Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антикварят Александър Алексиев: Духовността е малка тревичка, пробиваща сивия асфалт

Не мога да държа печата на Колю Фичето и ножа на Караджата у дома, казва за мисията си художникът, издирващ ценни исторически предмети

Ръкописи на Георги Стойков Раковски в Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий"
Снимка: Национална библиотека

Художникът и антиквар Александър Алексиев живее с потребността да открива ценни исторически факти, предмети и ръкописи и да ги дарява за съхранение в музеите. 

"Както цитирах Богомил Райнов, светла му памет, в една от нашите изложби - в тоя странен занаят няма мое и твое, всичко вече е принадлежало някому", казва той за предаването "Нощен хоризонт".

"Както казвам аз: не мога да си държа печата на Колю Фичето в къщи, какво да правя. Аз го публикувах, издирих го и го подарих в Дряново в музея. Там да му се радват българите. Ножа на Караджата съм открил. Подарих го в Националния музей." 

Александър Алексиев събира ценни исторически предмети вече 35-40 години. "Аз се нагърбих с най-трудната мисия да купувам, издирвам, да обнародвам и евентуално, както казвам на шега, ако имам настроение и пари, да ги дарявам по музеите."

През 2009 година открива текстове от ръкопис на Георги Раковски. Откритият ръкопис със седем песни, написани от Георги Раковски, е цензуриран след Освобождението. 

Трябвало да бъде отпечатан заедно с "Горски пътник", но не бил публикуван. Преди да стигне до извода, че откритите песни са на Георги Раковски, Александър Алексиев изучавал в продължение на година оригинални текстове на Георги Раковски в Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“. Преписвал ги на ръка. 

"И съм гледал почерка му и съм го писал с перо и мастило. Пиша го моментално. Така човек влиза в духа на времето", мотивира се той.

Александър Алексиев е автор на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 година". Пред "Хоризонт" той споделя своята визия за духовността: 

"Символът на духовността, това е мое виждане: една малка зелена тревичка, която пробива сивия асфалт. Хоризонталното е човешкото, човешката маса, сивата, вертикалното е Божественото. Представете си тая малка тревичка, вие я виждате навсякъде по света как пробива с крехкото си връхче сивия асфалт. Така че и този ръкопис проби мидата, както се изразявам, на безвремието и се отвори. Като една перла блести таланта на нашия Раковски."

"Духовните водачи ни учат да благодарим на страданията и на изпитанията. Силата на духовните люде прави съединението, защото духът и словото животворят", смята художникът антиквар Александър Алексиев. 

Още за мисията на Александър Алексиев слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (втора част)

"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..

публикувано на 22.11.24 в 19:55
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част)

Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..

публикувано на 20.11.24 в 16:38
Наталия Георгиева

Наталия Георгиева се е посветила на читалището в село Гурково

В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето.  "Човекът, който..

публикувано на 17.11.24 в 06:24

Омайващата Юркие Фейзи предава на хората позитивния си дух

Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..

публикувано на 10.11.24 в 08:14
Йордан Караджов

Данчо Караджов: Националното радио е в основата на успеха на "Сигнал"

"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...

публикувано на 07.11.24 в 14:55
Кадър от видео, публикувано от SpaceX, показващо тестов полет на Starship при втория опит за изстрелване на SpaceX в Бока Чика, Тексас, САЩ, 20 април 2023 г.

Директорът на НАСА Бил Нелсън за бъдещето на космическите програми

"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..

публикувано на 03.11.24 в 07:30
Проф. Радка Аргирова

Проф. Радка Аргирова: Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен

Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..

публикувано на 03.11.24 в 06:53