Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нели Дончева: Увеличават се хората, които подават сигнали за незаконна сеч

Снимка: ОД на МВР-Монтана

Увеличават се хората, които подават сигнали за незаконна сеч, каза пред БНР Нели Дончева от програма „Гори“ в природозащитната организация WWF. Незаконният дърводобив в България е между 1/4 и 1/3 от размера на официално добитата дървесина, което формира сенчест бизнес за близо 150 млн. лв. годишно.

Дончева обясни как може да се разбере дали една сеч е незаконна – трябва да се види дали на отсечените трупи дървесина има пластини. "Номерът на камион, превозващ трупи, се оказва, че не е достатъчен", каза тя и изказа мнение, че номерата на всички камиони трябва да се направят публични, за да се подобри възможността за граждански контрол. Според нея това е начин за слагане на „чадър“ над определени незаконни сечи. За всяка незаконна сеч може да се каже, че има позволително, но не може да се види в системата. Дончева коментира:

„Тези отворени вратички към този момент, които все още позволяват кражбите в горите, трябва да ги затворим. Държавата има възможност да го направи. Защо не направят публични и електронните билети за транспортиране на дървесина от склад към друга фирма? Едно от обясненията е, че това е търговска тайна. Името на фирмите може да бъде заличено – това не е проблем“.

Чрез интернет платформа на WWF човек може да се локализира и да види в кое горско стопанство се намира, каза Нели Дончева и посочи, че в платформата са качени всички разрешителни за сеч до края на 2018 г.

От организацията са отправили многократно предложение към Агенцията по горите да се осигури динамичен достъп между издаваните позволителни за сечи и платформата на WWF. До този момент обаче няма отговор.

Другият вариант да се провери дали има издадено позволително за сеч е да се локализират хората и да проверят в базата данни на Агенцията по горите, каза още Нели Дончева от WWF.

Цялото интервю чуйте от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийска стокова борса: Цената на царевицата се повишава на световните тържища през седмицата

Цената на царевицата се повишава на световните тържища през седмицата, съобщават от Софийската стокова борса в седмия си отчет за периода 15-18 юли 2025 г. Според данните, в Съединените щати царевицата е поскъпнала със 7 долара на тон, като в момента това количество се търгува за 201 долара. Поскъпване има също във Франция (с 2 евро до 191..

публикувано на 19.07.25 в 16:46

Гърция предлага въвеждането на "европейска“ виза за туристи

Гръцкият министър на туризма Олга Кефалояни предлага въвеждането на "европейска“ виза за туристи, посещаващи повече от една страна-членка на ЕС. Идеята получи подкрепа от италианския министър на външните работи Антонио Таяни, който по време на форум за туризъм в Рим заяви, че е съгласен с предложението на Кефалояни за улесняване на..

публикувано на 19.07.25 в 16:23

Ръст от над 17% на престъпленията, извършени от деца в област Добрич

Ръст от над 17% на престъпленията, извършени от деца в област Добрич, през миналата година, показват данните на регионалното статистическо бюро. През 2024 г. в Детските педагогически стаи в област Добрич на отчет за извършени от тях противообществени прояви и престъпления се водят 226 малолетни и непълнолетни, което е с 34 повече..

публикувано на 19.07.25 в 16:22

В Хърватия потвърдиха случай на антракс

Случай на инфекциозното заболяване по животните антракс е регистрирано и потвърдено в Хърватия. Ветеринарният институт на страната съобщи, че случаят е от 7 юли в община Върлика, където първоначално е имало информация за внезапна смърт на крава без видими клинични симптоми.  Взетите проби са потвърдили диагнозата.  Засега това е единствен..

публикувано на 19.07.25 в 16:17

Словения узакони асистираното самоубийство

Словения узакони асистираното самоубийство като парламента на страната снощи прие закон подкрепен с 50 гласа "за" срещу 34 "против". Трима депутати са се въздържали, съобщава БТА, цитирайки предаде Франс прес. Решението идва след референдум, на който мнозинството от гласоподавателите подкрепиха да има възможност за помощ при умиране - въпрос,..

публикувано на 19.07.25 в 16:05

Фолклорни състави от цялата страна се събират за фестивал в Долно Озирово

Молебен за дъжд ще бъде отправен в неделя в района на Вършец. Причината обаче не е безводието, а фолклорният фестивал "Илинден". Ритуалът "Пеперуда" ще бъде представен в село Долно Озирово. За седма поредна година фолклорни състави от цялата страна се събират в Долно Озирово за феста "Илинден". На 20 юли Църквата почита Свети Пророк Илия...

публикувано на 19.07.25 в 15:40

В Девин протестират срещу режима на вода

Жители на Девин затвориха главния път за Смолян и Кричим в знак на протест срещу режима на вода в курортния град.  С плакати "Искаме нормален живот", "Девин вода продава, а вода няма!!!", "Не искаме режим на водата", "Искаме бъдеще за Родопите" хората настояха да се направи проверка защо всяко лято градът е подложен на воден режим.  "Срам ме е да..

публикувано на 19.07.25 в 15:22