Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тони Николов: Културата е противоотрова на фалшивите новини

Тони Николов

Не се сбъднаха прогнозите на ООН, че до края на 20 век разликата между "първия" и "третия" свят ще се заличи. В началото на 21 век виждаме, че разликата се удвоява и утроява и вече имаме трети, четвърти и пети свят. И нищо не може да се направи. Това каза в предаването „Графити по въздуха“ главният редактор на списание „Култура“ Тони Николов. „Границата между бедните и богатите не може да се намали. В съвременното глобализирано информационно общество професиите на едни са привилегировани, професиите на други са губещи.“
   

Тони Николов коментира задочния диалог между двама големи интелектуалци – Хосе Ортега-и-Гасет и Марио Варгас Льоса, във втория за годината брой на списание „Култура“.

Непрекъснато се оплакваме от фалшивите новини, от лъжите, от измамите, от илюзиите, от пропагандата, които ни заливат, отбеляза Николов. Марио Варгас Льоса вижда спасението в критичното мислене, което се възпитава от класиката.

Мислещият човек няма нужда от инструкции как да разпознава фалшивите новини

„Върнете се назад към големите книги. Той призовава: прочетете един роман на Толстой, той прояснява съзнанието на човека и го имунизира срещу лъжите, той почва да мисли по друг начин. Четящият, образованият, мислещият човек и критично мислещият човек – това е човекът, на който не трябва да му пускате сайтове с приложения, за да разбира кое са лъжливите новини и кое не. Човек тогава достатъчно добре се ориентира в света. Културата е противоотрова.“

Ортега-и-Гасет е любим автор в България, с есеистиката си, с лекциите си по философия, подчерта Тони Николов, който съобщи, че проф. Лазар Копринаров подготвя неиздавани досега негови творби. „Дори ги няма в събраните съчинения, посмъртно намерени лекции.“ Става въпрос за лекции, четени от Ортега-и-Гасет в Германия в следвоенните години на разруха, когато започва съграждането на страната.

„Иска точно пред немските студенти, младите германци, пред една тръгваща да се въззема страна, да каже безпокойствата си, да каже кой е изходът. Не враждите, не националните сблъсъци.“

Неравенството е голям проблем за съвременния свят

Днес има опити този модел на видимо подаване на ръце и съюзяване да бъде демонтиран, допълни Николов. По думите му, в интервюто си за „Нойе Цюрихер цайтунг“ Марио Варгас Льоса, който беше и кандидат-президент на Перу, говори като човек, „който иска да разглоби времето“.

„Не се живее лесно. Това, което минава като нишка през размислите на големия писател Марио Варгас Льоса, е да осъзнаем, че можем да загубим и това, което имаме. Голям проблем е неравенството в съвременния свят. Факт е, че навлизането на новите технологии намалява работни места. Самото бъдеще ни създава някакъв проблем. Изчезват традиционни препитания на хора, затова и традиционни области в Европа опустяват, не само в Източна Европа.“

„Който принадлежи към естаблишмънта е добре, който не принадлежи, остава изключен“, посочва Льоса, според когото връщането към национализма е връщане към миналото и не води до никъде.

Марио Варгас Льоса на българския книжен пазар в момента е представен с девет свои романа.

Още паралели между размислите на Ортега-и-Гасет и Льоса чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20