Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Специалисти по донорство:

Трябва да има възможност хората да заявят съгласие да са донори

Трудът на координаторите по донорство е недооценен, няма добра организация при донорска ситуация

Снимка: БГНЕС

Недофинансирането на труда на координаторите по донорство и липсата на стройна организация при донорска ситуация са причините за намаляващия прогресивно брой на трансплантациите у нас. Това каза пред "Хоризонт" д-р Сибила Маринова, началник "Реанимация" във болницата във Велико Търново и един от най-изявените координатори по донорство. 

Ефектът от донорските карти ще е юридически нищожен, прогнозира д-р Маринова и уточни, че според сега действащото законодателство, човек може да заяви само отказа си, а за да се случи донорска ситуация, се питат близките.

Според Наталия Маева от Националната пациентска организация донорските карти не са новина: „Такава донорска карта в България съществува от 2013 г. и тя е въведена по идея на Съюза на трансплантираните и на Агенцията по трансплантации. Младите българи се интересуват, но това, което обикновено питат, е как може това тяхно право да бъде изразено върху документите за самоличност.“ 

Трябва да се даде възможност за заявяване на съгласие, сега се заявява само отказ

Д-р Сибила Маринова поясни, че за да има повече донорски ситуации, трябва да се преодолеят проблемите в работата на координаторите по донорство: 

„Поискахме промяна в българското законодателство. Сега действащият закон е добър, но може да бъде направено още за картата. Трябва да бъде дадена възможност на хората да заявяват и своето съгласие. Защото юридически, ако имат тази възможност, тогава факторът „близки“ отпада.“ 

Сега българското законодателство определя близките, които могат да вземат решение за донорство - майка, баща, брат, сестра, син, дъщеря, съпруг, съпруга, но има хора, които нямат такива роднини и тогава не може да има донорска ситуация.

 „Има проблеми с директори на болници, които не осигуряват нормални условия на колегите да работят. Поставят им ограничения, спират им заплащането. Най-големият проблем е при координаторите, защото са малко“, алармира Сибила Маринова.

Според нея донорството трябва да стане задължително, както е във Франция и Австрия, където всеки е потенциален донор, но ако семейството реши, че не е съгласно починалият да дари органите си, тогава не се извършва експлантация на органите на починалия.

Необходимо е да се промени заплащането на донорските екипи

Заплащането на координаторите по донорство е почти нищожно - нужна е промяна изобщо за заплащането на целите екипи, посочва -р Маринова. „Трябва да бъде направена законодателна промяна. В момента разходите, които прави една болница, се възстановяват от Агенцията по трансплантации. Но от тази сума, която ние сме изразходвали за кондициониране на болния, за изследвания, за медикаменти - от тази сума болницата трябва да плати и нашия труд. Тази сума е изразходвана за друго. Имаме уверение, че поне това ще се оправи - да бъде заплатен този труд.“

Липсата на достатъчно донори в България се дължи първо на финансови проблеми, изтъква още Маринова и добавя, че екипите, които работят, трябва да бъдат мотивирани.

Липсва добра логистика - при донорска ситуация се ползват лични автомобили 

„Трябва да бъде изградена добра логистика. Всичко това, което се случва в момента, се прави на добрата воля на координаторите и то в някои определени центрове. Защото когато има донорска ситуация те отиват с личния си автомобил. Ако има логистиката, каквато има в една Германия или във Франция, или Австрия, там всичко е разпределено на минути. Разчиташ и на транспорт - било то автомобил или, ако се налага, самолет.“

30 са донорските бази у нас, 60 са координаторите по донорство. Трансплантациите намаляват постепенно - по данни на специализираната агенция от 51 бъбречни трансплантации за 2015 година, те са спаднали на 25 през 2018-а. Същото се отнася и за сърдечните и чернодробните трансплантации. 

Хората, които чакат за трансплантация у нас, са малко над две хиляди. За периода 2010 - 2019 година по линия на Евротрансплант сме получили един бъбрек, а сме предоставили 22 органа. Лицата, които приживе са изразили несъгласие за вземане на органи, тъкани и/или клетки към началото на февруари са 2795.

Слушайте темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Земеделците ще бъдат компенсирани за разходите си за вода за напояване с бюджетни средства

Земеделските производители ще бъдат компенсирани за разходите си за вода за напояване със средства от държавния бюджет- това предвижда законопроект за изменение и допълнение на Закона за водитеq приет на първо четене от парламентарната Комисия по земеделие. Законопроектът беше внесен по т. нар "бърза писта" от народни представители, тъй като поливният..

публикувано на 22.05.25 в 22:05

Порой затрудни движението край силистренските села Богорово, Главан и Поп Кралево

Поройни валежи този следобед предизвикаха наводнение по пътя след село Богорово в посока Главан и Поп Кралево. Големи количества вода и земна маса се стичат от високите терени край шосето, а разклонът за село Главан е трудно проходим. В село Поп Кралево е паднала и градушка, а в двете населени места електрозахранването е било прекъснато за кратко. Към..

публикувано на 22.05.25 в 21:58

Градушка с големина на орех е ударила севлиевски села

Градушка с големина на орех е ударила севлиевски села, съобщиха от Община Севлиево. Щети има в селата Горна Росица, Шумата, Батошево, Карамичевци, Душевски колиби и Търхово, допълват от общинската администрация.  Градушка удари села в района на Габрово и Севлиево В област Разград три села, както и част от град Цар Калоян, са без..

публикувано на 22.05.25 в 21:56
Паметникът на св. равноапостоли Кирил и Методий, който се намира в двора на българското посолство в Рим.

Прием по случай 24 май в посолството на България в Рим

Държавна делегация, начело с премиера Росен Желязков, е в Рим в навечерието на 24 май, за да отдаде почит на светите братя равноапостоли и съпокровители на Европа Кирил и Методий. Премиерът заминава на традиционно посещение в Рим и Ватикана за 24 май Програмата на посещението започна с поднасяне на венци и цветя на бюст паметника на Капитан..

публикувано на 22.05.25 в 21:50

Благородните елени у нас са близо 44 хил., сърните - над 147 хиляди

Близо 44 хиляди благородни елена има у нас – това сочат резултатите от пролетната таксация за състоянието на дивечовите запаси в България. В сравнение с миналата година увеличението  на благородните елени е с над 2 300. Запасът от елен лопатар е над 13 хиляди броя, като повече от половината от тях са в държавните ловностопански райони.  Увеличение има и..

публикувано на 22.05.25 в 21:06
Проливният дъжд наводни улиците в Разград - 22 май 2025 г.

Част от град Цар Калоян и 3 села в област Разград са без ток след буря

По информация от Електроразпределение Север, вследствие на бурята, която премина над област Разград, без електрозахранване са селата Балкански, Осенец, Езерче, както и част от град Цар Калоян. Това съобщиха от пресцентъра на областната администрация в Разград. Екипи на ЕРП – Север работи в момента и по тяхна информация електрозахранването ще бъде..

публикувано на 22.05.25 в 20:46
Изглед от въздуха на остров Диего Гарсия от архипелага Чагос.

Великобритания подписа за предаване на суверенитета на стратегическите острови Чагос на Мавриций

Великобритания подписа споразумение за предаването на Мавриций на суверенитета над спорните и стратегически разположени острови Чагос – ход, с който по думите на правителството се гарантира бъдещето на американско-британската военна база там, предаде Асошиейтед прес. На най-големия остров в архипелага в Индийския океан, Диего Гарсия, е разположена..

публикувано на 22.05.25 в 20:34