Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Близо $7 млрд. за Сирия събра дарителска конференция, свикана от ЕС и ООН

Изглед от разрушен сирийски град
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Дарителска конференция, свикана от ЕС и ООН, събра близо 7 милиарда долара за възстановяването на Сирия през тази година, съобщиха от Службата на ООН за координация на хуманитарните въпроси, цитирана от ДПА. Парите, които надхвърлят планираната от конференцията сума от 6 млрд. долара, ще отидат в помощ на населението в Сирия и сирийците, избягали в съседни страни, главно в Йордания и Ливан.

"Ройтерс" допълни, че ООН искаше от западните дарители за тази година 3,3 млрд. долара в помощ на хората вътре в Сирия и 5,5 млрд. долара за бежанците из региона. Сега международната организация събра повече в сравнение с миналата година, когато поиска подобна сума, но получи под две трети от заявката си.

Европейският съюз, който е най-големият дарител, отпуска за тази година 2 милиарда евро. В тази сума са включени парите, договорени с Анкара за издръжка на сирийските бежанци в Турция.

Близо 12 милиона души в Сирия спешно се нуждаят от помощ, а 5,6 милиона сирийски бежанци са настанени и изхранвани в Турция, Йордания, Ливан, Ирак и Египет. Върховният комисар на ООН за бежанците Филипо Гранди, който неотдавна посети Сирия, каза, че хората там живеят в ужасяващи условия, които надхвърлят човешките представи. Той прикани държавите да финансират доставките на храна, вода и медицински материали.

"Ройтерс" отбеляза, че западните дарители трябва да се противопоставят на настояването на президента на САЩ Доналд Тръмп съюзниците да понесат по-голямата част от бремето за възстановяването на Сирия.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на Украйна Володомир Зеленски (вляво)  и министър-председателят на Великобритания Киър Стармър - Лондон, 2 март 2025

Стармър към Зеленски: С вас сме колкото е необходимо

Срещата на върха за европейската сигурност в Лондон започна. Европейски лидери се събират днес в Лондон, за да обсъдят подкрепата за Украйна Всички поканени от премиера Киър Стармър лидери на европейски държави пристигнаха в британската столица, както и председателите на Европейския съвет и Европейската комисия, а също и генералният секретар на..

публикувано на 02.03.25 в 16:58

"Гората БГ" раздаде 14 000 дръвчета в Силистра

14 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета бяха раздадени по време на акцията на инициативата "Гората БГ" в Силистра. Целта на организаторите е тази година броят на дарените фиданки да достигне 5 милиона, а акцията премина при голям интерес от страна на гражданите на Силистра. За четвърта година "Гората.БГ" е в Силистра, въпреки лошото време, заяви..

публикувано на 02.03.25 в 16:40

Протест на граждани пред полицията в Казанлък

Граждани се събраха пред районното управление в Казанлък с призив да бъде оповестена цялата информация за смъртта на 47-годишен мъж, който почина, след като беше арестуван от полицията по-рано тази седмица. 47-годишният мъж от Казанлък е бил задържан след подаден сигнал за кражба. Той е издъхнал в местната болница, докато чакал за преглед, откаран..

публикувано на 02.03.25 в 16:06

Папа Франциск от болницата: Войната е абсурдна

Папа Франциск, който написа неделната си молитва в болничното си легло, докато се бори с тежка двойна пневмония, призова за световен мир и добави, че "войната изглежда все по-абсурдна", предаде ДПА. Молитвата му бе разпространена само в писмен вид. Франциск, който е духовен водач на 1,4 млрд. католици по света, спомена Украйна, Палестина,..

публикувано на 02.03.25 в 16:00

31 души са задържани от полицията преди мача ЦСКА - "Левски"

Полицията е задържала 31 души преди футболната среща между отборите на ЦСКА и "Левски", която се играе на Националния стадион "Васил Левски".  Арестите са извършени заради носене на забранена пиротехника и свастики, както и за неподчинение на полицейски разпореждания. Засилени мерки за сигурност в София пред мача ЦСКА - Левски

публикувано на 02.03.25 в 15:20
Министър-председателят на Великобритания Киър Стармър е домакин на среща по сигурността с участието на лидери на страни от НАТО

Стармър за сблъсъка Зеленски - Тръмп: Никой не иска да види това

Британският премиерът Киър Стармър заяви, че Обединеното кралство и Франция ще работят с Украйна "по план за спиране на боевете“ с Русия и след това “ще обсъдят този план със Съединените щати“. Това стана преди началото на срещата на европейските лидери в Лондон, посветена на сигурността на континента. Европейски лидери се събират днес..

публикувано на 02.03.25 в 15:12

Кипър укрепва инфраструктурата за защита на населението

Кипър укрепва инфраструкурата си за защита на населението при природни бедствия и други извънредни ситуации, както и модернизира системата за ранно предупреждение. За първи път март бе обявен за Месец на гражданската защита. Все по-честите екстремни природни явления заради климатичните промени, както и причинени от човека бедствия изискват..

публикувано на 02.03.25 в 14:24