Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ердоган губи Истанбул

| обновено на 01.04.19 в 19:07
И управляващи, и опозиция твърдят, че именно техният кандидат печели в най-големия град в страната - Истанбул

Продължава битката за Анкара и Истанбул след вчерашните местни избори в Турция. В мегаполиса на Босфора кандидатът на опозицията Екрем Имамоглу води само с две десети от процента - или с малко под 24 000 гласа, пред бившия премиер Бинали Йълдъръм от управляващата Партия на справедливостта и развитието. Йълдъръм заяви, че отчетените като невалидни бюлетини са над 319 000 и могат да променят резултата.

Той подчерта, че невалидните бюлетини са над 10,5 пъти повече от гласовете, с които конкурентът му води, но допълни: „Без съмнение, когото избирателната комисия признае, той ще стане кмет. Ние знаем как да поздравяваме, но има полза да се напомни, че процесът (по преброяването) все още не е свършил“.

Лидерът на истанбулската организация на управляващата партия Байрам Шеноджак заяви по време на пресконференция, че има съществени разминавания между техните данни и официалните резултати. По думите му има много случаи, в които резултатите на техния кандидат не са били отчетени и Бинали Йълдъръм е спечелил.

По-рано генералният секретар на Партията на справедливостта и развитието Фатих Шахин беше категоричен, че формацията ще обжалва резултатите в Истанбул и във всички общини в Анкара.

Невалидните бюлетини в турската столица са около 80 000. Кандидатът за градоначалник Мехмед Йозхасеки и всички представители на ПСР подчертаха, че желаят народната воля да бъде отчетена точно.

Кандидатът на опозицията в Истанбул Екрем Имамоглу от своя страна приветства изявлението на Йълдъръм, че ще признае резултата. Той заяви, че е получил гласове от всички сегменти на обществото, включително кюрдски и на симпатизанти на Партията на справедливостта и развитието.

Партията на националистическото действие ще оспорва резултатите в източната провинция Ъгдър, където губи срещу кюрдски кандидат, и в Къркларели в Тракия, където губи срещу независим. От прокюрдската Демократична партия на народите имат претенции за 2500 гласа в Муш, където губят само с около 600 гласа разлика.

Избирателната активност на вчерашните избори в Турция беше около 84,5%. Общият брой на невалидните бюлетини в страната е 1 395 233 или 3,2% от всички подадени гласове. Само в града край Босфора невалидните бюлетини са малко над 290 000.

В национален план коалицията между Партията на справедливостта и развитието и Партията на националистическото действие печели общо над 51,5% от гласовете. Опозиционният алианс на Народнорепубликанската и Добрата партия е подкрепен от 37,5 на сто от турските граждани. Народнорепубликанската партия печели в крайбрежните области и Тракия, където традиционно се представя добре.

Със 7% разлика кандидатът на опозицията е победител и в град Текирдаг, където турският външен министър Мевлют Чавушоглу направи изказването си за намеса в работата по българския закон за вероизповеданията, предизвикало скандал между двете страни. Партията на справедливостта и развитието води убедително в анадолските и черноморските провинции.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Поевтиняване на турската лира, след като Ердоган загуби местните избори в ключови градове на страната

Турската лира поевтинява с около 2% спрямо щатския долара и еврото в началото на търговията в понеделник, след като на проведените в неделя местни избори в Турция партията на президента Реджеп Ердоган изгуби контрола в ключови градове,..

публикувано на 01.04.19 в 11:27
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кипър очаква силен студ през следващите дни

Трите дни от днес до понеделник ще са най-студените за сезона в Кипър, тъй като циклонът "Корал" ще достигне своя връх. Жълт код за изключително ниски температури е в сила през следващата нощ. Общини отварят отопляеми помещения за уязвимите граждани...

публикувано на 22.02.25 в 03:11

Бизнесът смята, че сушата е най-голямата заплаха за кипърската икономика

Продължителната суша е най-голямата непосредствена заплаха, пред която е изправена икономиката на Кипър в следващите две години, показва представеното от Съвета по икономика и конкурентоспособност проучване. Целта му е да се оценят потенциалните..

публикувано на 22.02.25 в 03:06
Киър Стармър

Великобритания готвои нов пакет в подкрепа на Украйна

Британският премиер Киър Стармър ще обяви нов пакет в подкрепа за Украйна, въпреки че Доналд Тръмп оказва натиск върху Киев да отстъпи и да приеме мирно споразумение с Русия, съобщи "Дейли телеграф".  Доналд Тръмп заяви, че Киър Стармър е..

публикувано на 22.02.25 в 02:57
Папа Франциск

Лекари: Животът на папа Франциск не е в опасност

Животът на папа Франциск не е в опасност, обяви медицинският екип, който се грижи за светия отец в болница "Джемели" в Рим. Папата беше хоспитализиран на 14-и февруари.  Професор Серджо Алфиери, ръководител на лекуващия екип, каза: "Не, папата..

публикувано на 22.02.25 в 00:22

Диагностично консултативният център - Смолян привлече онколог след години без специалист

Диагностично консултативният център - Смолян привлече онколог след години без специалист в цялата Смолянска област. Областта е на второ място в страната по смъртност, причинена от онкологични заболявания. Основна причина за това е липсата на..

публикувано на 21.02.25 в 22:44
Папа Франциск

Животът на папа Франциск все още не е извън опасност

Животът на папа Франциск "все още не е извън опасност", обяви медицинският екип, който се грижи за Светия отец в болницата "Джемели" в Рим. Папа Франциск беше хоспитализиран на 14 февруари. Професор Серджо Алфиери, ръководител на лекуващия папа..

публикувано на 21.02.25 в 22:34

Мъж е тежко ранен след намушкване с нож при Мемориала на Холокоста в Берлин

При нападение с нож при Мемориала на Холокоста в Берлин тази вечер е бил тежко ранен един човек. Жертвата е откарана в болница. В петък вечерта между посолството на САЩ и Мемориала на Холокоста в Берлин един човек е бил тежко ранен с нож...

публикувано на 21.02.25 в 21:29