Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лекции в Гьоте институт ще представят явлението Баухаус

Стефка Цанева: Влиянието на школата Баухаус се простира от Калкута до Сидни

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Баухаус като едно от най-значимите явления в културата ще бъде представено в Гьоте институт в София. 100-годишнината от създаването на Баухаус ще бъде отбелязан с 5 лекции на български и немски специалисти. 

Баухаус е името, с което е известно висше художествено училище в Германия и на свързаната с него школа за визуално-пластични изкуства, дизайн и занаяти, която се превръща в център на модернизма през първата половина на ХХ век.

Училището е основано преди 100 години - през 1919 година във Ваймар по инициатива на архитекта Валтер Гропиус и действа в периода до 1933 година.

"Школата Баухаус променя изобщо мисленето ни за дизайн, за архитектура", коментира Стефка Цанева от Гьоте институт в София в предаването "Хоризонт до обед".

"Другото нещо е, че Баухаус със своите принципи се разпространява в цял свят. Примерно Баухаус е не само в Германия. Влияние има и в България, но също така и в много по-отдалечени точки, за които дори ние не можем да си представим, като например Калкута, Сидни, Мексико, Чикаго."

Днес предстои първата лекция - на д-р Любимка Стоилова, която е преподавател в Университета по архитектура, строителство и геодезия. 

"Ще обърнат внимание на различни аспекти като например Баухаус и жените, Баухаус в изкуството, педагогически подходи", допълни Стефка Цанева. 

Принципите на Баухас са заложени в манифеста публикуван от архитекта Валтер Гропиус, изтъкна тя. "Например обединяване на всички изкуства. Не е нужно да се делят занаятите от визуалните изкуства, от живописта, от скулптурата, от архитектурата. Той апелира за това да се обединят всички изкуства, за да може по този начин да се създаде един цялостен продукт. Другото много важно нещо е функционалността и изчистените форми, които и ние тук, в България, познаваме много добре от архитектурата", допълни Стефка Цанева.

Баухаус не е само висше архитектурно училище. "Всъщност архитектурата влиза в школата Баухаус едва 1925. Допреди това се залага на занаятите, на изкуството, на театъра, дори на музиката", разказа още Стефка Цанева.  

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Турция отбелязаха годишнина от неуспешния опит за преврат през 2016 г.

Девет години след неуспешния опит за преврат в Турция на 15 юли 2016 г. турският президент Реджеп Ердоган обяви, че страната е написала "славна история" и е излязла от капана на терора на ислямския проповедник Фетуллах Гюлен. Проповедникът, който живееше в изгнание в САЩ, отричаше съпричастност към преврата до смъртта си през октомври 2024 г...

публикувано на 15.07.25 в 17:07

Шести блок на АЕЦ "Козлодуй" ще бъде спрян за планиран ремонт

Шести блок на АЕЦ "Козлодуй" ще бъде спрян в края на седмицата за планиран ремонт заради пропуск на топлоносител в трети парогенератор.  Спирането на блока е превантивно и няма промяна в радиационната обстановка в работните помещения и на площадката на АЕЦ "Козлодуй", заяви пред БНР председателят на Агенцията за ядрено регулиране Цанко..

публикувано на 15.07.25 в 16:57
Борис Бонев

"Спаси София" предлага законодателни промени за спиране на презастрояването

За да се спре презастрояването в столицата, от "Спаси София" предлагат промени в четири закона. Това са Законът за публичните финанси, Законът за местните данъци и такси, Законът за устройство и застрояване на Столичната община и Законът за устройство на територията.  Всички средства, които постъпват от таксата за разрешително за строеж и от..

публикувано на 15.07.25 в 16:50

В Кюстендил откриха център за деца с високорисково поведение

Център за здравно-социална грижа за деца с високорисково поведение беше открит в Кюстендил. Стойността на проекта е малко над 3,5 млн. лв. Финансирането е от Здравното министерство, а изпълнението му е започнало през 2018 г. В центъра ще работят 40 човека и те ще полагат здравна и резидентна грижа за деца и юноши от 8 до 18 години...

публикувано на 15.07.25 в 16:45
Стефан Дечев

Доц. Стефан Дечев: Стамболов е първият държавник, който влиза в учебниците по история

Голямата ценност на Стефан Стамболов е, че през 1886 г. е предотвратил едно потенциално избухване на гражданска война в България, каза историкът доц. Стефан Дечев в интервю пред БНР. Днес се навършват 130 години от убийството на бившия министър председател и председател на НС в първите години от Третата българска държава. Датата ще се..

публикувано на 15.07.25 в 16:30
Георги Тахов, земеделски министър

Министър Тахов: Осигурили сме 100 млн. евро за инвестиции в напоителни системи

Официално беше открит обновеният напоителен канал "Алеко-потока". Дългото 52 километра съоръжение осигурява вода за напояване на над 90 хиляди декара в Пловдивска и Пазарджишка област. Според министъра на земеделието Георги Тахов напояването е приоритет. Реконструкцията на напоителния канал "Алеко Потока" е в синхрон с амбициите ни за..

публикувано на 15.07.25 в 16:22

Съдийската колегия на ВСС: Пленумът на ВАС да предложи временен председател на съда

Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет ще пита Пленума на Върховния административен съд кой да ръководи временно това съдилище след 21 юли. Тогава изтичат шестте месеца, в които изпълняващият функциите председател Георги Чолаков може да заема този пост.  Част от промените в Закона за съдебната власт, които послужиха като основание да бъде..

публикувано на 15.07.25 в 15:58