Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Единствената жена в стаята" – книга за красивата актриса изобретател Хеди Ламар

| обновено на 26.02.19 в 15:22
Актрисата и изобретател Хеди Ламар
Снимка: pixabay.com

„Единствената жена в стаята“. Това е заглавието, под което предстои на български език да излезе книгата на Мери Бенедикт, посветена на Хеди Ламар, но в качеството ѝ на изобретател, а не на една от най-забележителните и красиви актриси от Златната ера на Холивуд.

„Голямата цел на романа е да ни покаже тази нейна различна светлина, за която се говори повече през последните години, защото въпреки че военните пренебрегват нейното изобретение, те ѝ дават патент“, обясни в интервю за предаването ни „12+3" редакторът Вида Делчева:

„След години този патент ѝ помага да ѝ се признае, че всъщност нейното изобретение на устройство за прескачащи радиочестоти дава началото на WiFi технологиите и GPS, т.е. на всичко това, което днес използваме в ежедневието си“, уточни Делчева и поясни, че Ламар прави своето откритие заедно с композитора Джордж Антаил: 

„Двамата създават това устройство за прескачащи радиосигнали, като неговата идея е торпедата във войната да не бъдат отклонявани от врага, т.е. да не прихваща сигналите, а те да достигат целта си, както и да имат по-добро насочване“.

„Хеди Ламар изобретява нещо, с което буквално може да се промени ходът на Втората световна война в посока на съюза срещу фашистите, но изобретението е отхвърлено, защото е красива жена“, добави редакторът.

Коя е Хеди Ламар и подробности за книгата, можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Надпяване" – фолклорна класация, май 2025

"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредени в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..

публикувано на 07.05.25 в 11:06

Отвъд красивия образ: Фотографията като изразяване на емоция

За да открие вдъхновение, човек трябва да спре, да се огледа и да се заслуша – в този век на непрекъснато висене в социалните мрежи сякаш все по-рядко чуваме собствения си глас . Така смята потомственият фотограф Емануил Трейман. По думите му, вдъхновение може да е всичко . Вече 15 години чрез различни инициативи Трейман работи върху..

публикувано на 07.05.25 в 06:58

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 30-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: На 28-и април музикалният свят изгуби една от най-ярките български звезди на оперетата и мюзикъла – дългогодишния солист на НМТ “Стефан Македонски“ Богомил Спиров. Посвещаваме първия час на предаването “Каста..

обновено на 05.05.25 в 17:35
Георгиос Филаделфес

Георгиос Филаделфес за успешното турне - "Магическа нощ на тенорите"

Георгиос Филаделфес пристига от Сливен. Идва с усмивка, с музика и песен. Всъщност Сливен не му е роден град. Роден е в Атина. И българският не му е роден, но го говори чудесно.  Георгиос Филаделфес е български зет. Съпругата му Валентина е пианистка. Той също свири на пиано, пее и дирижира.  Йоргус е тенор, изпял едни от главните парти на..

публикувано на 05.05.25 в 11:22

В памет на Богомил Спиров

В късните вечерни часове на 28-и април артистите от НМТ “Стефан Македонски“ разтърсиха социалната мрежа facebook, споделяйки един с друг новината, че звездата на трупата Богомил Спиров е загинал в катастрофа с мотоциклета си на столичен булевард . Шокирани и смазани от скръб, някои от тях бяха съвсем лаконични, като маестро Юли Дамянов ,..

публикувано на 04.05.25 в 23:30

Да потънеш в света на Любомир Пипков

Особено ценен и мащабен звукозаписен проект е новият троен албум на пианиста Веско Стамболов, събрал цялото клавирно творчество на композитора Любомир Пипков под заглавието „Ludus Rithmicus“. Той излезе на международния музикален пазар преди броени дни - на 25 април. Издателството е швейцарско, но звукозаписната продукция е реализирана изцяло в..

публикувано на 01.05.25 в 15:44
Изследователи на края на света

"Изследователи на края на света" - БНТ отново с филм за България на Антарктида

Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света".  Това е почти приключенски разказ за..

публикувано на 30.04.25 в 13:00