Постепенно дейността и финансирането на Националния институт за недвижимо културно наследство /НИНКН/ се намалява. Сега един експерт трябва да отговаря за 3000 обекта. Това каза пред БНР арх. Валентина Василева от Камарата на архитектите.
Тя коментира намерението на законодателя – ако администрацията не е отговорила в рамките на месец на питане на инвеститор, подадено към Националния институт за недвижимо културно наследство /НИНКН/, това да се смята за мълчаливо съгласие:
„Възприех тези намерения като зловреден слух. Сега продължавам да не вярвам, че финално това ще се случи по този начин. Това е дотолкова абсурдно, че е извън нормалната мисъл. Националното ни движимо и недвижимо културно наследство освен като национална ценност, дори бих го сложила и в по-горна категория – като част от националната сигурност. То ни идентифицира като нация и като хора. Не може националните интереси да бъдат принизени до някаква проста административна процедура“.
Веднъж повреден или унищожен, един паметник на културата не може да бъде възстановен, категорична бе арх. Василева.
„Тази посока на действие на администрацията я слагам в намеренията, които са отдавна за свиване и принизяване на дейността на НИНКН“, изказа мнения тя.
Реставраторът Владо Руменов от Гражданска инициатива за опазване на културно-историческото наследство вижда идеята като преднамерена и в услуга на частни интереси.
„Уви, политиката се намесва и в културата“, каза той. Според него НИНКН трябва да бъде в рамките на независима Национална агенция, която да не е под шапката на Министерството на културата, а на Министерския съвет.
Скулпторът Велислав Минеков заяви от своя страна:
„Отчаян съм. Не знам има ли вече шанс за някакво спасение. Управляват ни неграмотни, но и изключително крадливи люде. Тази грамотност при тях няма да бъде повишена. Те не знаят какво притежаваме. Те нямат представа какво означава естетика, какво е старина, какво е културно наследство, защо го ценим. За тях само унищожението и натрупването на капитал е от значение – нищо повече от това. Това са и причините за тези промени в закона, в непрекъснатото му заиграване. Това са и причините за унищожаването на НИНКН“.
Минеков смята, че не трябва да се очаква НИНКН да има нормална дейност, защото той не е желан. „Той пречи на т.нар. бизнес“, категоричен е той.
Скулпторът, който е участвал в създаването на Закона за културното наследство, си спомни:
„Аз видях там първо интереси, които нямаха нищо общо с културното ни наследство и паметници на културата. По скоро законът тръгна, за да се защитят някои величави частни колекции и това се случи относително доста успешно“.
Според него единственото решение е да започне да се изпълнява закона, но няма желание за това.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Седем милиона лева за културно-историческо наследство и археология осигурява тази година Министерството на културата. Парите са два пъти повече от преди три години, посочи във Велико Търново министърът на културата Боил Банов. Той поясни, че се..
Частната собственост върху повечето сгради-паметници на културата затруднява тяхното опазване. Проблемът със съхранението на културното наследство се натрупва повече от 50 г., а фактът, че в демокрацията частната собственост е неприкосновена - усложнява..
Очаква се днес да станат ясни вариантите, сред които общината и Министерството на културата ще избират за закупуването на къщата-музей на Пейо Яворов в София. Кметът Йорданка Фандъкова възложи на юристи и финансисти да проверят процедурата, така..
Над 10 деца са с тежки травми след движение с електрически тротинетки през последните седмици. Полицията и кметове предприеха мерки за затягане на контрола върху движението на електрически тротинетки и електрически мотори. 16-годишно момче е с..
Черни дрехи, качулки, анцузи над глезените и скъпи маратонки, момчета между 12 и 19 години – така изглеждат "локалите". Самите те се наричат помежду си "филмари". Копират т.нар. ултрас култура – визията на част от участниците в определени ултрас..
Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на дребни преживни животни , въведени в началото на годината в шест общини от Благоевградска област...
С 2 милиона лева за информационна кампания и телевизионен клип, излъчван в продължение на 17 дни, здравното министерство успя да мотивира близо 17 хиляди жени да се прегледат за рак на маточната шийка в края на миналата година. Това са едва 20%,..
Католическата църква преживява исторически момент. На 7-ми май ще бъде конклавът, на който ще бъде избран новият папа. Сикстинската капела се подготвя да приеме 133-ма кардинали от общо 135-ма на възраст до 80 години. Букмейкърите изчисляват, че бял..
Славчо Свиленов e учител по история и инициатор за изграждане на военен паметник в град Радомир, който ще бъде в памет на близо 2000 загинали след Освобождението българи . Когато започнали инициативата, нямали очаквания да открият толкова много жертви,..
Съюзът на военноинвалидите и военнопострадалите е патриотична, обществена и социална организация, създадена през 1913 г. от пострадали от Балканската и Междусъюзническата войни. В нея членуват военноинвалиди и пострадали от войните и в мирно време...
Опасявам се, че МОН ще съсипе предмета и ще го изкриви до неузнаваемост. Това мнение изказа пред БНР отец Никанор от Гигинския манастир във..
Министерството на образованието ще предложи за обсъждане промяна в образователната структура, която предвижда връщането на 8 клас към основното..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората,..