Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Оперната дива Рене Флеминг представи албума си "Бродуей" с европейско турне

Рене Флеминг и Хартмут Хьол в Двореца на каталунската музика в Барселона
Снимка: Toni Buffalo

На 5 февруари Рене Флеминг и уважаваният пианист Хартмут Хьол зарадваха аудиторията в Двореца на каталунската музика в Барселона с разнообразен репертоар от Брамс, Дворжак, Лехар и Пучини.

Жизнерадостната Флеминг поздрави публиката на каталунски, като отбеляза вьзхищението си от модерната архитектура на концертната зала, която тя сравни с "кутия за бижута." Родена в  Пенсилвания и възпитаничка на „Джулиард скул“ в Ню Йорк, Рене Флеминг заслужено има славата на най-обичаното лирично сопрано от САЩ. Звездата потопи публиката в нестандартен микс от немски арии, последвани от ключови американски автори като Кендър и Еб, Мори Йестън и Джордж Гершуин. Флеминг сподели някои факти от историята на „Писма от Джорджия“, написани от американския композитор и носител на награда „Пулицър“ Кевин Пуц, като отново изрази любовта си към Барселона, където слънцето свети силно през цялата година, така, както започва и песента „Първият ми спомен е от ярка светлина - светлина навсякъде. "

Дворецът на каталунската музика в БарселонаРене Флеминг завърши първата част от концерта с ария от операта „Русалка“ от Дворжак. Флеминг е изпълнила тази роля повече от всеки друг артист в историята на Метрополитън опера, и публиката я аплодира горещо.

По време на втората част от концерта в Барселона Рене Флеминг представи и най-новите си проекти, след оттеглянето си от голямата оперна сцена, а именно - бродуейската възстановка на мюзикъла “Карусел” от Роджърс и Хамерстейн, както и филма „Бел Канто”. Със забележително добра връзка между Флеминг и акомпанятора й Хьол, програмата продължи с арии от Пучини и Лехар.

Носителката на „Грами“ запази хитовете от най-новия си албум “Бродуей” за финала на концерта, когато зарадва европейската публика с непознат репертор от Кендър и Еб и мюзикьла  "Посещението,” което създаде и прекрасен преход към американския музикален театър и опера. Друга специална изненада беше и песента ‘Необичайният път’ от мюзикъла “Девет” по музика на Мори Йестън. Интересен и малко познат факт от биографията на Рене Флеминг са участията й в джаз клубове по време на студентските й години, които помагат финансово за издръжката й в „Джулиард скул“.

Въпреки че емблематичният репертоар от Бродуей се оказа някак непознат за европейската публика, американската звезда зарадва всички присъстващи с най-популярната ария от Джордж Гершуин, като буквално просълзи гостите с емоционалното си изпълнение на „Лятно време“ от операта „Порги и Бес“. Концертьт завърши с любимата на Флеминг ария от операта „Джани Скики“ на Пучини.

Европейското турне на Флеминг продължи с рецитали в Холандия и Франция и завърши на 14 февруари - деня, в който Дивата отпразнува своята 60-годишнина.

Чуйте кореспонденцията на Искрица Огнянова в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сладостите на камерното музициране в нов албум за виолончело и пиано

Първият съвместен албум на двама много изявени артисти - френския виолончелист Ромен Гариу и пианистката Даниела Дикова - съдържа обичани и малко познати миниатюри. Изпълнителите са го нарекли  Macarons , напомняйки за френските малки десерти - различни на вкус, но всички те - примамливи. Компактдискът беше представен с концерт в рамките на..

публикувано на 13.07.25 в 19:27
Петър Щабеков

Спомен за Петър Щабеков

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" разказваме за един легендарен пианист - акомпанятор, ерудит и музикален публицист от 20-ото столетие - Петър Щабеков. На 6 юли се навършиха 110 години от рождението му. Той е сред пианистите-корепетитори в Софийската опера, от които певците се учат на тънкости във вокалното..

публикувано на 13.07.25 в 17:18

"Надпяване" – фолклорна класация, юли 2025

"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..

публикувано на 13.07.25 в 12:43
Симона Симеонова

Симона Симеонова за дебютната си авторска песен "momentum"

Симона Симеонова е възпитаничка на Националното училище по изкуствата "Панайот Пипков" в Плевен.  След това продължава и завършва завършва музикалното си образование при доц. Етиен Леви в Нов български университет.  Наскоро представи дебютната си авторска песен "momentum" в публичното пространство. Какво вълнува един млад творец, какво й дава..

публикувано на 12.07.25 в 10:30

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Започва третото издание на международния балетен конкурс “Сара-Нора Прима“, в който на сцената на Бургаската опера ще се състезават млади балетисти от няколко континента. В навечерието му ви срещаме..

обновено на 10.07.25 в 18:58

Започва фестивалът Arbanassi Summer Music

Средновековните църкви "Светите Архангели Михаил и Гавраил" и "Свети Георги" в архитектурния резерват Арбанаси за 15-а година стават сцена на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music. Той се открива тази вечер и ще продължи до 16 юли.   Програмата на международния фестивал за камерна музика в арбанашките църкви умело съчетава..

публикувано на 10.07.25 в 09:50
Младежки камерен хор

Младежки камерен хор "Охана" спечели Гран при на нациите 2025

От 28 юни до 6 юли в датския град Орхус се проведоха шестите поред Европейски хорови игри, наред с друг важен за хоровия свят конкурс – "Гран при на нациите".  С два златни медала в категориите "Камерни хорове" и "Сакрална музика а капела" беше отличен Младежкият камерен хор „Охана“ с диригент Димитър Костанцалиев. Най-високата оценка на..

публикувано на 09.07.25 в 15:54