Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Имат ли бъдеще квантовите компютри

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Имат ли бъдеще квантовите компютри? Учените казват – да. Залагат на тях заради бързината на изчисленията. Машините не са евтини, работят с температура минус 273 градуса, а само големи компании могат да си ги позволят. Работата им е свързана с изследването на изкуствен интелект, машинното обучение, управлението на роботи.

Проф. Николай Витанов, зам.-ректор на Софийския университет, преподавател в катедрата „Теоретична физика“, създател на първата група в България по квантова информатика: 

„От голям интерес при военните е квантовата фотография. Друг клон е квантовата криптография. Квантови сензори има на пазара. В близко бъдеще един смарт часовник, напълвайки го с квантови сензори, ще може да измери не само кръвно налягане, но и да измери какво има вътре - ракови клетки, вируси“.

Деян Михайлов, квантов физик, обяснява, че бъдещият „брак“ между квантовия компютър и изкуствения интелект може да направи бум в технологичното развитие на много отрасли.

Европейската комисия обяви инвестиция от над 1 млрд. евро във водеща инициатива по отношение на квантовите технологии. В следващите 10 години ще бъдат финансирани 5000 от водещите изследователи в Европа. Европейският съюз очаква на Стария континент да се развие т.нар. квантова мрежа, в която квантовите компютри, симулаторите и сензорите са свързани чрез квантови комуникационни мрежи. До септември 2021 година ще бъдат финансирани 20 проекта, които ще обхванат четири области на приложение, като над една трета от участниците в тях са промишлени предприятия.

Повече по темата чуйте в репортажа в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЕС и Молдова със споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за свободна търговия

ЕС и Молдова постигнаха споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за всеобхватна и задълбочена свободна търговия, в което се предвижда съществена либерализация на двустранния аграрен обмен. От страна на Съюза ще бъдат увеличени квотите за безмитен износ от Молдова на сливи, трапезно грозде, ябълки и череши. В същото време вносът на..

публикувано на 24.07.25 в 20:28

Почина легендата на кеча Хълк Хоган

Легендата на кеча Хълк Хоган е починал на 71-годишна възраст, съобщават медиите зад Океана, цитирани от БГНЕС. Хоган, роден под името Тери Джийн Болеа, е бил намерен мъртъв в дома си в Клиъруотър, Флорида тази сутрин. Според TMZ, екипите на първа помощ са се отзовали на място, след като са получили обаждане за "сърдечен удар". Парамедици и полицейски..

публикувано на 24.07.25 в 20:05

НС премахна възможността за физическо връчване на арбитражно решение

Парламентът прокара на второ четене законодателни изменения, пряко свързани с борбата срещу имотната мафия и злоупотребата с фиктивни арбитражни решения. Депутатите премахнаха възможността за физическо връчване на арбитражно решение и предвидиха създаване на регистър на арбитражите в България към министерството на правосъдието.  Промените в..

публикувано на 24.07.25 в 19:12

Окончателно: В съдебно заседание може да се участва и чрез видеоконференция

Депутатите въведоха окончателно възможността да може да се участва в съдебно заседание чрез видеоконференция. С приети на второ четене промени в Административнопроцесуалния кодекс се разширява дигитализацията на административното производство. Правосъдният министър Георги Георгиев подчерта, че важна стъпка в усилията за ускоряване на бавното..

публикувано на 24.07.25 в 19:00

Фон дер Лайен: ЕС ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако няма реципрочност в търговията

Европейският съюз ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако Пекин не предприеме реални стъпки към повече реципрочност в търговията. Това заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на срещата си днес в Пекин с президента на Китай Си Цзинпин. Търговският дефицит на Евросъюза с Китай през миналата година достигна..

публикувано на 24.07.25 в 18:06

Студентите искат гарантиран 20% таван на ръста на таксите за приетите платено обучение

Студентите, които тази сутрин излязоха на протест пред парламента срещу високите такси за платено обучение определиха като "компромисен вариант" окончателното решение на парламента за тяхното намаление с 40%.  На първия си протест пред Ректората на Софийския университет на 9 юли те настояха за по-голямо намаление - в размер на 50%...

публикувано на 24.07.25 в 18:03

След осем последователни понижения ЕЦБ остави без промяна водещите си лихви

След осем последователни понижения Европейската централна банка остави без промяна водещите си лихви. Решението на Франкфурт бе очаквано от пазарите на фона на продължаващата несигурност в търговските отношения между Европейския съюз и Съединените щати. На редовната си пресконференция управителят на ЕЦБ Кристин Лагард подчерта, че..

публикувано на 24.07.25 в 17:39