Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Йордания - оазис в зона на конфликти

Йордания
Снимка: Георги Бангиев

Йордания

Marwan Alhawwari

Туристическата информация, за която и да е точка от света, е много и достъпна. За Йордания - също. В мрежата изобилства от снимки и разкази  за изгубения град Петра, за Червено и Мъртво море, за река Йордан, за планината Небо. За всичко, което предизвиква любопитството  и подготвя за среща с един различен свят. Но не туристически ще е погледът ни към арабската страна, а поглед през разговора с един млад йорданец и през неговите размисли за живота и традициите. 

Йордания не е просто малка пустинна арабска държава. Тя е хармония от цветове, аромати, пясъци, камъни. В оазисите – екзотични палми и растения. Но и контрасти - между бедуинския живот под звездите и скъпите къщи покрай Червено море. Каква е Йордания през прагматичния поглед на нейните жители, каквито казват, че са йорданците. Държава, заобиколена от всички страни от война и напрежение: на север се намира разкъсаната от войни Сирия, на изток – живеещият в десетилетна анархия Ирак, на югоизток - Саудитска Арабия, на Запад гори близкоизточният конфликт между Израел и палестинците, а на северозапад се намира Ливан – средището на "Хизбула". Всички тези огнища на размирици не възпламениха Йордания, защото хората й отказаха да припознаят различните политически и идеологически страсти. Според германския външен министър Йордания е "глас на разума в Близкия и Средния изток".

Една от малкото страни в региона, които не разполагат с нефтени находища, Йордания разчита основно на износ на фосфати и минерални соли от Мъртво море, както и на производството и износ на цимент. Държава със силно развит туризъм. Всяка година идва огромен поток чужденци, привлечени от коралите в морето и най-вече заради уникалната Петра - едно от новите Седем чудеса на света. Животът обаче е скъп на фона на доходите, което и предизвика протести на средната класа. В края на миналата година хората бяха на улицата, за да поискат страната да запази поне сегашното си ниво на икономическо развитие. Сред условията, които МВФ постави за отпускането на заем са увеличение на данъка общ доход и на корпоративния данък. Държавните субсидии за хляба бяха отменени, скочиха сериозно и цените на основните хранителни продукти. Тежест за страната са и подслонените над 1 милион сирийски бежанци.

Затова икономическите и финансови затруднения няма как да не са водещи в разговорите с местните жители.

Маруан Ал Хуари е на 24 години. Той е от Аман. Живее в Акаба заради работата си и бизнеса на брат си - отдаване на апартаменти под наем. "Работя - спя, работя - спя. Нямам друг избор, но имам мечта и тя е да работя за повече пари в някоя голяма компания. Моят баща, който е инженер-механик, университетски преподавател, прецени, че е добре и аз го последвам в специалността. Затова завърших университета в Аман и също съм инженер-механик", споделя Маруан пред "Хоризонт". "Това би трябвало да е добре за мен. В действителност, в Йордания можеш да си намериш работа като инженер, само че срещу малко пари. Тогава избираш да търсиш друга реализация, а не да работиш по специалността, която си завършил."

"Искам да се оженя, искам да си купя къща, да имам семейство, искам да имам мой бизнес. А ако искаш да се ожениш тук в Йордания, трябва да имаш между 10 и 15 хиляди йордански динара. Между 3 и 5 хиляди динара са нужни само за злато, което да купиш на бъдещата си жена. Около 5 хиляди динара за наем на къща, отделно пари, за да купиш необходимото и да поканиш роднини и приятели в сватбения ден. Защото при нас жената не плаща нищо", продължава разказа си Маруан.

Някои млади хора получават тези пари от бащите си, други работят от 16-17 годишни, за да събират такива средства. Маруан е следвал, докато други момчета са работили. 

"Хората тук са добри. Семейството, приятелите - това е хубавото. Не и работата. Хората на другите места, в другите страни, работят за себе си, но и за да променят живота, страната си, света дори. Понякога се питам що за страна е това, какво ми дава тя. Нищо. Говорят ни "нашата страна, нашата срана". Но какво ми дава тя – нищо", казва младият мъж.

"Във всеки живот има проблеми - нещо е хубаво, друго е лошо. Но, ако живеете лош живот с проблеми, проблеми, проблеми, да търсите какво да правите и да не намирате, не можете да видите хубавото. Питате ме кое е мястото, където аз смятам, че животът е най-добър - това е Европа."

Маруан харесва бодибилдинга и киното. За България не знае нищо, но смята, че "като европейци, българите сигурно живеят щастливо, имат всичко, правят каквото поискат, получават достатъчно пари, пътуват много". "Това мислим ние за европейците. Те са много, много много добри и умни хора. Ние не сме като тях", допълва той. Според Маруан Средният изток не е хубаво място, за разлика от Европа.

В тези няколкото дни от престоя ни в Акаба освен забележителности и история, говорихме без притеснения за религия, традиции и модерност, за съвременния свят, в който идеологии и политика често ни отдалечават, но когато не им се подчиняват, отношенията между хората са красиви и топли.

Рано в неделя до малката пустинна арабска държава Йордания ни води Даниела Якова. Чуйте звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Продължава да вали дъжд и сняг в Гърция, има наводнени пътища и блокирани в снега коли

Продължава да вали дъжд и сняг в Гърция. Има наводнени пътища и блокирани в снега коли. Сняг блокира десетки коли по пътя към ски-курорта Арахова. Опашката е пет километра, съобщават от полицията, като повечето от блокираните превозни средства са електромобили, а са обездвижени и коли без вериги. Министърът на защитата от природни бедствия..

публикувано на 26.12.24 в 11:03
В полите на Витоша

Редица столични квартали и вилни зони край София са все още без ток

Редица квартали на София са без ток. Това са село Владая, кв. "Драгалевци", вилните зони около "Симеоново" и "Киноцентъра", Бистрица, Железница, с. Плана, вилните зони около "Ярема", "Долни пасарел" и парк "Витоша". Във вилна зона "Люлин" също има проблеми с тока. Това става ясно от публикувана карта с авариите на сайта на ЕРМ Запад ...

публикувано на 26.12.24 в 10:56
Хан Док-су

Опозицията в Южна Корея внесе искане за импийчмънт и на действащия президент Хан Док-су

Опозицията в Южна Корея внесе искане за импийчмънт и на действащия президент Хан Док-су. Причината е отказът му да назначи конституционни съдии, които да завършат процеса по отстраняване на предшественика му Юн Сук-йол. Юн Сук-йол беше отстранен след наложеното от него и прекратено 6 часа по-късно военно положение по-рано през месеца...

публикувано на 26.12.24 в 10:43

40 пожара са станали в област Велико Търново от началото на отоплителния сезон

40 пожара са станали в област Велико Търново от началото на отоплителния сезон. Основно са предизвикани от запалване на непочистени комини, отчетоха от Противопожарната служба. Няма пострадали и загинали хора.   Близо 60 на сто от пожарите в региона са предизвикани от заплени сажди в комините и тези инциденти са по-тежки, коментира главен..

публикувано на 26.12.24 в 10:33
Рожен, Пампорово

Нови 20 см сняг са натрупали през последното денонощие в района на хижа "Студенец" в Пампорово

Нови 20 см сняг са натрупали през последното денонощие в района на хижа "Студенец" в Пампорово, като там снежната покривка вече е 110 см, по данни на Планинската спасителна служба. Температурата е минус 2 градуса, облачно е и продължава да вали сняг. Проходите "Превала" и "Рожен" са с временни ограничения за тежкотоварни автомобили,..

публикувано на 26.12.24 в 10:30

Пътищата от републиканската пътна мрежа в област Велико Търново са проходими при зимни услови

Пътищата от републиканската пътна мрежа в област Велико Търново са проходими при зимни условия, снегопочистващата техника разрива и опесъчава. В района на свищовското село Овча могила на пътя Плевен – Русе има закъсали тирове. Отпадна ограничението от тази нощ през Прохода на Републиката камионите да се движат с вериги. Няма затворени пътища..

публикувано на 26.12.24 в 10:27

Изпращат булдозер, за да пробие през снега 6-километровия път до кюстендилското село Гурбановци

Булдозер ще бъде изпратен днес, за да пробие през снега 6-километровия път до кюстендилското село Гурбановци, каза за БНР експертът за управление при кризи към Общината Ивайло Чалъков. В селото живее само един жител, който е откъснат от снеговалежа. Единственият жител на Гурбановци не успял да стигне с колата си до селото, оставил вчера..

публикувано на 26.12.24 в 10:22