Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва процедурата за избор на стратегически инвеститор на АЕЦ "Белене"

| обновено на 11.03.19 в 14:48
Снимка: БГНЕС

Започва процедурата за избор на стратегически инвеститор на АЕЦ "Белене". Това съобщават от енергийното министерство. 

НЕК ще изпрати писма с покани до потенциалните инвеститори, проявили интерес към проекта. Това са китайската компания Си Ен Си, Корейската хидроатомна корпорация, френско-германският консорциум Фраматом, американската фирма "Дженерал Илектрик" и руската компания "Росатом", която е производител на оборудването за централата.

Процедурата дава възможност и за миноритарно участие в проекта, и за закупуване на електрическа енергия от бъдещата електроцентрала. 

Българската страна ще участва в проектната компания, която ще управлява АЕЦ "Белене", с апортна вноска на активите на НЕК – като лицензираната площадка, купеното и доставено оборудване, и всички документи, свързани с проекта.

Чрез НЕК българската държава си запазва правото на блокираща квота при вземането на решения по определени въпроси.

Предвижда се изграждането на централата да стане на пазарен принцип, без сключване на дългосрочни договори за изкупуване на електроенергия от държавата и предоставяне на държавни гаранции. 

Изпращането на писмата до инвеститорите е първият етап от 9-степенната процедура за избор на инвеститор или инвеститори на централата.

Срокът за получаване на заявления за участие е три месеца. Очаква се процедурата да приключи  в рамките на година, припомнят от енергийното министерство. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Благомир Коцев

Прокуратурата прецизира част от обвиненията срещу варненския кмет и повдигна нови

Прокуратурата повдигна нови обвинения и прецизира част от сегашните на кмета на Варна Благомир Коцев. Очаква се в петък на Коцев и защитата му да им бъдат предявени всички материали по делото, което означава, че разследването за корупционна афера в община Варна е на финала си. Вместо за участие в организирана престъпна група, Коцев вече..

публикувано на 27.10.25 в 12:07

БАБХ ваксинира всички животни във ферма за овце и говеда в с. Славяново заради съмнения за антракс

Заради съмнения за антракс във ферма за овце и говеда в хасковското село Славяново Агенцията по храните (БАБХ) ваксинира всички животни в обекта. Антраксът е остра заразна болест по животните и човека, предупреждават експертите. По хората болестта се разпространява чрез контакт със заразени животни, заразена почва или месо. С цел ограничаване..

публикувано на 27.10.25 в 12:01
Ураганът

Ураганът "Мелиса" достигна пета категория в Карибско море

Ураганът 'Мелиса" е достигнал пета степен по скалата на Сафир-Симпсън, съобщи американският център за наблюдение на ураганите, цитиран от Ройтерс. Ураганът засяга Карибските острови, особено Ямайка, Пуерто Рико и Хаити, заплашвайки да наруши икономиката на региона. В момента "Мелиса" се намира на около 505 км югозападно от Гуантанамо, Куба...

публикувано на 27.10.25 в 11:52
Доналд Тръмп слиза от самолета си

Тръмп пристигна на визита в Япония

Американският президент Доналд Тръмп пристигна днес в Япония, която е втората спирка от няколкодневната му обиколка в Азия, предаде АФП. Тръмп първо ще се срещне с император Нарухито, а утре ще има среща със Санае Такаичи, която миналата седмица стана първата жена премиер на Страната на изгряващото слънце. След това се очаква Тръмп да..

публикувано на 27.10.25 в 11:50

Кирил Вълчев: Никой не може да замени знаещия журналист

Никой не може да замени знаещия журналист, който задава въпроса си, каза генералният директор на Българската телеграфна агенция (БТА) Кирил Вълчев, който откри четвъртото издание на обучението за млади журналисти, озаглавено "Познавате ли европейските институции?". Обучението е организирано от БТА в сътрудничество с Представителството на..

публикувано на 27.10.25 в 11:42

12 хиляди умират всяка година у нас заради мръсен въздух: Как да се борим с проблема?

"Доклад на СЗО показва, че на годишна база в България умират по 12 хиляди души заради мръсен въздух. Страната ни държи първенството в цяла Европа по този показател".  Това обясни пред БНР д-р Александър Симидчиев, председател на Сдружение "Въздух и здраве". "Правят се промени, които да намаляват нивото на замърсяване, но те са твърде..

публикувано на 27.10.25 в 11:25
Борислав Гуцанов

Гуцанов: Ще се направи всичко възможно да няма ощетени в Бюджет 2026

Ще се направи всичко възможно да няма ощетени слоеве от населението – това увери социалният министър Борислав Гуцанов във връзка с подготовката на проектобюджета за 2026 г. "Не виждам кой говори, че "Швейцарското правило" ще бъде променено. За първи път чувам това от вас. Когато говорим за пенсии, за майки, ще бъде направено така, че да..

публикувано на 27.10.25 в 11:14