Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Благотворителната програма „Вкъщи” среща различни поколения израелски артисти

Има хора, които с благодарност приемат парите или вещите, които събират за тях благотворителните организации или отделни меценати. Но за други, особено за изявени творци, изпаднали в бедност поради липсата на диференциация в пенсионната система ли поради някакъв катаклизъм в собствения им живот, това е обидно. Те биха се радвали да им дадат възможност сами да заработят липсващите им средства, а заедно с това да зарадват почитателите си.

Един от композиторите на Израел, чиито песни са толкова популярни, че мнозина ги смятат за народни, е инициатор на движение за намиране на зали за представления или репетиции на току-що завършващи училищата по изкуствата творци и на пенсионирани артисти. Много от спортните зали се заключват вечер, а в тях биха могли да се изявяват тези, които не са на щат към определени трупи. Доскоро няколко ресторанта бяха наели като сервитьори студенти от последните курсове на театралната и музикалната академии. Особеното на тази заведения беше,че в един момент обслужването на клиенти спираше. Сервитьорите пееха, свиреха , изпълняваха скечове или кратки пиеси. След представлението отново сервираха. За съжаление собственикът реши, че подобно прекъсване на консумацията не му е изгодно и ги закри.

Опитват се да прокарат закон, чрез който биха правили данъчни облекчения за тези обществени или частни организации, които предоставят безплатно или евтино салони за изяви на творци. В тях освен безработните биха са включили и именити артисти, които искат за малко да се откъснат от рутината на постоянните трупи и заедно с бившите си колеги от университета, например, биха експериментирали в своето си изкуство. А фоайетата към тези зали биха били използвани за изложби на непризнати от официалните галерии художници. Подобна практика има в едно от най-престижните театрални училища. програмата се нарича „Вкъщи“. Според нея творци, завършили академията, се връщат и играят в удобно време представления заедно с начинаещите си колеги. Канят се и режисьори, възпитаници на това училище, да поработят със сегашните студенти. Надяват се, че те ще открият млади таланти и ще ги привлекат и в постановките в театрите.

„Не приемам да се смята, че моята работа с младите артисти е благотворителност, въпреки че играя без заплащане. Те могат да ми бъдат деца. Голямата ми дъщеря е малко по-малка и мечтае да учи в това театрално училище. Младежкият жар, ентусиазмът са заразителни. Ние сме от едно и също театрално училище, имаме еднакъв старт и се предполага, че ще говорим един и същи език, нищо че сме от различни поколения.Това прави нещата по-лесни, но от друга страна в репертоарните театри работя с артисти, завършили други училища. Но това е шанс да се върна към корените. Те ме зареждат. Най-много у дома се чувствам в хайфенския театър, въпреки че гастролирам и другаде, а също в много филми. Вярвам, че в момента си партнирам с бъдещи големи израелския артисти” казва Йоав Бар Лев - един от водещите актьори, режисьори и автори на пиеси на Израел, чиито родители са преселници от България.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В четвъртото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Кои са носителите на награди “Златен век“ на Министерството на културата и “Кристална лира“ на Съюза на българските музикални и танцови дейци – в областта на музикално-сценичните изкуства - Разговор с..

обновено на 04.11.24 в 17:53
Антон-Константин Анастасов

Антон-Константин Анастасов и неговият портал "Към неизвестното"

Изложбата "Към неизвестното" беше открита вчера - 03.11, в Общинския културен инстиут "Красно село". Тя представя нови произведения на Антон – Константин Анастасов. Творчеството му вече е било показвано в САЩ  и Германия. Негови картини присъстват и като фон на известни компютърни игри.  "В картините и в игрите страховете могат да бъдат..

публикувано на 04.11.24 в 13:30
Международен фестивал на етнографското кино - ОКО

Тарас Шевченко среща Христо Ботев на Международния фестивал на етнографското кино - ОКО

Тарас Шевченко среща Христо Ботев в една особена прегръдка между националните герои на Украйна и на България. Може да я видим по време на Международния фестивал на етнографското кино - ОКО , който ще се открие в зала "Люмиер" на НДК този петък от 19 часа. Фестивалът вече се проведе в Украйна. България ни подкрепи за първи път на такова ниво,..

публикувано на 04.11.24 в 11:30

Петър Георгиев Рей: Човек никога не трябва да предава себе си и това, което носи!

"Нощен хоризонт" ни срещна с един от най-интересните и многопластови български творци, който оставя следи както в България, така и на световната арт сцена – Петър Георгиев Рей . " Човек не бива никога да се предава , независимо от възрастта, от пътя, на който се намираш, или на кръстопътя, това няма значение, човек трябва да продължава да..

публикувано на 04.11.24 в 10:39
Милко Лазаров

"Стадото" на Милко Лазаров ще открие тазгодишната "Киномания"

Третият игрален филм на режисьора Милко Лазаров "Стадото" ще открие 38-ото издание на "Киномания" на 13 ноември в Зала 1 на НДК. Филмовият фестивал "Киномания" ще се проведе от 13 ноември до 01 декември в София, Пловдив и Варна, а билетите са вече в продажба. В програмата на "Киномания" очаквайте прожекцията на осем български филма и много..

публикувано на 03.11.24 в 13:44

Делегация от Токайския университет гостува на Детския хор на БНР

Скъпи гости посреща диригентът на Детския хор на БНР маестра Венеция Караманова, дошли от далечна Япония. Те са част от ръководния екип на Токайския университет. На 18 турнета в страната на изгряващото слънце са били хористите на маестра Караманова. Дружбата им с Япония е от 1967-ма година, когато начело на Детския радиохор е бил..

публикувано на 03.11.24 в 08:16

65 години отпразнува Северняшкият ансамбъл за народни песни и танци "Иван Вълев"

В Плевен с два впечатляващи концерта отбелязаха 65 години от създаването на Северняшкия ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“. Концерт - спектаклите „Наследството” и „На Север от Балкана” заслужиха аплодисментите на препълнената зала в Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Аплодисментите не стихваха по време на двата..

публикувано на 03.11.24 в 07:37