Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Светът на незрящите оживява в първия тъмен ресторант у нас

Фондация "Ratio" провежда експеримент в имитираща слепотата среда

Снимка: Фейсбук - "Ratio"

Изчислено е, че 83-85% от цялата информация, с която боравим, идва по визуален път. Затова фондация "Ratio" организира експеримента "Рацио" на тъмно" тази вечер - събитие, в което поне за кратко човек може да вкуси тъмнината и да усети света в този формат.  

Стандартните формати на "Рацио" са по-скоро презентация или дискусия. Идеята е този път да подходим по-експериментално и към тези два елемента да се добави предизвикателство към сетивата - обясни в предаването "Хоризонт до обед" Петко Желязов от „Рацио“. Идеята е да накараме участниците да почувстват телесно какво е да обитаваш тяло, което живее в слепота, допълни той. 

За десет минути участниците ще се потопят в пълна тъмнина

Събитието е насочено основно към зрящите хора, но в този разговор целта е и самите слепи хора да опишат тяхната реалност, уточни Желязов.

„Като в рамките на разговора за десетина минути ние ще се опитаме тотално да изключим осветлението. Имам предвид всякакви форми на отражение, малки светлинки, за телефони да не говорим изобщо. Целта е да постигнем реално пълна тъмнина, за да могат хората да усетят изострянето на останалите си сетива и да се потопят напълно в света на слепите.“

За да се случи това, организаторите са открили точното място – тематичния ресторант „Tenebris“, който предлага вечеря на тъмно и е първият тъмен ресторант у нас. „Идеята тук е очевидна – хората да вкусват храната, бивайки лишени от всякакви други сетива и най-вече да се опитат да проведат разговор, в който не виждат очите на събеседника си“, описва мястото Петко Желязов.

Екипът на ресторанта е технически подготвен да угаси осветлението до степен, в която се имитира пълна слепота, както и да гарантира безопасността на гостите в този тъмен сегмент.  

Обичайно мислим за незрящите в крайности - безпомощни хора или герои

Една  от целите на събитието е да се адресират някои предразсъдъци и неясноти относно слепите, подчерта Желязов.

„Сега, когато мислим за слепи хора, ние обикновено мислим по два различни начина – в единия случай ги представяме като безпомощни хора, които се нуждаят от нашата помощ, а в другата крайност мислим за тях като супергероя на Marvel Daredevil, който, при все, че е сляп, вижда дъжда със сетивата си, надушва от километри и прочее. Това са едни митологеми, които ще се опитаме да оборим или поне да поговорим за тях. Със сигурност това съществува като явление и феномен – компенсаторните сетива, но тук не можем да говорим за  екстрасензорни възприятия.“

В рамките на "Рацио" на тъмно" ще стане дума за различните степени на слепота. Офталмологът Калина Илиева ще разкаже как работи окото и какво е характерно за различните степени на липса на зрение. Ще се включи и Елиза Петрова, преподавател в училището „Луи Брайл“. Предвиждат се и демонстрации на технологични приложения, които помагат на незрящите.

Цялото интервю е в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02
Ели Маринова

Ели Маринова за суеверията български и мъченичеството на Йоан Кръстител

Искаме или не, есента ще напомня все повече за себе си и нощите ще стават студени . С идването на новия месец ще дойде и края на отпуските и ще трябва да се върнем отново в познатия ритъм. Есента е хубаво време, прибират се плодовете, прави се вино. Подготвя се къщата за по-хладните и къси дни. Това е времето на приказките, на митовете,..

публикувано на 25.09.24 в 11:00

Асаф Кенан е създал електронно приложение, което ограничава ползването на мобилни телефони

В Европа в много държави е забранено ползването на телефон в училище. В Израел възразяват срещу толкова категорична забрана. Преди войната дори имаше ученически демонстрации. На тях средношколците искаха изцяло смяна на концепцията за образование. Смятаха, че е отминало времето, когато учителят по хуманитарни науки да запознава възпитаниците..

публикувано на 22.09.24 в 10:33