Над 52 процента от българите не са ходили на посещение при личния си лекар в рамките на една година - това сочат данните на европейската статистическа служба Евростат. На първо място е Гърция - с 61 на сто от населението, а България е на второ място.
Средният показател за всички граждани на Европейския съюз е 24 на сто, тоест един от всеки петима европейци не е посетил джипито си в последните 12 месеца. Около 20 % от българите са направили визита при личния си лекар между 1 или 2 пъти в годината, докато само 5 процента от сънародниците ни са посетили своето джипи повече от 10 пъти годишно.
Още по-тревожна е ситуацията с посещението на сънародниците ни при зъболекар: над 80% от българите въобще не са били при стоматолог през 12-те месеца на 2017 г., докато 18 процента са направили това 1 - 2 пъти и едва 2 процента - повече от 5 пъти за една година.
Според данни на НСИ у нас през 2017 г. е имало повече от 4 500 общопрактикуващи лекари и над 8 000 стоматолози.
По брой на общопрактикуващи лекари на 100 хиляди души население страната ни заема едно от последните места в ЕС - 64 джипита на 100 000 българи.
Положението със стоматолозите е малко по-добро - падат се по 112 зъболекари на 100 000 българи, с което страната ни е една от трите страни в ЕС с над 100 стоматолози на 100 000 души население. Останалите две са Гърция - 123 зъболекари на 100 хиляди и Кипър - 104 на 100 хиляди.
Дания е страната, в която жителите са посещавали най-редовно личния си лекар и то над 10 пъти в годината - близо 30 процента от датчаните са били на визита при семейния си лекар почти всеки месец през 2017 г.
Други страни с редовно посещение на личен лекар са Австрия - 13 процента, Люксембург, Хърватия и Унгария - по 10 процента и др.
На обратния полюс на скалата е ситуацията в Гърция, където над 60 процента от жителите на южната ни съседка въобще не са посетили своя семеен лекар в рамките на 12-те месеца на 2017 г. На втора позиция по този показател е България с 52 процента, а други страни с ниска регистрация на визити при личния лекар са още Румъния - 43 процента, Полша - 36 процента, Кипър - 32 процента и трите балтийски републики - с по около 30 процента.
Най-висок дял лични лекари на 100 хиляди души население е регистриран в Португалия - 253, следвани от Ирландия - 179, Австрия - 159, Холандия - 157 и Германия - 152 лични лекари на 100 хиляди жители в тези страни.
Делът на лицата, които не са отишли на зъболекар за 12-те месеца на 2017 г, е най-висок в Румъния - 82 процента, следвана от България - 80 процента.
Средно 45 на сто от хората в ЕС не са се консултирали със зъболекар през последните 12 месеца преди проучването, а 42 на сто са отишли веднъж или два пъти до зъболекар.
Според анализа - в ЕС има около 1,8 млн. общопрактикуващи лекари и близо 360 хиляди практикуващи стоматолози.
80 години от освобождаването на концентрационния лагер "Бухенвалд" се отбелязват днес край централния германски град Ваймар. Организирана е възпоменателна церемония, на която са поканени роднини и потомци на хора, заточени в лагерите. От лятото на 1937 г. нацистите депортират повече от 280 000 души в "Бухенвалд" и неговите 139 подлагера. Около 56 000..
Украйна съобщи за руска ракетна атака срещу столицата Киев тази нощ, а Москва обвини украинската страна за няколко нападения срещу своя инфраструктура. Нови среднощни руски атаки в Украйна Един човек е убит, а трима са ранени при въздушен удар срещу украинската столица Киев, при който в няколко нежилищни района избухнаха пожари, бяха повредени..
В Кипър започва най-голямата ежегодна кампания, посветена на борбата с рака и за набиране на дарителски средства в подкрепа на онкоболните. Началото на 50-ия "Поход на Христодула“ ще даде днес председателят на парламента Анита Димитриу. На своята 50-а годишнина "Походът на Христодула“ ще премине през Кипър по "специален и символичен маршрут,..
В Плевен на официална церемония връчиха наградите от Националния конкурс за българска драматургия "Иван Радоев". С голямата награда беше удостоен Иван Димитров за пиесата "Книгата на моя живот" . Журито с председател драматурга и поет Стефан Иванов, присъди отличия за три пиеси за драматичен театър и една за куклен театър...
С панихида, отслужена от Велбъждския епископ Исаак, пред мемориала в траурния парк в Кюстендил отдадоха почит на жертвите на бомбардировките над града преди 84 години. Пред издигнатата "Братска могила на загиналите“ бяха положени венци и цветя. Сутринта на 6 април 1941 г. Кюстендил е бомбардиран от самолети на Кралство Югославия. Градът е..
Община Троян започва от началото на следващата седмица кампания за събиране и рециклиране на отпадъци от стъкло в селата от общината. Кампанията, която ще продължи до края на април, се организира за втори път, поясни кметът на Троян Донка Михайлова. "Целта на тази кампания е намаляването на количеството отпадък, което ще достигне до депото за твърди..
До 400 евро може да достигне санкцията за замърсен автомобил в Гърция. Гръцката полиция предупреждава, че все по-често се налага да глобява водачи за замърсени автомобили. Кодексът за движение по пътищата в Гърция гласи, че на водач на автомобил, на който поради замърсяване или умишлено са прикрити регистрационните номера, се налага глоба от..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
Към държавността в днешната Република Северна Македония има исторически две трасета . Едното е българско – заличавано, ограничавано, обсебвано...