Промени са необходими в Изборния кодекс и ние подкрепяме много от тях. Това заяви в интервю за предаването "Хоризонт за вас" Стоил Цицелков – заместник-председател на Обществения съвет към ЦИК, излязъл преди ден с позиция относно очакваните тогава промени в Изборния кодекс.
Някои от тези промени са „изискани от международни споразумения и спогодби, по които България е страна и беше крайно време да ги приемем, тъй като са технически. В други промени – като премахването на преференцията и въвеждането на машини – аз не мога да видя каква логика има“, добави Цицелков, който е и наблюдател на избори извън ЕС, както и наблюдател към Европейската комисия и според когото загубата на преференцията е “крачка назад“.
В ефира на "Хоризонт" Стоил Цицелков уточни и какво точно представлява Общественият съвет към ЦИК, а именно, че те са „представители на гражданското общество с доказан интерес към изборите“, които са създадени „преди няколко години, като нашата оценка е експертна“.
„Искаме да бъде ясно, че нашата позиция е принципна и се отнася до начина на взимане на решения в последния момент без обществено обсъждане“, подчерта Цицелков, с оглед на появилите се коментари, че с публикуваната си вчера позиция Общественият съвет към ЦИК е застанал зад една или друга партия.
„Като Обществен съвет ние представляваме много организации и имаме много гласове, т.е. нашата обща позиция е тази, която изразихме. Това е това, което ние всички считаме за проблематично“, добави заместник-председателят, както и обясни, че от Обществения съвет към ЦИК са нямали „някакви очаквания към някакъв конкретен резултат“ от вчерашното гласуване на промените в Изборния кодекс, „но това, от което се страхувахме, че може да се случи – то се случи“.
„Вижда ми се странно, когато правим толкова трудно гласуването с преференция в момента, да кажем, че след време ще въведем изцяло машинно гласуване“, каза още Стоил Цицелков, според когото вече въвеждането на машини при гласуване „ще е скъпо“, но и може да „има обратен ефект, както въвеждането на камери“.
Идеята да се използват машини при гласуването беше, че „те улесняват гласуването, т.е. преференции – те правят много лесно за човека, така визуално, да види за кого гласува и когато имаш възможност, да пренареждаш избирателни листи. Идеята беше дори да се спомогне и да се върви към множествена преференция“, добави той. .
Още коментари по повод машинното гласуване, както и цялото интервю – можете да чуете в звуковия файл.
Управляващата коалиция в Румъния започва процедура за освобождаване от поста на председателя на Постоянния избирателен орган Тони Гребла, съобщават медиите в северната ни съседка. Решението идва по инициатива на най-голямата партия в коалицията Социалдемократите. Сред мотивите за решението са доклада на Сметната палата, констатиращ лошо..
За срещата на Доналд Тръмп с Еманюел Макрон зависи кого питате. Ако са поддръжниците на Тръмп, с опорните точки от Белия дом, Макрон е поредният лидер, който засвидетелства уважение към Тръмп , идва да се съобрази с него. Ако слушате противниците, Макрон е ужасен от това, което прави американският президент и идва да се увери. Така..
Кремъл предложи на Вашингтон съвместно изследване на залежите на редкоземни метали в Русия. Стана ясно също, че Европейският съюз може да предложи свое споразумение по въпроса. Освен съвместното изследване на ценните залежи руският президент Владимир Путин предложи и доставката на алуминий за американския вътрешен пазар, като очерта по този..
Изложбата " 90 години БНР - Радиото на поколения българи" беше открита в Мраморното фоайе в сградата на медията. Експозицията е с фото и архивни документи от фондовете на Държавна агенция "Архиви" и Българската телеграфна агенция. На събитието беше представен официално и новият брой на изданието на БТА - списание ЛИК , озаглавен..
На първи март от 19.30 в Топлоцентралата ще бъде официалната премиера на документалния филм "Балканска черна кутия" с режисьор Цветан Драгнев. Документалният филм е посветен на Никола Груев - известен на меломаните като Котарашки , по професия архитект, но открил своята най-важна мисия и като музикант. Kottarashky представя..
Разходите за отбрана на Обединеното кралство ще се увеличат до 2,5% от БВП до 2027 г., докато бюджетът за чуждестранна помощ ще бъде намален, обяви британският премиер Киър Стармър преди срещата му с Доналд Тръмп. В неочаквано изявление в парламента Стармър каза, че разходите за отбрана ще бъдат увеличени от сегашните 2,3%, което означава..
Акцията на "Възраждане" пред Дома на Европа беше предварително дирижирано активно мероприятие, което има определени цели . Това мнение изказа пред БНР политологът и университетски преподавател доц. Милен Любенов. "Една от целите на този акт е отклоняване на вниманието от важните проблеми , защото подготовката, която видяхме, свързана с тази..
" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград,..
Не подкрепяме и трите бюджета, заяви пред БНР инж. Иоанис Партениотис - вицепрезидент на КТ "Подкрепа". На НСТС вчера всички социални партньори..
"Възраждане" фактически загубиха политическия дебат за еврото, но с агресията показаха несъстоятелност и неадекватност. Това каза пред БНР доц...