Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След зимния рекорд по Ком-Емине Божидар Антонов планира скоростна околосветска обиколка с колело

5
Божидар Антонов
Снимка: Личен архив

На 27 февруари планинският бегач Божидар Антонов завърши скоростното преминаване на 600-километровия маршрут Ком-Емине*. Това беше най-бързото преминаване досега в зимни условия на най-известния туристически маршрут в България - малко над 9 денонощия по билото на Балкана. След голямото предизвикателство Божидар, наричан от приятелите си Божката, се отдаде на заслужена почивка при семейството си в Кърджали. Той сподели, че първите дни все още е бил в режим на кратки дремки и едва след четвъртия-петия ден е успял да се отпусне и да спи нормално.

На тръгване от Ком към Емине
Изминавал е разстоянието от връх Ком до нос Емине вече 8 пъти, все с цел постижение. През 2015 г. и 2018 г. постави рекорд за лятно преминаване, а през есента на 2018 г., след като спечели супертежкия ултрамаратон Пирин Ултра (160 км), се насочи към скоростно зимно преминаване по Ком-Емине, без ски. И успя - отне му 9 дни, 4 часа и 51 минути. Време, в което бяга, гази в сняг до кръста, мина през снежна буря и почти не спа - при температури, достигащи минус 20 градуса и ветрове със скорост до 140 км/ч.

Мая Петрова

Почти през цялото време беше във връзка с двама свои приятели (но имаше и моменти, предимно нощем, когато беше извън покритие) - Мая Петрова и Страхил Гешев, като Мая (също планински бегач с много голям опит в състезанията) публикуваше постоянно информация и снимки във Фейсбук, където хиляди хора следяха какво се случва с Божидар. По маршрута се включваха още техни приятели - някои с вкусни постни гозби, други - с бягане до Божката, за да поддържат духа и темпото му (т.нар. пейсъри).  

Божидар разказа, че за безсънните нощи се е настроил предварително психически - противник е на това да се “тренира” подобна издръжливост, защото сънят е ключов фактор за добро здраве, а и неговите синове - бебета-близнаци, му помагат да свиква с безсънието, така или иначе.

Най-опасният участък е бил от х. Ехо до Козя стена, където той отчита като грешка това, че не е носел със себе си алпийски котки, и доста се е пързалял. Най-трудно пък му е било през седмия ден, когато се наложи да гази в сняг до кръста, а на места и до гърдите.

Божидар е свикнал да бяга в планината, а при зимни условия това е почти невъзможно - трябва да изминеш същото разстояние, но за много повече време. Това изисква психическа стабилност и голяма мотивация - разказва Мая, а Божидар споделя, че мотивацията не е проблем, когато правиш нещо, което обичаш.


Божидар Антонов е и акробат

Работи като треньор по общофизическа подготовка (завършил е НСА) и като каскадьор на свободна практика, но в момента се е отдал на бащинството. Тренира постоянно, но без някаква структурирана методика, а, както казва, “на усещане” и се готви за следващите предизвикателства - иска да премине лятно време Ком-Емине за под 4 дни, а през 2020 г. - да обиколи сам, на колело света, с начална и крайна точка Кърджали.


Запален и по колоезденето

Мечтае да стъпи на някой от осемхилядните върхове на планетата, за да усети въздуха горе - иска да го направи сам, без чужда помощ и без допълнителен кислород, но си дава сметка, че има много "стъпала", които трябва да изкачи дотам.

Иска да покаже на любителите на спорта, че могат да тренират без допълнителни средства. Самият той от вече 7 години се храни само с растителна храна и не взема добавки. Казва, че си поставя си нови и нови предизвикателства, защото това го държи жив.

Повече чуйте в звуковия файл.

=======

Рекордите на Божидар Антонов по Ком-Емине:

* август 2015 г. - 5 дни, 10 часа и 10 минути (в края на същия месец Кирил Николов-Дизела подобрява рекорда - 4 дни, 13 часа и 5 минути)

* автуст 2018 г. - 4 дни, 8 часа и 27 минути

* февруари 2019 г. - 9 дни, 4 часа и 51 минути




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29