Държавата да се намеси в казуса в отношенията между Държавен куклен театър - Сливен и собственика на сградата, в която се помещава трупата - мюфтийството.
Заместник-директорът на театъра Дора Ескидарова призова държавата да вземе отношение и чрез преговори да се намали наемът за залата и помещенията, които ползват, или на мюфтийството да се даде друга сграда. Причината за това искане стана високият наем от 1620 лева на месец с ДДС и лошите санитарно-битови условия в сградата.
„Държавният куклен театър плаща всеки месец наем от 1620 лева с ДДС, който в момента заради запора на сметките на мюфтийството се превежда на НАП“, каза Ескидарова и допълни, че доскоро собствениците са настоявали за наем от 2200 лева.
Сградата на театъра не е ремонтирана от края на 1989 година, когато е върната на мюфтийството.
„По независими оценки от вещи лица са необходими близо 15 хиляди лева за ремонта на санитарните помещения, които се ползват от публиката“, каза още Дора Ескидарова и призова министъра на културата Боил Банов да съдейства за казуса със сградата на кукления театър.
„Аз смятам, че трябва да се активират нашите усилия, да се водят преговори за някакъв по-сносен наем или за предоставяне на нещо, което да ги удовлетвори, а сградата да си остане за сливенските деца“.
Миналата година бе направен опит да се потърси подходяща сграда, но се оказа, че в града няма по-подходяща от настоящата, защото тя е правена за детски театър, каза още Ескидарова.
Кметът на Сливен Стефан Радев коментира, че разговорите за наемите са между двете страни и единственото, което Общината прави, е да подпомага финансово културните институти в града.
От Районното мюфтийство не коментираха казуса.Американският президент Доналд Тръмп заяви, че вярва, че може да бъде постигнато споразумение за прекратяване на войната в Украйна и то да бъде трайно, както и че е убеден, че руският президент Владимир Путин ще съблюдава постигнатите договорености. Това стана по време на посещението на британския премиер Киър Стармър във Вашингтон...
Близо 17 месеца след терористичното нападение на палестинската групировка "Хамас" в Южен Израел на 7 октомври 2023 година, след което започна войната в ивицата Газа, израелската армия публикува резултати от собствено разследване защо това е било допуснато. В доклада командването на израелските въоръжени сили признава, че се е провалило в..
Клиничното състояние на Папа Франциск се подобрява, гласи актуализирания медицински бюлетин на болницата "Джемели" в Рим, публикуван от пресслужбата на Ватикана. В прессъобщението се казва, че през изминалия ден "се потвърждава, че клиничното състояние на Светия отец се подобрява". Редувал е кислородна терапия с висок поток с вентилационна..
Предприятие за производство на електроенергия от природен газ ще бъде изградено в Индустриалния парк на Перник. Електроцентралата ще бъде разположена върху терен в кв. "Караманица" и ще работи на пазарен принцип, като основната цел е произведената електроенергия да компенсира небалансираната енергия в югозападния регион, както и енергийната..
Централната избирателна комисия (ЦИК) даде разрешение за привличането като обвиняем на кандидата за кмет на столичния район "Оборище" Петър Валериев Ананиев, съобщиха от пресцентъра на комисията. Петър Ананиев е кандидат за кмет от партия "Възраждане", регистриран за вота на 18 февруари, съобщава Столичната общинска избирателна комисия на..
Въпреки че сме изпълнили 85% от реформите, които България е поела като ангажимент да направи във връзка с второ плащане - има няколко неизпълнени. Ще имаме 6 месеца срок, след като бъдем уведомени от ЕК, че не ни признава пакета с изпълнени реформи. Аз съм оптимист, че малкото оставащи реформи биха могли да бъдат гласувани в българския..
Европейският политехнически университет в Перник не осъществява учебен процес, а е превърнат в легален канал за мигранти. Това обяви министърът на образованието Красимир Вълчев на извънредно заседание на ресорната парламентарна комисия: "Няма преподаватели, няма студенти, няма административен персонал. Охраняващата фирма не е виждала скоро някой да..
В световната статистика Украйна не фигурира в момента с добив на редкоземни елементи , но има възможности тепърва да се разработят подобни находища ,..
Проектобюджетът за 2025 г. е узаконена форма за купуване на гласове . Това каза пред БНР икономическият анализатор Кузман Илиев, лидер на партия..
Има кампания за ползите от еврото, а защо няма кампания за вредите от еврото? Това каза пред БНР депутатът от "Възраждане" Виктор Папазов и цитира..