Референдумът е напълно достатъчен, за да спре едно инвестиционно намерение, заяви пред БНР Марияна Христова от Гражданското сдружение срещу проучванията и добива на шистов газ в Добруджа. Според нея върху общините е оказан натиск, особено след резултата от референдума:
„Това, че те не са се ситуирали като страна и смятат, че това, което са направили, е достатъчно, е меко казано неразумно. В този регион основният поминък на хората е земеделие и там не е редно изобщо да се получава такъв конфликт на интереси с някакви пришълци, да се подлага на траен риск заради едни изчерпаеми и недоказани залежи“.
От началото на 2018 г. във Варненския административен съд се гледа дело, свързано с инвестиционния проект за добива на природен газ от находище „Спасово“, община Генерал Тошево. През октомври 2017 г. общината кипеше от негодувание заради инвестиционното намерение за добив на природен газ на нейна територия. След множество протести се проведе и местен референдум, на който близо 97% от хората се обявиха срещу подобни инвестиционни намерения.
По думите на главния асистент в Института за изследване на обществата и знанието към БАН д-р Дона Пикард делото засяга всички хора в Добруджа и е неправилно да се смята, че с отрицателното становище на екоинспекцията във Варна опасността от добива на природен газ в региона е изчезнала. Ако съдът реши, че решението на РИОСВ не е било аргументирано, то ще бъде отменено.
Съдът назначава съдебно-техническа експертиза, която да бъде изготвена от 5-ма експерти. Освен огромната отговорност да защитават правата на хиляди добруджанци, на конституираните лица се вмени и финансова такава, след като съдът на 15 януари излезе с определение, че депозитът за назначените вещи лица се увеличава 20 пъти и от 1000 лв. става 20 хил. лв. Според Иванка Казакова случващото се във Варненския съд е притеснително и не е нормално за правната ни система.
Марияна Христова подчерта в предаването „Нещо повече“, че тази практика, която се заражда сега, трябва да бъде прекратена още сега. Според нея таксите са непосилни и по този начин се ограничава достъпът до правосъдие.
„Отговорността на това да се защити позицията на местните хора е върху и РИОСВ, и върху общината, и върху всички общини в региона. Цяла Добруджа и цялото Северно Черноморие от там черпят вода. Една грешка е фатална“, категорична е Христова.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Тринадесет пожара са гасили огнеборците в Сливен и областта снощи, съобщи кметът на Сливен Стефан Радев в профилът си в социалните мрежи. Един от големите пожари извън Сливен бе на гара Чумерна в община Твърдица. Огънят е локализиран, каза за БНР кметът Мария Гвоздейкова. Според нея огънят е унищожил тревни площи и изоставени сгради. 'Бивш..
Няма опасност за населените места в района на пожара в община Стралджа, обяви областният управител на Ямбол Николай Костадинов. Заради силните пориви на вятъра се затруднява гасенето. Общо девет екипа от Ямбол и община Средец участват в гасенето на пожарите: "Няма опасност за населените места, но пожарът е изключително динамичен предвид..
10 вили, част от тях изоставени и необитаеми, изгоряха при пожар във вилната зона "Каптажа" на бургаското село Изворище. Близо 4 часа продължи борбата с огнената стихия, която обхвана около 100 декара площ. В момента пожарът е локализиран и няма опасност отново да се разгори. Основна сред версиите за пожара е човешка небрежност. 100 декара..
Няколко пожара избухнаха в Сливенска област. Един от най-големите бе във вилна зона. Там изгоряха вили и стопански постройки, но засега не ясен точният им брой. Няма пострадали. Силният вятър, чиито пориви достигнаха над 20 метра в секунда допълнително усложни обстановката, но гражданите на Сливен бяха предупредени за опасното време чрез системата..
20 души бяха евакуирани от вилната зона "Отдих" край пловдивското село Песнопой след възникналия голям пожар в района, обхванал и горския масив. Няма пострадали. Изгорели са над 15 вили и помощни постройки. Областният управител на Пловдив Христина Янчева задейства националната система за ранно предупреждение Бг-Алърт. Директорът на..
Директорът на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Александър Джартов, който дойде на място в пловдивското село Песнопой, сподели пред журналисти, че около 600 пожарникари са на терен в битка с пламъците, обхванали страната. Заради пожара край Песнопой задействаха Bg-Alert "След 16:00 ч. започва..
Десетки хора се събраха на протест тази вечер пред сградата на Комисията за противодействие на корупцията в столицата. Хората изразиха недоволството си от действията на институцията, свързани с ареста на варненския кмет Благомир Коцев. Някои хора носеха плакати с надписи, описващи комисията като "бухалка" на управляващите. Част от тях недоволните..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..