Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Италия ще стане първата държава от Г7, която ще се включи в китайската инициатива "Един пояс, един път"

Проф. Джулиано Ночи: Европа може да стане по-силна, ако си сътрудничи с Китай

Паоло Борзата: Партньорството с Китай е много важно не само за Италия, но за цяла Европа

| обновено на 23.03.19 в 12:26
Снимка: архив

Италия ще стане първата държава от Г7, която ще се включи в китайската инициатива „Един пояс, един път“. Това ще стане с подписването на меморандум за разбирателство във втория ден на посещението на китайския лидер Си Цзинпин в италианската столица. В интервю за БНР проф. Джулиано Ночи от университета в Милано заяви, че критиките, които идват от Франция и Германия към Рим заради икономическото сътрудничество с Китай, са лицемерни.

„Това, което се случва, е, че всяка държава прави бизнес с Китай и не говори много за това. Простичко казано, нещата стоят така: няколко европейски държави размахват пръст на Италия и твърдят, че тя не постъпва правилно, но всъщност те правят абсолютно същото“, каза той за предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“.

Проф. Ночи подчерта, че повече от 80% от вноса на китайски стоки пристига с кораби, които акостират в Ротердам или Хамбург. Според него крайният меморандум за разбирателство, който ще бъде подписан в Италия, не е нищо ново за Европа.

Италианската икономика е в рецесия, а чуждите инвеститори гледат с недоверие към проблемните банки, нарастващите дълг и бюджетен дефицит, съчетани с популистко правителство.

А когато има проблем, трябва да се разчита на приятелска ръка - този път тя идва от Пекин, категоричен бе проф. Джулиано Ночи. По думите му меморандумът за разбирателство за участие на Италия в мегапроекта трябва да съдържа някои задължителни условия, за да бъде защитен италианският интерес:

„Първо - основаването на съвместни дружества с държавата, за да се управлява бизнесът в интересните за Китай пристанища. Става дума за съвместно управление на нови пристанища, които да се превърнат в транспортен хъб, каквито са Ротердам и Хамбург. Второто задължително условие е да се дефинират държави в Европа, където да се работи съвместно по изграждането на пътна и екологична инфраструктура. Третото условие е Италия да получи същите условия, каквито Германия, за да развива бизнес в сфери като хранително-вкусовата и химическата индустрия. Не виждам защо италианска продукция да не може да бъде изнасяна за Китай, след като няма никакъв проблем с германската“.

Според проф. Ночи Европа може да стане по-силна, ако си сътрудничи с Китай и ако всяка от страните в ЕС съюз има равна тежест при решаването на подобни въпроси.

Паоло Борзата, който ръководи консултантска компания със сериозен бизнес в Китай, вижда намеса на САЩ в реакцията на европейските лидери.

„Вярвам, че това е реакция на Съединените щати, които провокират някои европейски държави, които са по-уязвими от евентуалните санкции, да бъдат против инициативата „Един пояс, един път“. Само че не бива да забравяме, че това е много дългосрочна игра, в която се противопоставят двете световни сили - една са САЩ със своята затихваща мощ, а другата - Китай - развиваща се икономика и все по-голяма световна сила. Аз не съм против Съединените щати, ние сме съюзници. Трябва обаче да подчертаем, че ние говорим не само за предстоящите няколко години, а за следващите десетилетия. Ние също сме световна сила, макар и трета и е наше право да избираме с кого и как да работим. Мисля, че партньорството с Китай е много важно - не само за Италия, но за цяла Европа“.

Китай не желае да спазва европейските правила за обществени поръчки, когато се изграждат големи инфраструктурни обекти, а отношенията между Брюксел и Пекин ще бъдат обсъждани в началото на април, както бе обявено от председателя на Европейския съвет Доналд Туск. Това обаче ще се случи след подписването на меморандума, допълва Борзата.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предлагат въвеждането на еднодневна винетка

С промени в  Закона за движение по пътищата се предлага въвеждането на еднодневна винетка. Проектът за промени е публикуван за обществено обсъждане от вносителя - Министерството на регионалното развитие и благоустройството.  Цели се въвеждане на задължително диференциране на пътните такси според екологичните характеристики на превозните средства...

публикувано на 17.06.24 в 21:48

За лозарите: По 5 млн. лв. годишно до 2029-та финансова помощ за растителна защита

Производителите на винено и десертно грозде ще получат финансова подкрепа от 5 милиона лева за борба с вредители по лозята, реши Управителният съвет на Държавен фонд "Земеделие". В следващите 5 години лозарите ще получат по тази схема 30 млн. лева. Схемата за подпомагане е нотифицирана пред Европейската комисия преди дни, срокът ѝ на прилагане е до..

публикувано на 17.06.24 в 21:31

Земетресение от 4,3 по Рихтер разтърси Пловдив и Асеновград

Земетресение с магнитуд 4,3 по скалата на Рихтер разтърси Пловдив и Асеновград. Земен трус бе усетен в Пловдив Земният трус е регистриран в 20:24 ч., с епицентър на около 6 км северно от Асеновград и на около 16 км югоизточно от Пловдив, с дълбочина 12,5 км по последни данни  (първоначалните бяха за 5 км). Данните са на Националния институт..

публикувано на 17.06.24 в 20:52

Отменено е частичното бедствено положение в Казанлъшко

Отменено е частичното бедствено положение в Казанлък, Шипка и селата Хаджидимитрово и Шейново, съобщиха от пресцентъра на общинската администрация. То беше обявено в края на миналата седмица след силната буря, която причини значителни материални щети. "За половин час всичко се помля." Погром от градушката в град Шипка Рядко явление подобно..

публикувано на 17.06.24 в 20:35
Владимир Малинов

Малинов: Водородната електромобилност ще осигури нови перспективи за българския енергиен сектор

Подземното газово хранилище "Чирен" ще позволи използване на зелен водород за собствени нужди. Това каза служебният министър на енергетиката Владимир Малинов, който откри започващите тази седмица "Български водородни дни‘".  Автобус, задвижван с произведен у нас водород, ще се движи безплатно по тролейбусна линия номер 9 в София. Той ще е по улиците..

публикувано на 17.06.24 в 20:28
Руският президент Владимир Путин разговаря с Анна Цивильова, която е председател на държавния фонд

Москва: Трима зам.-министри на отбраната, близки до Шойгу, са отстранени

Руският президент Владимир Путин назначи племенницата си Анна Цивильова, по баща Путина, за заместник-министър на отбраната. Това е само част от кадровите промени във военното ведомство: С указ на президента са отстранени трима от досегашните заместник-министри, приближените до бившия министър на отбраната Сергей Шойгу Николай..

публикувано на 17.06.24 в 20:13
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг

Столтенберг обвини Китай, че подклажда войната в Украйна

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг обвини Китай, че вместо да помогне за прекратяване на войната в Украйна, я подклажда, подкрепяйки Русия. "Президентът Си Цзинпин се опитва да създаде впечатление, че страни от конфликта, за да избегне санкции и едновременно с това да поддържа търговските ни отношения, но реалността е друга", заяви..

публикувано на 17.06.24 в 19:55