Трябва да бъде създадена дългосрочна стратегия за развитие на отбранителната индустрия у нас, каза в „Неделя 150“ на БНР акад. Стефан Воденичаров - съпредседател на Сдружение “Българска отбранителна индустрия" (СБОИ).
Сдружението и ръководствата на КНСБ и КТ „Подкрепа“ поискаха среща с министъра на икономиката Емил Караниколов и министъра на отбраната Красимир Каракачанов, за да бъде обсъдена визията на държавата за участието на военнопромишления комплекс в модернизацията на армията.
Акад. Воденичаров обясни: "Няколко са нещата, които искаме да дискутираме с двамата министри. Първо - участие на отбранителната индустрия в трите програми за модернизация на българската армия; създаване на условия и финансиране за научно-изследователската работа и подготовката на кадри за отбранителната индустрия; въпросът за иновациите и въпросът за военновременните запаси. Трябва да има дългосрочна стратегия за развитието на отбранителната индустрия. Във фонд „Научни изследвания“ и фонд „Иновации“ няма специални направления, свързани с отбранителната индустрия. Даже и ЕС преди две години разбра, че не може да помага всичко друго, без изследванията за сигурността, но в България още тези неща не са настъпили. Трудно беше направен и колежът за образование в областта на отбранителната индустрия в Казанлък. Подготовката на кадри в много области в България вече не се извършва. Не можем непрекъснато да излизаме като представители на България на световния пазар с едно много добро реноме, а да нямаме подготвените, кадри които да създават новите продукти. Ние сме и може би една от малкото държави, които на световни изложения с национален щанд".
Воденичаров изтъкна, че фирмите, които обвиняват СБОИ в преследване на частни интереси са само тези, подчинени на Министерство на икономиката. Членове на сдружението в момента са 18 дружества. ТЕРЕМ, която е държавна, остава член на СБОИ. Тя е на подчинение на Министерство на отбраната.
Воденичаров не е имал контакт с министъра на икономиката Емил Караниколов. „Опитахме се да установим контакт, не можахме да го установим“.
Според Воденичаров е необходима нова цялостна стратегия за развитието на отбранителната ни индустрия.
Академикът е бил впечатлен от щанда на Сърбия на изложение в Абу Даби и сръбските бронетранспортьори, които са от типа, който България иска да купи.
Той отчете, че през изминалата година има спад „в някои определи области“ на продажбите на оръжие, но е оптимист след разговорите в Абу Даби.
Традиционните за България пазари в момента развиват собствена отбранителна индустрия, изтъкна той. „Което означава, че ние трябва да вложим средства в иновации, за да вървим напред с нови, ефективни изделия. Това е бъдещето“.
„Смятам, че нещата в индустрията ще вървят добре. Проблемът е в развитието на нови видове изделия и въпросът с кадрите - това са тежките въпроси, които стоят пред нас“, обясни ученият, който е категоричен, че голяма част от приватизираните военни предприятия са били „спасени от хората, които поеха ангажимента да ги приватизират“.
Воденичаров има над 40 изделия, приети от НАТО. На последното изложение от българска страна е представил първата в света система за заглушаване на подводни комуникации и устройство, което пробива 100 милиметра броня на 60 метра разстояние.
„Другите фирми също показаха уникални неща. Наистина българите са много изобретателни и трябва да бъдат подпомагани, да не им се пречи да развиват своята дейност“, каза Воденичаров.
Гласът на България ще бъде чут на заседанията на Европейската централна банка, увери управителят на Европейската централна банка Кристин Лагард след първото заседание след лятната ваканция. На него за първи път гуверньорът на БНБ Димитър Радев участва като наблюдател, а от 1 януари след въвеждането на еврото у нас, той ще има пълноправно..
Районният съд във Велико Търново остави в ареста насилник, който заплашвал жена си, че ще я запали и убие, а към отзовалите се полицаи отправил обиди и заплахи за убийство. Съдът постанови най-тежката мярка за неотклонение по искане на Великотърновската районна прокуратура за 65-годишният мъж, който е обвиняем за причиняване на лека телесна..
Много важен детайл е кои ще са хората, с които ще работи Ахмед Доган . Това обясни пред БНР Марчела Абрашева, регионален директор на международната социологическа агенция "Кантар", след като стана ясно, че той създава нова партия след разцеплението в ДПС. Името на втория му политически проект е "Алианс за права и свободи". Вече е сформиран..
Новият сезон на Народния театър "Иван Вазов" включва 13 премиери и участие в 10 международни фестивала. Първата премиера е във вторник (16 септември) - "Последният час на Мерилин Монро" с участието на Деян Донков, който е и режисьор, и младата актриса Анна Кошко. Текстът разказва за последната среща на американската филмова икона с нейния..
Общините заплашват с протести в защита на своите ВиК дружества. Управители на общинските предприятия и представители на общинските съвети се обявиха срещу законопроектът за ВиК, който предвижда окрупняване на активите и обединяване на управлението в сектора. Освен че не решава проблемите, законопроектът на Министерския съвет ще доведе до поскъпване..
Група младежи на около 14 години са пребили свои връстници в парка на Ботевград . Инцидентът се е случил във вторник вечерта. Две от пострадалите деца са били откарани в спешното отделение на местната болница. "Констатирани са извършителите. Има видеонаблюдение, има и осветление" , обясни пред БНР кметът на града Иван Гавалюгов. Той..
Европейската централна банка запази нивото на основните си лихвени проценти на приключилото двудневно заседание на институцията. Така лихвата по депозитното улеснение, която банките получават, когато депозират средства овърнайт при ЕЦБ, остава на ниво от 2 на сто. Това е водещият показател, задаващ паричната политика на централната банка на..
Това е отделен кадър, никой не знае кога е започнал конфликтът . Аз видях един откъс, в който между неясни фигури има някакъв диалог, който може да е..
"Ще накараме институциите да работят. Всеки заслужава да има процес, който да му осигури истината". Това заяви пред БНР адвокат Методи Лалов,..
От инцидента в Русе няма да има голямо сътресение на правителството . Това каза пред БНР Тихомир Безлов, старши анализатор в Центъра за изследване на..