Започващият днес месец март с пролетно настроение можем спокойно да обявим и като месец на комикса. Организатори са Чешкия център в София и Съюза на българските художници. Филми, свързани с комикса, срещи с българи и чешки комикс автори, изложби и ателиета включва богата програма.
С комикс събития ще бъде изпълнен целият месец март в Чешкия център и Съюза на българските художници. Програмата включва изложбата „В това време на едно друго място/100 години чешки комикс“, филмови прожекции „Комикс и кино“, детска работилница за комикси, срещи с български и чешки комикс автори.
В рамките на месеца ще бъдат обявени и победителите в младежкия конкурс за комикс, посветен на темата „Свобода“, а в комикс кафето в Чешкия център посетителите ще могат да се запознаят с български и чешки комикси.
Месецът стартира на 6 март в галерията на „Шипка“ 6, разказва директорът на Чешкия център у нас Дагмар Остранска.
„На откриването на изложбата ще бъдат двама куратори Павел Коржинек и Томаш Прокупек, който е и съавтор на тази изложба. Те са авторите на една голяма история на чешкия комиск. Те са много популярни, а и комиксът като жанр е много популярен в Чехия през последните 10 години“, обясни тя.
Според Оскранска изложбата е много интересна, защото има история, свързана с комиксите, започваща със създаването на Чехословакия като държава, като са включени Втората световна война и други исторически събития. По времето на комунизма темата за пътувания в екзотични държави била много популярна, но изчезва след падането на Желязната завеса.
„След революцията 1989 г. в Чехия има бум на комиксите“, каза тя.
Тази специална филмова програма, озагламена „Комикс и кино“ ще започне на 12 март и ще продължи до 16-и.
Първият филм е със заглавие „Кой иска да убие Джеси“. Лентата е черно-бяла, снимана е през 1966 г, а историята е разказана в 79 минути:
„Четири убийства стигат, миличък“ е другата игрална лента, която е включена в тази комикс панорама. Зрителите ще я видят от 6,30 ч. вечерта на 13 март. Филмът е сниман през 1970-а.
В програмата е включен и един български филм. Той е документален и е на режисьорката Мария Николова, а заглавието „Дъга - разкази в картинки“ е посветено на култовото списание „Дъга“. То може да бъде видяно 14 март.
На 15 март, петък, следва „Алойс Небел“ – много успешен филм, като всички филми са с български субтитри.
В събота е предвидена детска програма, както и работилница с илюстраторката Ива Груева, предназначен за деца от 7 до 10 години, за която е необходимо предварително записване, уточнява Дагмар Остранска, защото местата са ограничени.
Освен това на 20 март публиката може да очаква среща с Луцие Ломова - авторка на комикси за деца и възрастни, а 7 дни по-късно с Войтех Машек - няколкократен носител на чешката комикс награда MURIEL, автор на филмови сценарии и театрални пиеси. Те ще представят комикса като художествена медия, чрез която могат да бъдат документирани действителни исторически, политически, социални и криминални и др. събития.
Месецът ще приключи на 29 март с концерта на чешкият певец, композитор и уличен артист Томаш Мачек.Целия репортаж може да чуете в звуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
"Люлинският запис, Барбутов, Варна. За всички е ясно, че това е разговор за корупция. Няма никакво оправдание на никого". Това заяви пред БНР..