Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Данни на Изпълнителната агенция за лекарства за периода 2014 - 2017 г.:

Над 1500 са прекратените разрешения за употреба на лекарства у нас

Снимка: архив


1512 са прекратените разрешения за употреба на лекарства у нас по данни на Изпълнителната агенция за лекарства за периода между 2014 и 2017 година.

В момента 13 лекарства за пациенти с редки заболявания - на щитовидната жлеза и проблеми на растежа, както и за епилепсия, са с прекратена регистрация у нас и болните си ги закупуват от чужбина. За това алармираха от пациентските организации. Рисковете от това посочи Ваня Добрева - председател на Сдружение за развитие на българското здравеопазване:

"Как се снабдяват пациентите с лекарства за домашно лечение - чрез аптечен туризъм - те или техни близки пътуват до чужбина или техен близък им ги изпраща. Първо - в повечето страни се иска рецепта от местен лекар. Биха могли да станат много грешки, защото опаковката е на турски или на гръцки. Понякога лекарствата трябва да се транспортират при специален температурен режим, а няма как да помъкнеш хладилна чанта през митницата. Последният риск и проблем е с митницата".

Липсата на лекарства в България и изтеглянето им е заради ниската им цена и ниската печалба за производителите.

Пациентските организации настояват Министерството на здравеопазването да предприеме мерки за това животоспасяващите медикаменти да се внасят в България.

Пациентите настояват да има възможност за намаляване на таксите за регистрация от 15 хиляди лева в Изпълнителната агенция по лекарства в случаите, в които притежателят на разрешение за употреба докаже, че лекарството ще се продава на малък брой пациенти и цената на лекарството е ниска. Според тях трябва да има възможност и доставка на нерегистрирани лекарства да се осъществява и от страни извън ЕС. Болните предлагат да се създаде фонд, който да реимбурсира нерегистрирани лекарства.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ДСБ започва подготовка за президентските избори с амбиция за победа

ДСБ започва подготовка за предстоящите президентски избори догодина с амбицията за победа. С такова решение излезе днес Изпълнителният съвет на партията, която е част от коалиция ПП-ДБ, съобщават от партията. В решението е записано още, че ДСБ поема ангажимент да работи за единна политическа платформа на демократичната и реформаторската десница заедно с..

публикувано на 16.02.25 в 15:46
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху (вдясно) и държавният секретар на САЩ Марко Рубио - Йерусалим, 16 февруари 2025

Държавният секретар на САЩ е обсъдил с Нетаняху идеите за бъдещето на Газа

Американският държавен секретар Марко Рубио е обсъдил с израелския премиер Бенямин Нетаняху смелите виждания на президента Тръмп за бъдещето на Ивицата Газа.  По думите на Марко Рубио президентът Доналд Тръмп е проявил кураж с представяне на смелите си идеи за бъдещето на Ивицата Газа, които включват разселване на палестинците в съседни страни и..

публикувано на 16.02.25 в 15:40

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът Кристиан Вигенин от общо 7 кандидати...

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29