изпрати във Върховния касационен съд делото за плагиатство срещу Петър Илиев - бивш кандидат за вицепремиер и вътрешен министър през 2021 година в проектокабинета с мандата на "Има такъв народ". Прокуратурата прати на съд Илиев, след като беше установено, че в свой научен труд е използвал материали от дисертация на..

публикувано на 17.02.25 в 12:56

Средният осигурителен доход е нараснал с 14,5%

Осигурителният доход на учителите за 2024 година е 2 хиляди 535 лева - или с 14,6 процента по-висок от 2023 та. В резултат на провежданата през последните години политика по доходите за педагогическите специалисти средномесечният осигурителен доход на учителите за миналата година е с 53,1 процента по-висок от този за страната, отчита в анализ Националният..

публикувано на 17.02.25 в 12:55

Над 170 снегорина почистват в София, очаква се снеговалежът да продължи

Над 170 снегорина работят на територията на всички 24 района в София, съобщиха от Столичната община.  Булевардите и улиците с градски транспорт се обработват със смеси срещу заледяване, частично се обработват и кварталните улици. Няма сигнали за паднали дървета или закъсали шофьори, обясни Анета Савова от Столичния инспекторат:..

публикувано на 17.02.25 в 12:32

Около 10 см сняг във Великотърновско

Обстановката във Великотърновска област е спокойна. Снежната покривка е около 10 сантиметра. Към момента няма затворени пътища. Настилките навсякъде са почистени, като обработката със сол и пясък продължава. Непроходими участъци няма. Няма откъснати населени места, както и такива без ток и вода.  Няма сигнали за пациенти, които не са обслужени, тъй като..

публикувано на 17.02.25 в 12:12
Обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги, представят резултатите от акцията, 17 февруари 2025 г.

Втори бойкот срещу търговските вериги на 20 февруари

Гражданският натиск срещу високите цени на храните трябва да продължи, докато правителството не осъществи обявените мерки след бойкота на хранителните вериги. Депутатите трябва да се заемат незабавно с проектозаконите за ограничаване на търговските надценки на основните хранителни стоки. За това призоваха обществените организации, които..

публикувано на 17.02.25 в 12:04
Конференцията на Алианса за отговорно гражданство (Аlliance for responsible citizenship) продължава от днес до понеделник.

Десни политици от цял свят се събират на конференция в Лондон

Влиятелни десни политици и лидери на партии от цял ​​свят се събират от днес в Лондон на голяма конференция в опит за установяване на по-тесни връзки с висши американски републиканци, свързани с администрацията на Доналд Тръмп. Консерватори от Великобритания, континентална Европа и Австралия, присъстващи на конференцията на Алианса за..

публикувано на 17.02.25 в 11:44

Идва следващата технологична революция: Как да съхраняваме тока?

Кинетични батерии, пясъчни батерии, батерии от разтопена сол - това ще са алтернативите за съхраняване на енергия, веднъж произведена от ВЕИ . И докато засега въпросът у нас е повече вятър и слънце ли да използваме, спрямо водната, въглищната и дори ядрената енергетика, специалистите казват - следващата революция идва - как да съхраняваме тока...

публикувано на 17.02.25 в 11:25