Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Най-големият проблем на наркозависимите е достъпът до социални и здравни грижи

| обновено на 01.04.19 в 15:27
Ани Любенова, секретар на Съвета на Фондация "Инициатива за здраве"
Снимка: Гергана Хрисчева

Най-големият проблем на наркозависимите е достъпът до социални и здравни грижи, който често се дължи на липсата на дом и документи. Това заяви за "Хоризонт" Ани Любенова от Фондация "Инициатива за здраве". През последните 20 години фондацията е работила с над 1200 зависими в София:

"Най-големият плюс на това, което ние сме работили дълги години, е поддържането на ниски нива на разпространение на ХИВ в тази група. Все още, за толкова години, нямаме бум в разпространението, което не е така в доста държави от нашия регион - Източна Европа. Най-трудно в последните години ни е да се справим с нерешените социални проблеми на тези хора, с изключителната им социална изолация - липсата на работа, липсата много често дори на дом, липсата на лични документи, липсата на достъп до здравната система, здравни осигуровки, личен лекар".

Близо 20 000 са наркозависимите у нас, сочат данните от последния Годишен доклад на Националния център по наркомании. Според него близо половин милион българи поне веднъж в живота си са пробвали някакъв вид наркотик. В предаването "Хоризонт до обед" Ани Любенова каза още:

"Инициатива за здраве работи вече от 20 години в една специфична сфера, която се нарича намаляване на вредите от употребата на наркотици. Работим с хората, които в момента активно употребяват, но не сме лечебна програма, а се стремим да се грижим за тяхното здраве и да направим така, че те да не изпадат напълно в социална изолация и ако употребяват наркотици, да намаляват здравните вреди от това".

Екипът на "Инициатива за здраве" от шест души досега е осигурявал здравна и социална подкрепа на наркозависимите. Работата е била насочена към превенция на кръвно преносимите инфекции.

"На първо място кръвно преносимите инфекции като ХИВ, хепатит, сифилис, като им раздаваме чисти игли и спринцовки, събираме мръсните спринцовки от тях. Работим с тях за превенция на предозирането, за превенция на увреждането на кръвоносните съдове, което съпътства инжектирането".

"Ние сме много често единственият мост между тези хора, които са напълно социално отхвърлени от институциите и лечебните структури", добави Ани Любенова.

"Придружаваме ги, насочваме ги за лечение, помагаме им с лични документи с това да постъпят в лечебни програми или да получат някакви социални услуги".

Няма бум на разпространение на ХИВ сред наркоманите:

"Последните няколко години нашите обеми на работа значително са намалели. В най-силните си години сме работили на година с между 1000 и 2000 човека инжекционно употребяващи. Най-големият плюс от това, което ние сме работили дълги години, е поддържането на ниски нива на разпространение на ХИВ в тази група, в която все още за толкова години нямаме бум на разпространението, което не е така в доста държави от нашия регион в Източна Европа".

Екипът на фондацията дълги години е работил по програма, насочена основно към хората, които са болни от ХИВ. Програмите за лечение на зависими от наркотици трябва да са съобразени с необходимата продължителност на социална и рехабилитационна грижа, допълни Ани Любенова.

"Ако един човек, да кажем, постъпи в едно психиатрично отделение за детокс в рамките на две-три седмици, той може да излезе вече освободен от своята физическа зависимост, но ако никой не работи с него психосоциално, той много бързо ще се върне към употребата на наркотици".

Работата на Фондация "Инициатива за здраве" приключи, защото всички програми за финансиране спират.

"Очакваме Министерството на здравеопазването да въведе по-добър механизъм за финансиране на работа на организации като нашата, тъй като обществените поръчки в крайна сметка са предназначени за бизнеса. По-добър механизъм ще бъде директна грантова схема с лицензионен режим към Министерството на здравеопазването".

Интервюто с Ани Любенова можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Браво! Ти можеш!" Как младежи с увреждания се чувстват полезни и пълноценни

В Международния ден на хората с увреждания деца и младежи от дневния център "Здраве" в Банско ще зарадват възрастни хора с увреждания, като им подарят консервирани продукти, изработени от самите тях.  В продължение на няколко години родителите, обединени в сдружение "Избор" и екипът на центъра, предоставящ различни социални услуги, полагат..

публикувано на 03.12.24 в 08:03
Николета Атанасова, председател на Българската камара за охрана и сигурност

Николета Атанасова: Сигурността в моловете е комплексна работа

От моловете увериха, че са удвоили охраната си . Това каза пред БНР Николета Атанасова, председател на Българската камара за охрана и сигурност, след проведената среща в  Комисията по обществен ред и сигурност в  СОС  между охранителните фирми и мениджърите на търговските центрове в София. "Търговските центрове увериха, че още преди последните..

публикувано на 02.12.24 в 15:14

Експерт: Внимавайте с онлайн пазаруването преди празниците

"Косъм" по екрана или фалшив QR код за измами при покупки или плащания - това може да се случи в набиращите скорост онлайн пазарувания преди празниците.  Марио Радуков е от компания, чиято цел е да обучава служители на фирми да реагират адекватно при опит за онлайн измами и кибератаки. Пред БНР той разказа за  нововъведенията на "предприемачите..

публикувано на 02.12.24 в 09:30
Различните видове сензорни играчки: за звукова, визуална и тактилна стимулация.

Мила Томова - Прусийска: Най-много 20 играчки са нужни на детето, за да се забавлява и развива

Мила Томова - Прусийска е добре познат педагог в Плевен, специализирала е в емблематични детски градини у нас и в Европа, в които се работи по метода Монтесори.   Учила е в няколко европейски държави, след което създава в родния си град двуезиковата школа Къща на децата "Мила Монтесори". Често младите родители я търсят за..

публикувано на 02.12.24 в 08:52

Кметове и областни управители искат преразглеждане на районите за планиране

Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Проблемът е огромен в Югозападния район за планиране, в който е и..

публикувано на 02.12.24 в 06:50

Кирил Вътев: Недоверието в институциите е повсеместно и пагубно

"Недоверието в институциите е повсеместно. Това е пагубно за една държава", заяви пред БНР бившият министър на земеделието Кирил Вътев относно проблема с чумата по овцете и последвалите протести на фермери. "Всяка страна в ЕС има референтна лаборатория. Всички тези национални референтни лаборатории имат ежегоден крос тест, който е сравнение..

публикувано на 01.12.24 в 10:19