Повече пари за българското кино може да има скоро и то извън бюджета, който получава Националният филмов център и който се разпределя на проектен принцип. Буквално до дни ще започне изработването на икономически стимули за чужди продуценти, които да снимат у нас. В повечето държави членки на Европейския съюз такива финансови стимули вече има.
През октомври миналата година от Асоциацията на филмовите и телевизионните продуценти у нас алармираха, че България е в незавидна икономическа и имиджова позиция в киноиндустрията - 24 от 27 държави в Европейския съюз са приели икономически стимули, за да привличат чуждестранни инвестиции. Механизмът е въведен и в страни извън общността като Сърбия и Република Северна Македония. Така България отдавна не е предпочитана снимачна дестинация. Възстановяването на част от разходите от филмови продукции, извършени на територията на една държава, например, е стандартен финансов инструмент. Така в Румъния предлагат 45% възвръщаемост на инвестицията. Тогава Жана Караиванова, директор на Изпълнителна агенция „Национален филмов център“, беше на страната на продуцентите и смяташе, че чрез икономически стимули за чужди продуценти ще има и повече пари за българското кино. Казва, че това съвсем скоро може да се случи и у нас. Битката се е водила над 10 години. Предстоят и промени в Закона за филмовата индустрия, който миналата година беше два пъти ремонтиран.
Следващия понеделник предстои и официално подписване от страна на България на ревизираната конвенция на Европейския съюз за копродукциите. Общо 38 държави трябва да подпишат конвенцията. До момента това са направили 20. Надеждите са, че до година - година и половина процесът ще завърши.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..