Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Италия ще стане първата държава от Г7, която ще се включи в китайската инициатива "Един пояс, един път"

Проф. Джулиано Ночи: Европа може да стане по-силна, ако си сътрудничи с Китай

Паоло Борзата: Партньорството с Китай е много важно не само за Италия, но за цяла Европа

| обновено на 23.03.19 в 12:26
Снимка: архив

Италия ще стане първата държава от Г7, която ще се включи в китайската инициатива „Един пояс, един път“. Това ще стане с подписването на меморандум за разбирателство във втория ден на посещението на китайския лидер Си Цзинпин в италианската столица. В интервю за БНР проф. Джулиано Ночи от университета в Милано заяви, че критиките, които идват от Франция и Германия към Рим заради икономическото сътрудничество с Китай, са лицемерни.

„Това, което се случва, е, че всяка държава прави бизнес с Китай и не говори много за това. Простичко казано, нещата стоят така: няколко европейски държави размахват пръст на Италия и твърдят, че тя не постъпва правилно, но всъщност те правят абсолютно същото“, каза той за предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“.

Проф. Ночи подчерта, че повече от 80% от вноса на китайски стоки пристига с кораби, които акостират в Ротердам или Хамбург. Според него крайният меморандум за разбирателство, който ще бъде подписан в Италия, не е нищо ново за Европа.

Италианската икономика е в рецесия, а чуждите инвеститори гледат с недоверие към проблемните банки, нарастващите дълг и бюджетен дефицит, съчетани с популистко правителство.

А когато има проблем, трябва да се разчита на приятелска ръка - този път тя идва от Пекин, категоричен бе проф. Джулиано Ночи. По думите му меморандумът за разбирателство за участие на Италия в мегапроекта трябва да съдържа някои задължителни условия, за да бъде защитен италианският интерес:

„Първо - основаването на съвместни дружества с държавата, за да се управлява бизнесът в интересните за Китай пристанища. Става дума за съвместно управление на нови пристанища, които да се превърнат в транспортен хъб, каквито са Ротердам и Хамбург. Второто задължително условие е да се дефинират държави в Европа, където да се работи съвместно по изграждането на пътна и екологична инфраструктура. Третото условие е Италия да получи същите условия, каквито Германия, за да развива бизнес в сфери като хранително-вкусовата и химическата индустрия. Не виждам защо италианска продукция да не може да бъде изнасяна за Китай, след като няма никакъв проблем с германската“.

Според проф. Ночи Европа може да стане по-силна, ако си сътрудничи с Китай и ако всяка от страните в ЕС съюз има равна тежест при решаването на подобни въпроси.

Паоло Борзата, който ръководи консултантска компания със сериозен бизнес в Китай, вижда намеса на САЩ в реакцията на европейските лидери.

„Вярвам, че това е реакция на Съединените щати, които провокират някои европейски държави, които са по-уязвими от евентуалните санкции, да бъдат против инициативата „Един пояс, един път“. Само че не бива да забравяме, че това е много дългосрочна игра, в която се противопоставят двете световни сили - една са САЩ със своята затихваща мощ, а другата - Китай - развиваща се икономика и все по-голяма световна сила. Аз не съм против Съединените щати, ние сме съюзници. Трябва обаче да подчертаем, че ние говорим не само за предстоящите няколко години, а за следващите десетилетия. Ние също сме световна сила, макар и трета и е наше право да избираме с кого и как да работим. Мисля, че партньорството с Китай е много важно - не само за Италия, но за цяла Европа“.

Китай не желае да спазва европейските правила за обществени поръчки, когато се изграждат големи инфраструктурни обекти, а отношенията между Брюксел и Пекин ще бъдат обсъждани в началото на април, както бе обявено от председателя на Европейския съвет Доналд Туск. Това обаче ще се случи след подписването на меморандума, допълва Борзата.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ПП-ДБ на протест пред Софийската градска прокуратура

Симпатизанти на "Продължаваме промяната - Демократична България" се събраха пред Софийската градска прокуратурата, където  е призован да се яви съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков, за да му бъде повдигнато обвинение. Обвинението е във връзка с ареста на бившия премиер Бойко Борисов, пиара на ГЕРБ Севдалина Арнаудова и..

публикувано на 10.01.25 в 11:27

ДБ: Няма покана за подновяване на преговорите за кабинет

От "Демократична България" заявиха, че нямат покана за подновяване на преговорите за съставяне на правителство и отказаха да коментират публикациите, че ГЕРБ са се договорили за управленско мнозинство с ИТН и БСП. Атанас Атанасов от ДСБ беше категоричен, че коалицията би се върнала на масата на преговорите само при предложено от ГЕРБ име на..

публикувано на 10.01.25 в 11:23
Служебният външен министър Иван Кондов

Иван Кондов: Визите за САЩ може да отпаднат

Служебният министър на външните работи Иван Кондов е оптимист, че визите за българите за САЩ може да отпаднат. Това става ясно от писмен отговор на министъра на въпрос от депутата Мартин Димитров. Съществува възможност за успешно приключване на преговорите след постигане на показателя - три процента отказ до септември 2025 година, става ясно..

публикувано на 10.01.25 в 11:07

Община Дупница с глоба от над 120 000 лева за нарушения при реализацията на проект

Община Дупнца беше осъдена са плати малко над 120 хиляди лева глоба заради нарушения при реализизацията на проект за подмяна на уличното осветление на 6 села. Финансирането на проекта е по така нар. норвежки механизъм за близо 1,2 мил. лева, за смяна на осветлението на най-големите села в общината - Джерман, Бистрица, Самораново, Яхиново и..

публикувано на 10.01.25 в 10:56
Френският президент Еманюел Макрон (вдясно) и британският приемиер Киър Стармър - Париж, 11 ноември 2024

Британският премиер обсъди редица въпроси с Еманюел Макрон

Британският премиер Киър Стармър обсъди с гостуващия му френския президент Еманюел Макрон редица въпроси от взаимен интерес, включително рестартирането на отношенията с ЕС, Украйна и Близкия изток Срещата се проведе в резиденция Чекърс, а Еманюел Макрон е вторият световен лидер на официално посещение в Обединеното кралство, откакто лейбъристите..

публикувано на 10.01.25 в 10:52
Хюсни Адем

От "Демокрация, права и свободи – ДПС": Има политически уволнения в социалното министерство

В декларация от парламентарната трибуна депутатът от групата "Демокрация, права и свободи - ДПС" Хюсни Адем изнесе данни за политически уволнения, репресии и натиск срещу служители и специалисти от системата на социалното министерство.  По думите му те са направени под натиск на председателя на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. "Тази..

публикувано на 10.01.25 в 10:40

Увеличават се болните в Монтанско

В Монтанско се увеличава броят на болните от грип и остри респираторни заболявания, като най-засегнати са малките деца. България е в началото на грипна епидемия. Пикът ѝ – през февруари За последната седмица е отчетена заболеваемост от 79 на 10 000 души население при 57 на 10 000 за предходната. Регистрираните случаи са 29 - с 8 повече от..

публикувано на 10.01.25 в 10:31