До 10 февруари в Дома на киното може да се види ретроспектива на аржентинското кино. Филмите, които ще бъдат показани, са 10. Афишът включва най-награждаваните ленти и най-популярните актьори в тази латиноамериканска страна, които за мнозина българи звучи екзотично, а киното й непознато.
Аржентина е третата най-развита кинематография в Латинска Америка. В десетте филма, които българската публика ще види в София за тези четири дни, има много танго, много футбол и много вино.
Не случайно дните на аржентинското кино се откриват с документалния филм „Танго в Париж: Спомени за Астор Пиацола“. Това е съвсем нов разказ за живота и съдбата на един от най-великите майстори на тангото, а режисьорът Родриго Вила ни връща 40 години назад в Латинския квартал в Париж. Филмът включва лична кореспонденция и фотографии от онези години, което го прави рядко свидетелство за живота на Астор Пиацола.
За ретроспективата на аржентинското кино разказва режисьора Стефан Прохоров, програмен директор на Дома на киното, където ще се излъчват филмите:
„Програмата има за цел две неща. Едната е да запознае зрителя с няколкото основни лица на съвременното аржентинско кино. Това са 10 много интересни филма. Общото между тях освен че са аржентински, е, че представят културата на тази страна“.
Още тази вечер след документалния филм за Астор Пиацола зрителите ще видят и музикалната драма „Последният Елвис“.
Комедиите „Хартийки във въздуха“ и „Китайска приказка“, както и лентите „Коблик“ и „Камчатка“, които пресъздават времето на военната диктатура в Аржентина, допълват панорамата в Дома на киното.
„Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването „Любими празнични истории“. Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на Христо Смирненски" в седми том от " Известия н На Националния литературен музей". Гледната точка на госпожа Тошева, а и на други имена в литературата,цитирани от нея, е, че лириката на Смирненски се..
Творчеството е проявата на висшето в човека, начинът му да предаде своето виждане за света, да го направи по-красив и да го сподели с другите. Затова и Маслоу в пирамидата на човешките потребности поставя творчеството като най-високото стъпало в нуждите на личността. Творчеството е различен начин да се свържеш с другите, да им покажеш част..
За първи път се внася Закон за бюджета, който не отговаря на законодателната рамка , т.е. той е незаконосъобразен и не би трябвало да може да бъде..
Докато политиците се месят и само когато има авария, само тогава говорим за енергетиката, нищо ново не ни очаква . Това каза пред БНР Рамадан Аталай,..
Община Русе дължи отчет за парите от частния паркинг на Дунав мост . Това каза в предаването "Нещо повече" журналистката и политически наблюдател..