Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нов живот за село Карайсен

Въпреки затвореното училище, местната общност вярва в малките стъпки към възраждане

10
Снимка: Колаж: Пламен Иванчев

Има ли мегдан за село Карайсен? Най-обикновено село в средата на Северна България, едно от най-големите в Община Павликени. Там е водена първата битка на четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа.

Весела Николаева, Пламен Иванчев и Калин Чакъров са сред будителите, които не оставят Карайсен да потъне в постепенна разруха като много други села у нас. Те са сърцето на местната общност, която се бори за оцеляването на селото и неговата жизненост.

Весела и Пламен са отраснали в Карайсен. Преди време Пламен се захванал да почисти физкултурния салон на училището.

След неуспешен опит да се съберат средства от онлайн платформи за дарения, сдружение „1% промяна“ започва кампания и със средства на дарители се реализира ремонт на училищния салон от местен майстор. Това струвало около 5 хиляди лева.

Последвало откриване през лятото на 2018 с тренировки по капоейра. Сега дори в зимните месеци подрастващите играят там тенис на маса.

Весела Николаева обясни, че е възстановена старата сграда на училището, която е строена в началото на 20 век. Другото, т.нар. ново училище от 60-те години на миналия век, е затворено от тази учебна година, но това не е голям фактор за обезлюдяване, твърди тя.

Село Карайсен не е малко. През почивните дни и ваканциите населението наброява около 800 души. Детската градина е пълна с деца, има и млади хора. Жителите между 16 и 40 години също не са малко.

Една от идеите за поддържането на селото е да се направи екопътека около него. Пламен Иванчев е инициатор и на „Театър на село“, като първата постановка заплатил от спестени през годината собствени средства, а разходите по втората си поделил с кметството.

Карайсен се намира на около 230 км от София. Там си общуват на живо, нямат нужда от социалните мрежи, казва Гавраил Гавраилов, инициатор на рубриката „Има ли мегдан“.

Калин Чакъров е археолог. Работи във Велико Търново. Когато бил в местния музей на Павликени и отговарял за античния керамичен център край града, няколко поредни години правили археологически разкопки на доброволни начала, без финансиране от държавата. Фотографката Тихомира Методиева също била сред доброволците.

Открили пет малки оловни огледалца, а за това откритие имало публикация в американско издание за археология.

Сега керамичният център остава най-познатият и социализиран обект за културен туризъм в областта – той е единствен по рода си у нас, поясни Калин Чакъров пред „Хоризонт“.

В близост до селото има водопади, недалеч е Мусинската пещера, римски каптаж. „Тоест, има доста забележителности, които при правилно обвързване в конкретен туристически маршрут, могат да станат една привлекателна атракция за туристите“, коментира Чакъров.

Отскоро селото има уебсайт, поддържат и страница във Фейсбук.

Дълги години местните хора са произнасяли името на селото като "Карайсен". Те смятат за неточен наложения през последните години нов начин на изписване "Караисен". Ето защо техните сдружения и Фейсбук страницата на селото запазват стария вариант. Предоставените ни снимки за публикуване също са маркирани с етикет "Карайсен". (Бел. ред.)


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Унгария е поставила като приоритет пълното приемане на България и Румъния в Шенген

Eврокомисарят по вътрешните работи Илва Йохансон заяви, че Унгария е поставила като един от приоритетите на председателството си приемането на България и Румъния по суша. Унгария поема ротационното председателство на ЕС от 1 юли: Илва Йохансон очаква България и Румъния в Шенген и по суша до края на годината "Силно съм убедена, защото..

публикувано на 13.06.24 в 22:33

Тежка ситуация в Нова Загора

Паднали дървета, непроходими улици и много материални щети нанесе градушка, паднала тази вечер в Нова Загора. Това съобщи за БТА кметът на общината Галя Захариева. Запушени са били шахти, изпочупени са стъкла на прозорци и автомобили, пострадала е земеделска продукция. Движението в града е затруднено, защото улиците са непроходими...

публикувано на 13.06.24 в 22:07

Градушка и в Трънско

Градушка е паднала в късния следобед в Трънско. На отделни места ледените зърна са били с големината на орех.  Съсипани са градини, има нанесени щети и по автомобили. Бурята е продължила около 15 минути.

публикувано на 13.06.24 в 21:15

Пороен дъжд с градушка удари Рибарица

Пороен дъжд, придружен от градушка колкото яйце, нанесоха сериозни щети в тетевенското село Рибарица. Градушка е паднала и в Тетевен и в Троян, но там няма данни за нанесени сериозни щети. 20 литра дъжд, придружен с градушка с големина на яйце, са паднали на квадратен метър за 20 минути в Рибарица. Кметът Пенка Ганева: "Ледени блокове каквито никой..

публикувано на 13.06.24 в 20:48

Градушка като яйце и ябълка в Трудовец

Изкоренени дървета и паднали клони има на много места в Ботевград вследствие на падналата там в късния следобед градушка с размери от яйце до ябълка. Силна градушка в Ботевград и околните села За това съобщават местни информационни сайтове.  Освен изпочупени стъкла на коли и прозорци на сгради и щети по покриви има и скъсани кабели от..

публикувано на 13.06.24 в 20:20

Огромна част от пожарите в сухи треви и храсти се дължат на човешка дейност

Само 2 процента от пожарите в сухи треви и храсти се дължат на природни явления, останалите са причинени от дейността на хората. Това показва направеният от Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението“ анализ, съобщиха от ОДМВР в Перник. От началото на годината в Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на..

публикувано на 13.06.24 в 19:36

На 24 юни БНБ провежда аукцион за тригодишни ДЦК за 200 млн. лева

На 24 юни Българска народна банка ще проведе аукцион за продажба на лихвоносни съкровищни облигации  за 200 млн. лева със срочност три години, съобщава БНБ. Книжата са от отворен тип с фиксиран лихвен процент от емисия с номер BG 20 300 24 116/17.04.2024 г. с падеж 17 април 2027 г. при 3 на сто годишен лихвен процент. Това е петият аукцион,..

публикувано на 13.06.24 в 19:34