Мнозинството в парламента подкрепи тази вечер предложението на ГЕРБ в бюлетините номерата пред партиите и преференциите да се различават, за да се избегне феноменът 15/15. Така пред политическите сили в интегралната бюлетина ще има номера до 100, а за преференциите номерът ще е плюс 100. От БСП настояха промяната да отпадне и да се запази стария модел, но предложението не беше подкрепено.
Депутатите започнаха обсъждането на една от най-спорните точки в Изборния кодекс, свързан с прага на преференцията, като стартиралите по-рано днес дебати по второ четене на закона продължиха над 12 часа. Предложението е на ДПС, които настояват преференцията да е валидна, ако броят на гласовете, получени за кандидата, е не по-малък от районната избирателна квота. Йордан Цонев заяви, че сега действащата разпоредба е поле за корпоративен вот.
„Ние сме последователни и всяка преференция, която беше реализирана по корпоративен или родов принцип при нас, ние я отхвърлихме, като отстранихме депутатите от нашата парламентарна група“, каза Цонев.
По-рано мнозинството реши максималният брой избирателни секции в страните извън Европейския съюз да остане 35, като бе отхвърлено предложението на ДПС това ограничение да отпадне. В защита на предложението си Хамид Хамид – член на правната комисия, изтъкна, че българската диаспора наброява над два милиона души. Засегнати от ограничението няма да са само Турция, Съединените щати, но и Великобритания, които след края на март ще са извън Европейския съюз, посочи той.
Мнозинството отхвърли и предложението на ДПС да отпадне принципа за уседналост за местните избори.
Извънредната правна комисия реши след местния вот напълно да отпадне хартиената бюлетина.Не беше подкрепено предложението на БСП за образователния ценз за членовете на секционните избирателни комисии. Отпада и предложението на ГЕРБ за огласяване на социологическите междинни резултати в изборния ден. Решенията на Правната комисия подлежат на обсъждане и в пленарната зала.
Депутатите подкрепиха предложението на "Воля" всяка парламентарна група да има право на поне един член в Централната избирателна комисия, с което "Воля" си осигури представител в Комисията.
Срещу подкрепеното предложение на ГЕРБ за обикновено мнозинство при взимане на решения в Централната избирателна комисия остро реагираха от БСП. Според Крум Зарков така лесно ще се повлиява политически и е необходимо да се търсят други механизми:
"Ако щете с начина за търсене на дисциплинарна отговорност от онези, които не решават да спазят закона".
Дълги спорове предизвика предложението на БСП всички гласували да влизат в регистър, който да се обновява с всеки вид избор, с което да се откроят реалните гласоподаватели. Парламентът отложи обсъждането на предложението на БСП до изготвяне на новия доклад на Правната комисия.
Симпатизанти на Европейската партия ВОЛТ протестираха по-рано пред сградата на Народното събрание срещу промените в Изборния кодекс, които според тях унищожават преференциалния вот. Участници в протеста заявиха, че ДПС и ГЕРБ с действията си са в пълен синхрон и заявка за бъдеща коалиция.
В ранните часове днес бяха прието промени в Изборния след продължило близо 10 часа заседание на правната комисия.
Те предвиждат в изборните секции да няма камери, а правилата за изчисляване на преференциите за отделните кандидати в партийната листа да бъдат променени така, че практически прагът да бъде увеличен до гласове, необходими за получаване на цял мандат.
Народното събрание запази забраната за оповестяване на социологически данни в деня за размисъл и в изборния ден. Предложението на депутати от ГЕРБ беше отхвърлено. Против предложението се обявиха от БСП и ДПС.
Не бяха приети предложенията членовете на секционните избирателни комисии да имат средно или поне основно образование.
Ограниченията за машинно гласуване остават.
За евроизборите се предвижда машинно гласуване да се организира в най-малко 3 хиляди избирателни секции, а за местните избори наесен – в най-малко 6 хиляди.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 10-часово заседание на правната комисия в НС одобри промени в Изборния кодекс, които днес трябва да бъдат разгледани в пленарна зала. Мнозинство в комисията отхвърли предложението на БСП за избор на нов състав на Централната избирателна комисия..
Предложенията за работа във всички сектори през юли намаляват, показва анализът на водещата платформа за онлайн обяви в страната. Според данните от месечния анализ, през юли се отчита спад с 12% или над 5000 работни места по-малко в сравнение с..
Един работник е загинал, а друг е пострадал тежко при инцидент в горнооряховска фирма. Инцидентът е от събота по обяд, но за него беше съобщено днес от полицията. Трудовата злополука е настъпила при товаро-разтоварни работи около 11 часа в двора..
Три леки коли изгоряха при пожар на летището в монтанското село Ерден. Спасена е цистерна с пропан-бутан от 1 тон и сгради. В ломското село Станево огънят изпепели лозов масив от 30 декара Екипи на пожарната в Монтана и на сектор СОД излизат..
През юли пазарджишките пожарникари са реагирали на 321 произшествия, като от тях 99 са пожари. Продължава засиления мониторинг на рисковите територии - горски и земеделски площи. И през този сезон над 85% от пожарите са предизвикани от..
Трябва да се работи по намаляване на загубите и да има по-пестеливо използване на водните ресурси. Това обясни пред БНР инж. Иван Иванов, председател на Българската асоциация по водите. 4.5% от населението у нас е на воден режим. Сметната палата..
Част от Радомир ще бъде без вода днес, съобщават от ВиК - Перник. Екипи на дружеството ще извършват ремонтни дейности в резервоар "Ниска зона". Поради това с нарушено водоподаване ще бъдат ниските части на Радомир и кв. "Върба". То ще бъде..
Само около един на всеки шест германци казва, че би се сражавал без колебание в случай на военен конфликт, сочи ново социологическо проучване, цитирано от ДПА. Проведеното от германския институт "Форса" проучване показва, че 16% от анкетираните..
Освен със своите милиони декари, засети със зърнени култури, Добруджа винаги е била прочута и със своята вкусна, хрупкава и сладка диня . Пред..
На 30 юли се навършиха 157 години от гибелта на Стефан Караджа. Паметта му бе почетена в Русе, където умира от раните си, а денят е повод да разкажем и..
Преди ден стартира новият археологически сезон в района на селищната могила Юнаците край Пазарджик. Проучванията продължават вече няколко десетилетия,..