Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Веселин Стойнев: С тази поправка в Изборния кодекс и управляващи, и опозиция "стъпкаха лицето" на избирателя

Политическите страсти на седмицата през погледа на журналистите Емилия Милчева и Веселин Стойнев

В коалициите преференцията играе силна роля, подчерта Емилия Милчева

| обновено на 15.02.19 в 14:28
Журналистите Веселин Стойнев и Емилия Милчева
Снимка: Иван Русланов

Най-големият проблем е непрекъснатото кърпене и ремонтиране на Изборния кодекс, когато има избори, т.е. това не е свързано с някакво обмисляне, мотивиране, така че е много ясно защо се прави – в изгода на партийните централи. Това обясни в интервю за предаването „Хоризонт за вас“ журналистът Емилия Милчева, като даде за пример премахването на преференцията и припомни, че:

„Преференцията я дължим в този Изборен кодекс на настоящия омбудсман Мая Манолова от времето, когато беше депутат на БСП“. 

В ефира на „Хоризонт“ Милчева открои и кои протестират срещу въпросната преференция:

„От една страна, виждаме, че тя беше наложена от партии, които по традиция не се явяват на избори в коалиция, а от друга страна, виждаме, че сред протестиращите и недоволните гласове са партии, на които предстои да се явят в коалиция“, каза журналистът и изтъкна, че „в коалициите преференцията определено играе силна роля, тъй като дава възможност на избирателите на една партия да изтласкат своя кандидат нагоре“.

„В някакъв смисъл, рано или късно, преференцията е самоубийствена за цялата политическа класа, защото това, което се случва и у нас, и по целия свят през последните години е едно все по-тежко, гъгнещо брожение срещу елитите и срещу политическата класа в частност, а преференцията е възможност на гражданина-избирател да се намеси в подредбата на тази елитарност като някакъв мажоритарен елемент, който му дава възможност той лично да определи кой точно да го представлява“, добави по темата в интервю за предаването „Хоризонт за вас“ журналистът Веселин Стойнев.

„Не просто беше заличена преференцията с тази поправка в Изборния кодекс, но и управляващи, и опозиция "стъпкаха лицето" на избирателя, защото и практически преференция няма, а не само теоретично – не може да поставиш праг за избор по-голям от който и да е мажоритарен избор, т.е. цената на целия мандат. Това означава останалите кандидати, които са в листата, да не гласуват за себе си – това практически е невъзможно“, добави Стойнев, според когото е дълг не само на омбудсмана, но и на журналистите да „покажат на избирателите това гнусно изсмиване“ в лицето им, имайки предвид и заявеното намерение на омбудсмана Мая Манолова, че ще сезира Конституционния съд за така направените промени в Изборния кодекс.

Коментарите на журналистите и по други актуални теми от седмицата – случая с отравянето на бизнесмена Емилиян Гебрев преди три години и случая с превод от Венецуела към българска банка – можете да чуете в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Почина легендата на кеча Хълк Хоган

Легендата на кеча Хълк Хоган е починал на 71-годишна възраст, съобщават медиите зад Океана, цитирани от БГНЕС. Хоган, роден под името Тери Джийн Болеа, е бил намерен мъртъв в дома си в Клиъруотър, Флорида тази сутрин. Според TMZ, екипите на първа помощ са се отзовали на място, след като са получили обаждане за "сърдечен удар". Парамедици и полицейски..

публикувано на 24.07.25 в 20:05

НС премахна възможността за физическо връчване на арбитражно решение

Парламентът прокара на второ четене законодателни изменения, пряко свързани с борбата срещу имотната мафия и злоупотребата с фиктивни арбитражни решения. Депутатите премахнаха възможността за физическо връчване на арбитражно решение и предвидиха създаване на регистър на арбитражите в България към министерството на правосъдието.  Промените в..

публикувано на 24.07.25 в 19:12

Окончателно: В съдебно заседание може да се участва и чрез видеоконференция

Депутатите въведоха окончателно възможността да може да се участва в съдебно заседание чрез видеоконференция. С приети на второ четене промени в Административнопроцесуалния кодекс се разширява дигитализацията на административното производство. Правосъдният министър Георги Георгиев подчерта, че важна стъпка в усилията за ускоряване на бавното..

публикувано на 24.07.25 в 19:00

Фон дер Лайен: ЕС ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако няма реципрочност в търговията

Европейският съюз ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако Пекин не предприеме реални стъпки към повече реципрочност в търговията. Това заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на срещата си днес в Пекин с президента на Китай Си Цзинпин. Търговският дефицит на Евросъюза с Китай през миналата година достигна..

публикувано на 24.07.25 в 18:06

Студентите искат гарантиран 20% таван на ръста на таксите за приетите платено обучение

Студентите, които тази сутрин излязоха на протест пред парламента срещу високите такси за платено обучение определиха като "компромисен вариант" окончателното решение на парламента за тяхното намаление с 40%.  На първия си протест пред Ректората на Софийския университет на 9 юли те настояха за по-голямо намаление - в размер на 50%...

публикувано на 24.07.25 в 18:03

След осем последователни понижения ЕЦБ остави без промяна водещите си лихви

След осем последователни понижения Европейската централна банка остави без промяна водещите си лихви. Решението на Франкфурт бе очаквано от пазарите на фона на продължаващата несигурност в търговските отношения между Европейския съюз и Съединените щати. На редовната си пресконференция управителят на ЕЦБ Кристин Лагард подчерта, че..

публикувано на 24.07.25 в 17:39

ЕС и САЩ са близо до търговска сделка, обявиха от Брюксел

Европейският съюз и Съединените щати са на една ръка разстояние до търговска сделка, обяви днес Еврокомисията. В същото време обаче 27-те страни членки одобриха контрамерки в случай, че не се стигне до споразумение до 1 август. Ако в такъв случай администрацията на Доналд Тръмп наложи 30-процентни мита на внасяните в Съединените щати..

публикувано на 24.07.25 в 17:23