Далече сме от ситуацията на бум на заразени от морбили от 2009-2011 година, когато в Европа имаше множество такива случаи, коментира в „Хоризонт до обед“ на БНР блогърът Боян Юруков, който живее и работи в Германия.
Според него основна причина за заболяването е отказът от ваксиниране, което намалява защитата срещу него.
В България и някои други страни достъпът до здравна грижа и здравната култура са важен фактор, посочи Юруков.
Има институционален провал при проследяването на имунизационния статус и се разчита на остарели методи за това, добави той и посочи, че институциите не наказват родителите, които отказват да имунизират децата си без основателна причина.
Блогърът коментира, че в България поне един от случаите се дължи на съзнателен отказ от ваксиниране, но в световен мащаб антиваксърското движение е много по-развито и разпространено, отколкото е в България.
Според него липсата на доверие в здравните институции и активната антиваксърска пропаганда в интернет водят до това, че все повече хора пропускат ваксините, а колко са те, не може да бъде установено.
Юруков посочи, че има и множество фалшиви удостоверения, че съответният човек е ваксиниран, което прави много трудно управлението на кризи с повече заразени.
„Митовете, които антиваксърите налагат за ваксините, имат връзка със сегашните епидемии от морбили в САЩ, Германия и Румъния“, добави той.
В Германия ваксинирането е основано на информационна кампания и по-скоро няма задължителен характер, като това досега е работело, но в резултат на антиваксърските кампании все повече хора отказват да се ваксинират и има райони с под 80% покритие, специално за морбили. Това води до постоянни кризи, каза Боян Юруков.
В Германия ще бъде направен опит законодателно да бъде въведено задължително ваксиниране, което се отлагаше досега по политически причини, но докато това стане, детски градини и училища официално въвеждат искане децата да бъдат ваксинирани, допълни той.
Вероятността човек да се зарази с морбили, ако не е ваксиниран, е 18 пъти по-висока, отколкото ако е, коментира блогърът.
Той добави, че антиваксърите подценяват последствията от заболяването от морбили, но данните показват, че смъртността е относително висока, а при част от прекаралите инфекцията се наблюдават увреждания на нервната система, които се проявяват години по-късно.
Медицинските специалисти предупреждават, че морбили влияе негативно и върху цялата имунна система и отслабва възможностите ѝ да се бори с други заболявания.
Целия разговор можете да чуете в прикачения файл.
Русия е освободила осъдения на 14 години затвор американски гражданин Марк Фогел. Той е напуснал страната със самолет, придружаван от специалния пратеник на американския президент за Близкия изток Стив Уиткоф. Това съобщи в социалната мрежа Х съветникът по националната сигурност Майк Уолц. Уолц уточни, че Фогел е освободен в рамките на..
Украинският президент Володимир Зеленски приветства решението на парламента на страната - Върховната Рада, да одобри закупуването на двата реактора от АЕЦ "Белене", като го определи като "съществена стъпка" към енергийната сигурност на Украйна. Парламентът на Украйна позволи купуването на двата ядрени реактора, предназначени за АЕЦ "Белене" НС..
Северна Корея (КНДР) е предоставила на Русия 200 единици далекобойна артилерия, твърди източник от южнокорейското военно разузнаване, цитиран от АФП. Според източника, пожелал анонимност, през последните месеци Северна Корея е предоставила и значително количество боеприпаси наред с 11 000 войници, които се включиха в боевете край Курск миналата есен...
При изпълнение на тренировъчен полет днес самолет РС-12 с регистрационен знак 020 от състава на 16-а авиационна база на Военновъздушните сили спука гума на основната стойка на колесника при кацане на Летище София в 19:15 часа, съобщиха от Министерството на отбраната (МО). Екипажът не е пострадал и не са нанесени други щети на самолета,..
За първи път тази зима водата в езерото в парк "Монтанензиум" в центъра на Монтана замръзва. От петък температурите паднаха под нулата. В последните дни в града бяха отчетени до минус 10 градуса, което доведе до покриването с лед на водата в езерото. В него има и много риба, като през последните години от местната управа пуснаха шаран и бял..
Подбалканският път София-Бургас в района на сливенския квартал "Речица" е затворен заради катастрофа. Инцидентът е станал след 18:00 ч., сблъскали са се пикап и камион, превозващ дърва. На място е загинал водачът на пикапа. В момента се прави оглед на мястото на инцидента. Комисар Димитър Кикьов - началник на "Охранителна полиция" Сливен, обясни..
Ремонтът на ул. "Опълченска" продължава, написа кметът на София Васил Терзиев в профила си във Фейсбук. Вчера от Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) съобщиха, че са издали заповед за спиране изпълнението на строежа по ул. "Опълченска" до отстраняване на допуснатите нарушения. ДНСК спира ремонта на столичната ул. "Опълченска"..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по..
Дългогодишният творчески тандем маестро Йордан Камджалов и маестра Мая Василева се впускат в ново професионално предизвикателство. Мая Василева..