Седем души са ранени, след като ракета, изстреляна от Ивицата Газа, удари къща в централната част на Израел, предаде Би Би Си.
Премиерът Бенямин Нетаняху, който съкрати посещението си в САЩ заради инцидента, обеща да отговори със сила. Нетаняху се срещна днес с президента Доналд Тръмп, който обяви правото на Израел на самозащита и подчерта, че всяка бъдеща близкоизточна сделка трябва да отчита това.
„Няма да толерираме ракетни атаки и ще направим каквото е нужно, за да се защитим“, каза на свой ред Нетаняху. След съвместната им пресконференция в Белия дом Тръмп очаквано подписа декларация, с която признава суверенитета на Израел над спорните Голански възвишения.
Преди седмица и половина две ракети бяха изстреляни към Тел Авив, но нямаше пострадали. Израелската армия отговори с десетки въздушни удари в Газа, като рани четирима души.
Часове след днешния удар израелската армия обвини „Хамас“ за атаката и съобщи, че изпраща допълнителни части в района на Газа, които по-късно удариха цели в района. Ракетата се е взривила в 5:20 часа местно време в понеделник северно от Тел Авив. Това е най-отдалечената точка, която е достигана от палестинска ракета от конфликта с „Хамас“ през 2014 г.
В отговор представител на „Хамас“ категорично отрече обвиненията на Израел, че е зад нападението. „Никой от движенията за съпротива, включително „Хамас“, има интерес да изстрелва ракети от Газа към врага“, заяви представителят при условие за анонимност.
Той допълни, че същото послание е изпратено до Египет, който посредник между Израел и „Хамас“.
Всички ранени в днешната атака са членове на едно семейство, чиято къща се подпалила. Сред тях са и три деца, включително 6-месечно бебе.
Днешните събития идват по-малко от 3 седмици преди парламентарните избори в Израел, които са насрочени за 9 април, и политическите опоненти на управляващите ги използваха срещу Нтаняху.
Съпредседателят на опозиционния алианс „Синьо и бяло“ и бивш шеф на Генщаба Бени Ганц обвини премиера в неуспех да опази Израел. „Това е банкрут на сигурността“, подчерта той.
Политици от партията на Нетаняху „Ликуд“ пък го призоваха към агресивен отговор на ракетния обстрел. Културната министърка и бивш армейски генерал Мири Регев поиска връщане на политиката на „насочени убийства“. Само тогава лидерите на „Хамас“ и „Ислямски джихад“ в Газа чувстват, че са мишени и започват да ни възприемат различно, смята Регев.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп ще приеме своя близък съюзник – израелския премиер Бенямин Нетаняху, в Белия дом следващата седмица, съобщи днес говорителката на Белия дом Сара Сандърс, цитирана от АФП. Работна среща на двамата лидери е насрочена..
След 52 години е време САЩ изцяло да признаят израелския суверенитет над Голанските възвишения, които са от ключова стратегическа важност за сигурността на Държавата Израел и регионалната стабилност! Това написа днес в Туитър американският президент..
"По същество - нищо, единствено насочване на антикорупционните усилията в определени удобни посоки. Там, където би трябвало да е истинската корупция – секторите, свързани с разпределянето на сериозен публичен ресурс, остават изцяло незасегнати"...
Министерството на земеделието представи пред земеделския бранш разработена концепция за създаване, функциониране и управление на Взаимоспомагателен фонд. Очаква се Фондът да стартира до края на годината чрез удържане на 1,5% от директните плащания за..
Задълбочават се проблемите с питейната вода за Кюстендил и някои от селата, а квартал "Герена" е без водоподаване повече от 50 часа. На 5 пункта ще се доставя бутилирана вода, както и вода за санитарно-битови нужди. Днес и утре централната "Чифте..
Депутатите включиха в дневния си ред законопроекта, който урежда увеличение на парите за младите лекари-специализанти. Промените в Закона за лечебните заведения ще са точка трета в днешната програма. Три са проектите, които бяха одобрени в..
Ключов е въпросът по инструмента "Мерки за сигурността за Европа" (SAFE), защото ние имаме доста работа вътре в страната, така че нашата отбранителна индустрия да бъде въвлечена в производството от индустрията ни, каза в интервю пред БНР..
Еврокомисарят по разширяването Марта Кос ще направи днес първата си официална визита в Турция, откакто встъпи в длъжност на първи декември миналата година, съобщи сайтът "Тюркийе тудей". Тя ще се срещне с турския министър на външните работи..
Граничен полицай е прострелял снощи около 19,30 часа нелегален мигрант от Мароко на границата с Турция край Звездец. Директорът на Главна дирекция "Гранична полиция" Антон Златанов уточни, че е била засечена група от двадесетина души, които са..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически ! Това мнение изказа пред БНР адвокат Николай Хаджигенов от "Ние идваме", част от т.нар...