Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Чипев: Здравните власти и хората остават глухи за проблемите със съня

Акция „Сън под карантина“ ще се проведе днес пред здравното министерство, каза пред БНР д-р Петър Чипев – един от малкото медици в България, които имат европейски сертификат по медицина на съня. В предаването „Преди всички“ той обясни какво представлява акцията:

„Тя е вид апел към здравните власти, апел към хората, също и провокация към тях за това да се замислят за съня, за съня на болните хора със сънна апнея, които получават твърде малко внимание и здравни грижи в България. Проблемът продължава да виси във въздуха и не просто да не му се търси решение, а да не се взема въобще под внимание. Това е и причината да взема по-крайни мерки, като планираната днес акция. Здравните власти и хората остават глухи за този проблем, който е масов“.

Като голям проблем д-р Чипев определи това, че здравната система в страната ни няма организация да посрещна нуждите на тези болни:

„От една страна, пред нас стои една финансова бариера и бариера по отношение на това, че лекарите нямат мотивация да се занимават с тези проблеми“.

Ако човек бъде диагностициран, лечението, условно, ще му струва между 1500 и 5000 лв. според състоянието, изчисли д-р Чипев. По думите му, не става въпрос за медикаменти, а за специална апаратура. България е една от малкото страни в Европа, които нямат никаква реимбурсация на тези проблеми, посочи още специалистът.

Около 220 хил. мъже и 150 хил. жени над 50-годишна възраст имат проблеми със съня, отчете още д-р Чипев

„Днешната акция поставя началото на подписка в подкрепа на петиция, която ще внеса в здравната комисия в НС, с цел да инициираме ако не друго, то поне някакъв начален диалог“, добави той.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио

Марко Рубио: Мадуро не е президент на Венецуела

Държавният секретар на Съединените щати Марко Рубио заяви в неделя, че президентът на Венецуела Николас Мадуро не е глава на латиноамериканската държава и определи правителството му като нелегитимно. В свой пост в социалната медийна платформа "Х" по случай годишнината от последните президентски избори във Венецуела, Рубио настоя, че "Мадуро е..

публикувано на 27.07.25 в 17:23

Мобилна станция ще измерва чистотата на въздуха в района на село Николово

Мобилна станция за измерване на чистотата на въздуха, собственост на Агенцията за проучване и поддържане на река Дунав, ще бъде преместена в района на село Николово, където днес горя голям пожар.  Четири големи пожара горят в страната - в Лесово, Илинденци, Трънско и русенското село Николово Мобилната станция ще бъде преместена временно от..

публикувано на 27.07.25 в 16:54
Хауърд Лутник

Хауърд Лутник: Европа трябва да отвори пазарите си, за да постигне сделка със САЩ за по-ниски тарифи

Министърът на търговията на САЩ Хауърд Лутник заяви, че Европа трябва да отвори пазарите си, за да постигне споразумение за по-ниски американски тарифи, Европейският съюз трябва да отвори пазарите си за американския износ, за да убеди президента на САЩ Доналд Тръмп да намали 30-процентата ставка, която той заплаши да влезе в сила на 1..

публикувано на 27.07.25 в 16:45

Йордания и ОАЕ хвърлиха днес с парашути 25 тона хуманитарна помощ в Ивицата Газа

Йордания и Обединените арабски емирства са хвърлили днес с парашути 25 тона хуманитарна помощ в Ивицата Газа. Това е първата подобна въздушна доставка от месеци насам. Палестински здравни служители в град Газа заявиха, че най-малко 10 души са били ранени от падащи кутии с хуманитарна помощ, предаде Ройтерс. Египетският Червен полумесец..

публикувано на 27.07.25 в 16:33

Затвориха за движение прохода Троян - Кърнаре заради пожар

Четири екипа на пожарната гасят огъня, пламнал край карловското село Кърнаре. Заради пожара се наложи спиране на движението през прохода Троян - Кърнаре. Ограничението се въвежда до приключване на работата на екипите на пожарната, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Пловдив. Пламъците са обхванали дъбова гора, заяви кметът на селото..

публикувано на 27.07.25 в 16:25

Лидерите на Тайланд и Камбоджа ще се срещнат в понеделник за мирни преговори

Временният министър-председател на Тайланд Пхумтам Вечаячай и министър-председателят на Камбоджа Хун Манет ще се срещнат в понеделник в Малайзия за мирни преговори заради граничния конфликт между двете страни, предаде Франс прес. Преговорите ще бъдат водени от министър-председателя на Малайзия и председател на АСЕАН Анвар Ибрахим, посочи..

публикувано на 27.07.25 в 16:18

Жителите на кюстендилското с. Рашка гращица се заканиха с гражданско неподчинение заради безводие

Жителите на кюстендилското с. Рашка гращица се заканиха с гражданско неподчинение заради безводие, каза кметът на селото Светослав Сухарски. На общо събрание в края на седмицата местните хора се оплакаха от пълно безхаберие по проблема от страна на Общината в Невестино, както и от оператора "Кюстендилска вода". Местните хора ще напишат писмо до..

публикувано на 27.07.25 в 16:10