1200 ученици от селскостопанския техникум в един от районите на Йерусалим в края на учебния ден се оказват в клопка заради кални потоци вода. Те се покатерват върху чиновете си, защото залива долния етаж на училището. Група спасители с джипове се опитват да ги снабдят с одеала и храна, но бурният поток отнася един от тях, налага се останалите да спасяват шофьора и заедно да се оттеглят. Въпреки затрудненията заради дъжда и гръмотевиците пратката е натоварена на дронове, управлявани от разстояние и те снабдяват децата и учителите с всичко необходимо.
Пороите помитат и колата на четиричленно семейство, но успяват да ги спасят. Основна магистрала се превръща в река.
Бурните потоци прекъсват пътища край Мъртво море, водещи към природния резерват “Ен Геди“. Същевременно по отворения северен път група чуждестранни журналисти пътуват към пустинята с нагрети от слънцето червеникави скали, където температурите са летни, докато само на 30 километра, в построения на върха на планината Цион град Йерусалим достигат едва 6 градуса.
Сива ивица насред Мъртво море подсказва, че водата от наводнения в пустинята е нахлула в него.
“От 1980 години наблюдавам наводненията. Направо съм „ловец на наводнения“, разказва Ривка Шрага, дългогодишна директорка на организация за защита на природата.
"Бяхме група от 17 човека. Повечето вече сме в пенсия, но продължаваме да помагаме за спасяване на хора и имущество от набезите на водата. През сушавите години хората мислят, че могат да завладеят сухите корита за своите плантации, дори безумци строят там", допълва картината тя.
"Познавам всичките признаци на приближаващите порои. Сега е по-лесно да предпазя хората. По мобилните телефони, ако има покритие, можем да ги предупредим от разстояние. Винаги отиваме край опасния път малко преди да потече водата, за да предпазим случайни пътници. За там пътуваме и сега."
"Най-драматичното ми преживяване бе някъде преди 20 години. Бяха ме помолили да покажа редки растения на група ученици. Пътувахме през пустинята с джипове. Изведнъж чух тътен, който е много характерен за задаваща се вода, сякаш и земята се тресе. Прецених къде е най-високото място. Първите два джипа успяха бързо да се изкачат заедно с децата в тях, но последният буксуваше. Нямаше време. Казах на шофьора да вземе само ключовете на колата и заедно с децата да тича по баира. Настигна ни облак от пръски. Слънцето се изгуби. Знаехме посоката и тичахме с всички сили. Изкачихме се. На мястото, където остана джипът, вилнееше кална река. Тя къртеше канари по пътя си и отнесе джипа. Останаха само ламарини и шофьорът ми подари ключовете. Те са едно от „бижутата ми“ по време на експедиции като днешната. Водата си отмъщава на всичко, което се изпречи на пътя й“, обяснява Ривка Шрага.
На границата между сезоните топлата вълна от Африка се среща със студената от Европа и се получава засмукване на въздух, също като при реактивните самолети. Образуват се буреносни облаци и силни ветрове, а падналите порои заливат всичко и се движат към Червено море с невероятна скорост заради вакуума.
С кратки почивки от по ден-два валежите в Израел продължават. Те са били най-обилни през 2001 г., когато са залели пътища и плантации около Мъртво море.
Вече няколко десетилетия морското равнище спада с около метър годишно. Надеждата е дъждовете да помогнат нивото му да се повиши поне с няколко сантиметра.
Репортажа на Феня и Искра Декало чуйте в звуковия файл.Върховният съд на Бразилия разпореди бившият крайнодесен президент Жаир Болсонаро да бъде поставен под домашен арест, предаде агенция "Ройтерс". Адвокатите на Болсонаро обявиха, че ще обжалват решението. Срещу Болсонаро се води съдебен процес за това, че е заговорничил за организирането на държавен преврат през 2022 г. Бившият държавен глава отрича..
По-високи средни добиви при пшеницата в сравнение с миналата година отчитат зърнопроизводителите в Ямболска област. По- добра се оказва реколтата и при ечемика, въпреки неблагоприятните прогнози. Средният добив от декар пшеница е почти 600 кг, отчитат стопаните в региона, докато година по рано е 525 кг. Качеството на зърното също е високо, но..
Американският президент Доналд Тръмп заплаши тази вечер да увеличи "значително" американските мита върху индийски стоки заради закупуването от Индия на руски петрол, дни преди да влезе в сила неговото по-строго облагане на десетки икономики, предаде АФП. Тръмп наложи 25% мито върху вноса от Индия Тръмп обяви високи мита за Индия и Бразилия..
Сериозни са проблемите с питейната вода и за кюстендилското село Соволяно с над 1000 души население. След четири дни безводие и в Соволяно е възможно въвеждането на воден реим, като водоподаването може да бъде спирано от 09.00 до 19.00 часа. Засега обаче режим няма, каза за БНР кметът на селото Пламен Илиев. Водоподаването за село..
Русия вече не се смята за обвързана с мораториума върху разполагането на ракети с малък и среден обсег, съобщи руското външно министерство в понеделник, предаде Ройтерс. САЩ се оттеглиха от договора за ядрените сили със среден и среден обсег през 2019 г. Оттогава Русия заявява, че няма да разполага такива оръжия, при условие че Вашингтон не..
Нидерландия ще бъде първият донор по новия механизъм на НАТО за финансиране на оръжия за Украйна, известен като "Списък с приоритетни изисквания за Украйна", като ще предостави 500 милиона евро (578 мнл. долара), съобщи в понеделник нидерландското министерство на отбраната, предаде Ройтерс. "Украйна се нуждае от повече противовъздушна..
Над 200 хил. болни от шарка животни са умъртвени в България, Гърция и Румъния от началото на годината до момента. Това стана ясно по време на онлайн среща между представители на земеделските министерства и ветеринарните власти в трите страни. Срещата е проведена заради усложнената епизоотична обстановка на Балканския полуостров, свързана..
Партиите се готвят отрано за президентските избори, защото те предполагат стратегическа маневра. Това обясни пред БНР социологът Андрей Райчев...
Ново повишение на температурите започва в края на седмицата . Това обясни пред БНР синоптикът Анастасия Стойчева. "От петък нататък". Циклон във..
Министерски съвет скри списъка с обявените за продажба 4400 държавни имота. Това съобщи пред БНР блогърът, IT специалист и активист за отворените..