Това представлява проекта "Мемофиш - памет и бъдеще".
"Риболовувахме най-вече заради хайвера, което в днешни дни е довело до масово изтребване. Женските при есетрата и моруната достигат до полова зрялост от 14 до 17 година. Това са праисторически риби, достойни за улов. Не се забравя такъв улов. Хубаво е, че забраниха риболова на есетрови риби, защото идните поколения няма да ги познават. На мен (риболова) ми беше страшно интересен, заради обичта към Дунава, обичта към риболова, на нас това си ни е потекло, а и на това разчитахме да преживяваме."
Това разказва Георги Ангелов от Видин, а той е един от 30-те рибари, които ще видим скоро във филмите, заснети от екип на "Арена медиа". А видеото е само част от единственото засега проучване на рибарските общности по Дунав.
"Това са наистина хора, които рядко емоционално издават своята потребност да бъдат край Дунава, но реално не могат да живеят без реката. И българи, и румънци. Занаятът е труден, става все по-труден. Има млади хора, но няма наплив у хората да стават рибари, особено да си вадят хляба със стопански риболов. Правилата стават все повече и по-объркани. Правилата ги правят администратори, които не разбират от риболова. Тези хора не могат да живеят без да излязат всеки ден, освен ако не "валят камъни", както казват те."
Това казва Димитър Липовански - режисьор и един от операторите, пребродили цялото течение на реката, за да заснемат и запазят в удивително точен и красив разказ културата на рибарите в пет двойки селища от двете страни на Дунава - Силистра-Кълъраш; Сребърна-Мостищя; Тутракан-Олтеница; Русе-Гюргево и Видин-Калафат.
С видеокамери и фотоапарати от земята или от дрон високо над реката са документирани над 100 обекта на културното и природното наследство в тези региони. Интервюирани са 30 представители на рибарските общности. Създаден е огромен масив от фотоси, текстове и видеоматериали на български, румънски и английски език, до които в скоро време ще бъде осигурен свободен публичен достъп.
За да е наистина пълно изследването, заедно с творческия екип работят на терен зоологът Венцислав Петков, етнологът Искра Тодорова, историкът проф. Николай Ненов - всички те от Регионалния исторически музей в Русе, както и партньорите им от Сдружение "Паралел - Силистра", Асоциация "Акчес" в Кълъраш и Местна рибарска група "Дунареа Кълърашеана".
"За мен Дунава е работно място - поле, в което откривам ежедневно нови неща. Имах възможността да видя Дунав от другата страна, откъдето не бях виждал тази река. Разликите не са големи. По-важното беше, че хората, с които говорихме от двете страни, рибарите, имат много близко отношение към реката до това на зоолозите и биолозите. Те знаят, че някои птици им ядат рибите, но са наясно, че няма как да бъде по друг начин. Никой не каза, че иска да изчезнат пеликаните и кормораните. Това да си рибар е дотолкова свързано с Дунава, че не могат да бъдат разглеждани поотделно. Ако изчезнат птиците, изчезват рибите, изчезват и рибарите. Има рибари, които не ядат риба. Те не го правят заради рибата, не го правят и заради парите. Те са сраснали с това място и не могат да си представят живота по друг начин."
Това разказва зоологът Венцислав Петков, който е един от създателите на най-големия български сладководен аквариум - този на Екомузея в Русе: "А в Дунава риба има".
Репортажа на Ася Пенчева можете да чуете от прикачения файл.
Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..
Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси. "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и Ради..
Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..
Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген. В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..
Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..
70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит . Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..
Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в..