В света на радиото попаднах през 1992 година, каза пред БНР журналистката Ася Пенчева, кореспондент на Българското национално радио в Русе.
Тогава започнах да уча журналистика с профил радио-журналистика. Винаги ще бъда благодарна на преподавателите си от Факултета по журналистика и масова комуникация в Софийски университет. Помня ги с добро, всеки един от тях, и им дължа много, защото те ми разкриха силата на невидимия властелин, каквото е радиото, разказа още тя в интервю за предаването “Хоризонт за вас“.
Тогава започна нашата любов, но тя се реализира в пълен обем, така да кажем, през 2014 година. На 1-ви ноември, тогава започнах работа в Българското национално радио, преди това съм имала опит в радио “Алма Матер“, тогава се закрастих, ако може така да се каже, за радиото и за неговата магия.
Да си кореспондент е толкова трудно, колкото всяка друга професия. Лесно няма, както се казва! Ако имаше едно лесно нещо, всички щяхме да бъдем там. Трудно е да си новинар, трудно е да си тонрежисьор, трудно е да си оператор – всичко е трудно, но всичко си има своя чар, казва още Пенчева.
За мен работата ми като кореспондент е приятна, има си своите трудни и неприятни моменти, но си има и своето удовлетворение.
Тя е учила в София, но се връща в Русе защото:
„За мен Русе е най-важният град в страната. Не казвам, че другите са по-маловажни, а защото Русе, първо, е свързан със семейството ми, и второ, Русе е уникален град за страната ни, защото той е различен. Българската архитектура я има в стария Пловдив, в Копривщица, в Жеравна – това е духът на типично българската архитектура и традиция. Докато в Русе – това преплитане на европейската култура с модерност, с това, че всичко, което за първи път се е случило в страната е започнало от Русе...Ние в Русе мразим това клише - най-европейският град. То обаче е факт!“.
Още за ранните опити на Ася Пенчева в свиренето на цигулка, за страстта ѝ към екстремните спортове, както и колко амбициозна майка на двете си дъщери е тя, може да чуете от интервюто в звуковия файл.
"Fall on me" е песента, с която световноизвестният тенор Андреа Бочели представи сина си Матео през 2018-а година. Младият Бочели ще има концерт у нас на 11 юни в Античен театър - Пловдив . Матео е на 27 години, а през 2023-та издаде и своя дебютен албум. Младият талант даде първото си интервю преди концерта в България за "Понеделник вечер"...
Оксана Цветанова е директор на Регионалната библиотека „Хр. Смирненски“ в Плевен“. Работи от 1989 г. в културния институт. Владее италиански, руски, английски и немски език. Как ще се развива библиотеката, какви проекти се реализират, за да стане привлекателно място в града? Латинка Светозарова разговаря с Оксана Цветанова в звуковия файл.
През седмицата редица институции и много врачани почетоха 80-я рожден ден на един от ярките музикални дейци във Враца и региона - маестро Томислав Аспарухов. Неговият значим принос за културния живот във Врачанско е в развитието на хоровото изкуство. Той е основател и диригент на редица певчески формации, а негови възпитаници са стотици..
Отец Стоил е свещеник в Ракитово. Служи в храма "Света Неделя". Родом е от Велинград. Носи името на дядо си Стоил. За здраве и изцеление баба му го водила от малък по църкви и манастири, защото е бил болнаво дете. От нея е закърмен с любов към Бога, който го води към дверите на църквата, в която служи вече 26 години. "Ние всякога трябва..
На София филм фест гост бе и черногорският театрален и филмов продуцент Никола Вукчевич . Носителят на "Оскар" Данис Танович: Киното надхвърля границите и езиците Във филма си "Крепост на силата" той сблъсква войната и религията, за да разберем какво е кодът на честта и колко важна е ролята на саможертвата не само за времето,..
През 2002-ра босненският режисьор и сценарист Данис Танович печели "Оскар" за чуждоезичен филм със заглавието "Ничия земя". Тази година, за София филм фест, той дойде, за да представи новия си филм "След края на лятото" . История, развиваща се на красив хърватски остров ни запознава с жена, която изследва сложната същност на семейните връзки и..
"В момента трябва да преформатираме цялата матрица на Европейското икономическо сътрудничество , защото Европа е изправена пред необходимостта да генерира, да създаде и то на базата на много широк консенсус собствена икономическа и финансова доктрина, защото Европа е в тежка рецесия, на границата на икономически колапс , който до голяма степен, за..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на..
Най-големият проблем на ДПС не е Пеевски, а Доган! Това заяви пред БНР Мехмед Дикме, бивш член на ръководството на ДПС и бивш министър на земеделието...