Не виждам пряка опасност от повтаряне на случая "КТБ", каза пред БНР бившият финансов министър Петър Чобанов. Той припомни, че след този случай са направени достатъчно законодателни промени, за да бъде по-добър банковият надзор.
Моментът не е подходящ за промени в ключови финансови институции, особено в БНБ, изказа мнение финансистът в интервю за предаването „Преди всички“.
Днес Бюджетната комисия в парламента ще изслуша единствения кандидат за ръководител на Комисията за финансов надзор Бойко Атанасов. Смяна предстои и в БНБ след оставката на подуправителя Димитър Костов.
Петър Чобанов подчерта, че в момента текат проверките на банките, което прави моментът още по-неподходящ за смени. Все пак обаче оставката е лично решение, подчерта Чобанов. Според него в другата институция – КФН, се реагира относително бързо и най-вероятно Атанасов ще бъде избран като председател:
„Ще е трудна задачата на Бойко Атанасов бързо да успее да попълни своя екип. Отговорността до голяма степен ще лежи върху него - като председател да предложи членове на КФН, които парламентът да реши дали да избере, или не. Това трябва да стане в един относително обозрим период и комисията да заседава в пълен състав. Мисля, че г-н Атанасов има добър капацитет и трябва да вземе съответните управленски решения бързо, за да върви КФН напред“, коментира Чобанов и добави, че в момента КФН на практика не може да заседава. Според него Бойко Атанасов е наясно с проблемите и има възможност да ги решава.
За да няма следващ случай „Олимпик“, е отговорен не само председателят, но и зам.-председателят по застрахователната дейност, обясни Петър Чобанов и добави, че очаква да види и тази кандидатура. Според него трябва да се мисли за законодателни промени, за да се избягват в бъдеще случаи като този с фалиралия кипърски застраховател „Олимпик“, а и как в момента да бъде разрешен този случай.
Чобанов посочи, че трябва да се разграничи влизането в ERM II от това - в банковия съюз.
„Към момента шансовете ни да бъдем приети в банкови съюз са по-големи от това да бъдем приети в ERM II. Друг е въпросът дали управляващите ще приемат подобна ситуация. Според мен банковият съюз в момента не е готов във вида, в който трябва да съществува, за да гарантира стабилност, не е завършен. Нашето присъединяване в банковия съюз, без присъединяване в ERM II, ми се струва рисково“.
Цялото интервю чуйте от звуковия файл.
Турското интернет издание "Патронлар Дюнясъ" съобщава, че турската компания "Ченгиз холдинг" и азерската "Сокар" нямат намерение да се отказват от плановете да закупят рафинерията на "Лукойл" в Бургас. Според публикацията, двете фирми са били пред подписване, когато американският президент е обявил санкциите срещу руския холдинг и дъщерните му..
Украинското правителство отстрани министъра на правосъдието Герман Галушченко, съобщи премиерката на страната днес, на фона на разследването за мащабна корупция в енергийния сектор, предаде Ройтерс. Украинските власти обвиниха 7 лица във връзка с предполагаема схема на стойност 100 млн. долара, включваща високопоставени служители в..
"Чакаме президента Радев да се произнесе – да сложи вето или да пусне закона, имаме име за особен управител в "Лукойл", съгласувано е с партньорите", заяви пред журналисти в парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. По думите му единствената роля на държавния глава е да наложи вето на закона или да го пусне, а не да дава съвети. "Аз..
Във втория ден от срещата си в Канада външните министри на страните от Г-7 ще обсъдят войната в Украйна и усилията за изпълнение на мирния план за Газа, предаде ДПА. Разговорите се организират в Ниагара в канадската провинция Онтарио, където в програмата за днешния ден е включено работно заседание, посветено на Украйна, уточнява БТА. В..
" План А си е реалистичен. Проблемът са сроковете, които дори при най-добро желание може да се окажат проблем, чисто технически. Това са сложни процедури, които отнемат време. Това е основният риск. Иначе има много голям процент вероятност план А да сработи". Това коментира пред БНР бившият енергиен министър Трайчо Трайков относно очакването да..
Президентът Румен Радев коментира във Facebook приетите промени в Закона за административното регулиране на икономическите дейности и назначаването особен търговски управител в рафинерията в Бургас. Според Радев са несъстоятелни оправданията на управляващите, че чакат обнародването на промените в Закона, свързани с нефт и продукти от нефтен..
Турция съобщи, че са загинали всички 20 души на борда на военния транспортен самолет, който се разби в Грузия при завръщането си от Азербайджан, предаде АФП. Агенцията цитира публикация в социалните мрежи на турския министър на отбраната Ясар Гюлер за инцидента с военния самолет C-130, придружена от 20 фотографии. Турски военнотранспортен..
Очаквам да получим 6-месечно отлагане на санкциите срещу "Лукойл", но това не означава, че трябва да бъдем спокойни, а да се подготвим добре. Това каза..
Има начин да се осигури по-добро качество на услугите в здравеопазването, но за съжаление не се води този разговор . Лекарите, хората, и..
Не е балансиращ проектът за бюджет за 2026 г., а е същият като тази година - лош. Сходството е, че са нереалистични в приходната си част , каза в..