"Както цитирах Богомил Райнов, светла му памет, в една от нашите изложби - в тоя странен занаят няма мое и твое, всичко вече е принадлежало някому", казва той за предаването "Нощен хоризонт".
"Както казвам аз: не мога да си държа печата на Колю Фичето в къщи, какво да правя. Аз го публикувах, издирих го и го подарих в Дряново в музея. Там да му се радват българите. Ножа на Караджата съм открил. Подарих го в Националния музей."
Александър Алексиев събира ценни исторически предмети вече 35-40 години. "Аз се нагърбих с най-трудната мисия да купувам, издирвам, да обнародвам и евентуално, както казвам на шега, ако имам настроение и пари, да ги дарявам по музеите."
През 2009 година открива текстове от ръкопис на Георги Раковски. Откритият ръкопис със седем песни, написани от Георги Раковски, е цензуриран след Освобождението.
Трябвало да бъде отпечатан заедно с "Горски пътник", но не бил публикуван. Преди да стигне до извода, че откритите песни са на Георги Раковски, Александър Алексиев изучавал в продължение на година оригинални текстове на Георги Раковски в Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“. Преписвал ги на ръка.
"И съм гледал почерка му и съм го писал с перо и мастило. Пиша го моментално. Така човек влиза в духа на времето", мотивира се той.
Александър Алексиев е автор на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 година". Пред "Хоризонт" той споделя своята визия за духовността:
"Символът на духовността, това е мое виждане: една малка зелена тревичка, която пробива сивия асфалт. Хоризонталното е човешкото, човешката маса, сивата, вертикалното е Божественото. Представете си тая малка тревичка, вие я виждате навсякъде по света как пробива с крехкото си връхче сивия асфалт. Така че и този ръкопис проби мидата, както се изразявам, на безвремието и се отвори. Като една перла блести таланта на нашия Раковски."
"Духовните водачи ни учат да благодарим на страданията и на изпитанията. Силата на духовните люде прави съединението, защото духът и словото животворят", смята художникът антиквар Александър Алексиев.
Сийка Гълъбова върви към Бога от 27-годишна възраст. Сега е на 60 години. Работи в модна къща като продавач-консултант. Вярва, че заради трудностите, които ѝ е изпратил Бог, е намерила пътя към него. За нея покаянието е животът, то дава мир, дава на душата да стане по-чиста, да се приближи до Бога, да го намери. Когато е намерила пътя..
Очакваме първото гостуване у нас на голямата американска оперна звезда Джойс ДиДонато . На 31-и май ще бъде рециталът й "Кралицата" в партньорство с пианиста Крейг Тери в зала "България". С него ще завърши вторият сезон на поредицата “Съкровени гласове“, в която българската оперна дива Соня Йончева представя свои звездни колеги на..
На 16-ти и 17-ти април от 19.00 часа в Народния театър "Иван Вазов" ще са премиерните дати на спектакъла "Последна стъпка". Режисьор и автор на текста е режисьорът, драматург, писател и педагог Йордан Славейков , а заглавието е неговият дебютен роман. Издаден преди десет години, "Последна стъпка" печели вниманието на читатели и литературни..
"Fall on me" е песента, с която световноизвестният тенор Андреа Бочели представи сина си Матео през 2018-а година. Младият Бочели ще има концерт у нас на 11 юни в Античен театър - Пловдив . Матео е на 27 години, а през 2023-та издаде и своя дебютен албум. Младият талант даде първото си интервю преди концерта в България за "Понеделник вечер"...
Оксана Цветанова е директор на Регионалната библиотека „Хр. Смирненски“ в Плевен“. Работи от 1989 г. в културния институт. Владее италиански, руски, английски и немски език. Как ще се развива библиотеката, какви проекти се реализират, за да стане привлекателно място в града? Латинка Светозарова разговаря с Оксана Цветанова в звуковия файл.
През седмицата редица институции и много врачани почетоха 80-я рожден ден на един от ярките музикални дейци във Враца и региона - маестро Томислав Аспарухов. Неговият значим принос за културния живот във Врачанско е в развитието на хоровото изкуство. Той е основател и диригент на редица певчески формации, а негови възпитаници са стотици..
Отец Стоил е свещеник в Ракитово. Служи в храма "Света Неделя". Родом е от Велинград. Носи името на дядо си Стоил. За здраве и изцеление баба му го водила от малък по църкви и манастири, защото е бил болнаво дете. От нея е закърмен с любов към Бога, който го води към дверите на църквата, в която служи вече 26 години. "Ние всякога трябва..
Човекът, който може да даде ново начало на българските пътища, се казва Делян Пеевски ! Това каза пред БНР Богдан Милчев от Института за пътна..
" Градовете Чорлу и Силиври - най-силно засегнати от трусовете, са населени предимно с изселници от България. Хората там са много наплашени и са навън...
"Вчера по обедно време, беше празничен ден и повечето хора бяха в домовете си – стана това земетресение. След няколко минути последва второ, с висок..