Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След зимния рекорд по Ком-Емине Божидар Антонов планира скоростна околосветска обиколка с колело

5
Божидар Антонов
Снимка: Личен архив

На 27 февруари планинският бегач Божидар Антонов завърши скоростното преминаване на 600-километровия маршрут Ком-Емине*. Това беше най-бързото преминаване досега в зимни условия на най-известния туристически маршрут в България - малко над 9 денонощия по билото на Балкана. След голямото предизвикателство Божидар, наричан от приятелите си Божката, се отдаде на заслужена почивка при семейството си в Кърджали. Той сподели, че първите дни все още е бил в режим на кратки дремки и едва след четвъртия-петия ден е успял да се отпусне и да спи нормално.

На тръгване от Ком към Емине
Изминавал е разстоянието от връх Ком до нос Емине вече 8 пъти, все с цел постижение. През 2015 г. и 2018 г. постави рекорд за лятно преминаване, а през есента на 2018 г., след като спечели супертежкия ултрамаратон Пирин Ултра (160 км), се насочи към скоростно зимно преминаване по Ком-Емине, без ски. И успя - отне му 9 дни, 4 часа и 51 минути. Време, в което бяга, гази в сняг до кръста, мина през снежна буря и почти не спа - при температури, достигащи минус 20 градуса и ветрове със скорост до 140 км/ч.

Мая Петрова

Почти през цялото време беше във връзка с двама свои приятели (но имаше и моменти, предимно нощем, когато беше извън покритие) - Мая Петрова и Страхил Гешев, като Мая (също планински бегач с много голям опит в състезанията) публикуваше постоянно информация и снимки във Фейсбук, където хиляди хора следяха какво се случва с Божидар. По маршрута се включваха още техни приятели - някои с вкусни постни гозби, други - с бягане до Божката, за да поддържат духа и темпото му (т.нар. пейсъри).  

Божидар разказа, че за безсънните нощи се е настроил предварително психически - противник е на това да се “тренира” подобна издръжливост, защото сънят е ключов фактор за добро здраве, а и неговите синове - бебета-близнаци, му помагат да свиква с безсънието, така или иначе.

Най-опасният участък е бил от х. Ехо до Козя стена, където той отчита като грешка това, че не е носел със себе си алпийски котки, и доста се е пързалял. Най-трудно пък му е било през седмия ден, когато се наложи да гази в сняг до кръста, а на места и до гърдите.

Божидар е свикнал да бяга в планината, а при зимни условия това е почти невъзможно - трябва да изминеш същото разстояние, но за много повече време. Това изисква психическа стабилност и голяма мотивация - разказва Мая, а Божидар споделя, че мотивацията не е проблем, когато правиш нещо, което обичаш.


Божидар Антонов е и акробат

Работи като треньор по общофизическа подготовка (завършил е НСА) и като каскадьор на свободна практика, но в момента се е отдал на бащинството. Тренира постоянно, но без някаква структурирана методика, а, както казва, “на усещане” и се готви за следващите предизвикателства - иска да премине лятно време Ком-Емине за под 4 дни, а през 2020 г. - да обиколи сам, на колело света, с начална и крайна точка Кърджали.


Запален и по колоезденето

Мечтае да стъпи на някой от осемхилядните върхове на планетата, за да усети въздуха горе - иска да го направи сам, без чужда помощ и без допълнителен кислород, но си дава сметка, че има много "стъпала", които трябва да изкачи дотам.

Иска да покаже на любителите на спорта, че могат да тренират без допълнителни средства. Самият той от вече 7 години се храни само с растителна храна и не взема добавки. Казва, че си поставя си нови и нови предизвикателства, защото това го държи жив.

Повече чуйте в звуковия файл.

=======

Рекордите на Божидар Антонов по Ком-Емине:

* август 2015 г. - 5 дни, 10 часа и 10 минути (в края на същия месец Кирил Николов-Дизела подобрява рекорда - 4 дни, 13 часа и 5 минути)

* автуст 2018 г. - 4 дни, 8 часа и 27 минути

* февруари 2019 г. - 9 дни, 4 часа и 51 минути




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39